Hranice mezi sousedy

Od: Datum: 21.07.15 17:59 odpovědí: 3 změna: 21.07.15 18:33
Mame pozemek se starym domkem v spodni casti. V horni je hriste,jehoz hranice dnes nejsou jiste a cele roky se puvodni zidka mezi nami a hornim pozemkem rozpada a sesouva vse k nam.po zadosti opravy zdi nam tvrde odmitli tuto opravu s tim,ze na sve naklady si musime nechat udelat novy, soucasny, vymereni...Je tento postup o.k.?A jak pak prinutit, bez velkych nakladu a protahovani atd.,k oprave duvodni zdi?dekujeme k.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 21.07.15 18:08

Pokud nemáte staré zaměření ničeho nedocílíte! Úvahy o tom kdo má zídku opravit jsou k ničemu - pokud se nedohodnete o společném postupu , nezbývá vám nic jiného než zaměření vašeho pozemku, budete vědět kde je hranice a pokud zídka bude přesně na hranicích a zase se nedohodnete kdo zídku opraví - zbývá vám jen se soudit o nápravu věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.15 18:10

Nejdříve je potřeba vyjasnit vlastnictví zmiňované zdi. Logicky jí ten spodní pozemek asi nikdy nepotřeboval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sos*
Datum: 21.07.15 18:33

Občanský zákoník stanoví. Bližší výklad možný na jmhad@ seznam.cz

Rozhrady

§ 1024

(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
(2) Společnou zeď může každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky tam, kde na druhé straně nejsou. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části.

§ 1025

Kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.

§ 1026

Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.

§ 1027

Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.

§ 1028

Jsou-li hranice mezi pozemky neznatelné nebo pochybné, má každý soused právo požadovat, aby je soud určil podle poslední pokojné držby. Nelze-li ji zjistit, určí soud hranici podle slušného uvážení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.