Co s tím? Voda ve sklepě

Od: Datum: 21.07.15 13:43 odpovědí: 3 změna: 21.07.15 16:09

Zdravím, koupili jsme dům. Je celý podsklepený (první část domu je ve výšce cca 1,2m; druhá část domu má udělaný sklep ve výšce 1,8m). Ve sklepě jsou udělané dva otvory. Do kterých teče voda.

Jde se po schodech dolů do sklepa, pod něma vede trubka, z které teče voda do toho otvoru ve sklepě. Jak se ten otvor naplní, je v něm další trubka- cihlová, a voda přetéká do druhého otvoru. V druhém otvoru je čerpadlo a voda se čerpá a čerpá. Už se mnohokrát stalo že se vytopil sklep jak čerpadlo neseplo (malý otvor- plovák se nezvedne jak by měl)... Ve sklepě se vyskytla už plíseň, smrad (zjistil jsem že za domem je praskla žumpa (vedl do ní odpad z dřezu, vany, umyvadla,pračky), a voda z ní tekla nejspíš pod domem a našla si cestu do prvního otvoru- u vrchu je malá škvírka a tím ta odpadová voda tekla - teď je žumpa mimo provoz- nepoužívá se).

I přes takové suché počasí, pořád teče mírným proudkem voda z trubky, která je pod schody u sklepa. Co bych měl udělat? Abych se zbavil úplně v těch otvorech? V domě není vlhkost. Voda z žumpy se dostala nejspíš pod základy domu, a našla si cestu nejspíš i ve stěně ve sklepě, takže tekla jak přímo do toho otvoru přes tu škvírku,t ak i přes stěnu sklepa na protější straně...

Když zruším trubku co vede pod schody sklepa, ublížím si tím ještě víc? U domu je cesta a za ní je pole. Kolem nás jsou chatky a rodinné domy.

Prasklá žumpa je za domem, dveře od sklepa jsou na protější straně (předek domu), otvor je hned za sklepními dveřmi. Jak zabránit aby voda netekla cestičkami které si vytvořila jak tekl odpad z žumpy? Mám strach z velkých dešťů, tání sněhu... aby se mi sklep nevytopil. Vytopený byl už několikrát... Nemůžu si dovolit odjet, a aby se mi sklep vytápěl, někdy jelo čerpadlo i 10 za den když pršelo...když jsem ještě neměli odpad v provozu čerpalo se cca max 5x?

Soused říkal, že nemám šanci se toho zbavit, že cihlové trubky se kdysi dávali do pole, a nikdo je už nenajde, nevykope, a když jo, najde si voda stejně cestu k nám...

Snad se někdo najde kdo prošel něčím podobným a poradí mi...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 21.07.15 14:10

Dobrý den, pokud jsem pochopil Váš popis, tak žumpa se už nepoužívá a momentálně ani moc neprší - ale, voda do sklepa stále přitéká. Zdá se, že si tam našel cestu nějaký pramen nebo je to voda svedená z pozemků za domem (z meliorace na poli). Řešením by zřejmě mohlo být vykopat za celým domem nějaký příkop, který by vodu odváděl okolo domu.

Ale, řešení je to drahé a hlavně bude obtížné nalézt příčinu nebo, v jaké je hloubce. Třeba by to pomohlo při náhlém dešti nebo tání sněhu - vybetonované koryto. Zdravím!

P.S. Nebo na tu trubku ve sklepě přidělejte hadici a vyveďte ji před dům do pryč.

doplněno 21.07.15 14:19:

Ještě doplním - zabraňte průtoku vody do sklepa a nemusíte vodu čerpat. Takže, zajistěte od té vstupní trubky průtok hadicí nebo zase trubkou, ale až dál před dům.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.07.15 14:43

To že do domu teče voda je realita, se kterou se musíš smířit.

Píšeš, že občas nesepne plovák a sklep se zaplaví. No tak tam nainstaluj nějaký jiný spolehlivější systém. Já třeba používám obyčejnou elektroinstalační lištu, na které mám přez nerezové šroubky přitažené pájecí očka a tyto jsou umístěné v různých výškách a spolehlivě spínají i vypínají čerpadlo.

Jako řešení bych zkusil vyvrtat hlubokou díru mezi domem a žumpou. Voda by si časem měla najít cestu právě do této hluboké díry, ale i odtud ji budeš muset odčerpávat. Je ale možné, že díru vyvrtáš v místě kde bude sucho, a budeš muset vyvrtat ještě několik dalších děr, než najdeš místo kudy ta voda prosakuje.

Já jsem si takto vyvrtal jímky před domem u vstupu vody, telefonu a plynu. Při vydatném dešti nebo jarním prudkém tání sněhu mi taky natekla voda do sklepa a toto bylo přijatelné řešení.

Ve vyvrtaných dírách mám vloženou oranžovou odpadní trubku DN200, která zabraňuje sesypání stěn a zasypání jímky. Do pláště trubky jsem asi po 15 cm vyvrtal otvory pro přítok vody.

Na spínání čerpadla jsem postavil hladinový spínač podle časopisu Amatérské Rádio, ale hladinový spínač si můžeš koupit. Pak potřebuješ samonasávací čerpadlo případně ponorné čerpadlo, které bude spolehlivé pro odčerpávání vody.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.07.15 16:09

Co to je za vodu? Spodní? Pramen? Nějaký zapomenutý vodovod? Radil a zjišťoval jste to jen u souseda?

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.