Vnitřní zateplení starého domu

Od: Datum: 20.07.15 23:16 odpovědí: 23 změna: 09.08.15 11:58

Hledám řešení pro zateplení starého domu. Dům je nepodsklepený, dvoupodlažní, postavený ve 30.letech a stojí v památkové zóně, vnější zateplení se jeví jako problém. Obvodové zdivo je pouze cca 35cm, tvořené z jedné vrstvy cihel, pak dřevěného bednění, vyplněného patrně škvárou či co se tam tehdy dávalo, vrchní vrstva je z rákosu a pak omítka. Zdivo je místy hodně poničené, proto mi řemeslníci radí, abych nechala aspoň obvodové stěny vrchního bytu zevnitř zateplit. Navrhují sádrokarton plus izolaci z celulozy, za stěnou by se schovaly nové vedení elektriky a topení. Jaké máte zkušenosti? Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luha®
Datum: 20.07.15 23:39

Po takovém *zateplení* se mráz prokouše až k nové izolaci. U této vrstvy se vysráží voda, která se bude vsakovat jak do zdi tak i do izolačního obkadu. Tepelnou izolaci bych řešil pouze na vnější straně zdiva.

doplněno 20.07.15 23:47:

Také se tímto způsobem připravíte o tepelně akumulační schopnosti zdiva.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mariecl*
Datum: 21.07.15 07:18

Děkuji. A vnitřní omítky řešit pouze perlinkou a štuky?

Datum: 21.07.15 07:22
avatar
Prohození děr jádrovou omítkou,ale předtím co nedrži odstranit a výmalbu oškrábat.pak vše naštukovat,bez perlinky a lepidla.To.je určeno primárné na jiné věci.
doplněno 21.07.15 10:14:

Zeď nemá plíce-nedýchá!

Jinak štuk se na palach nedává (pardon,na rákos)ten se omítne vápennou nebo vapennocementovou maltou a poté štuk!

perlinka s lepidlem je primárně určena jen na zateplovací systémy,na vnějšky budov, a s jinší lepidlo (údajně ba mělo mít jinší složení) na dlažby a obklady,proto ne do interiéru!

A další SDK na to klidně můžete dát pokud chcet ,stejně jako lepidlo s perlinkou,s tím,že SDK nebude držet na palachu,ale prošroubovat až do prken na nichž je přibitý!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.07.15 08:33

Mohu se jen zeptat co je to za fenomén dávat vždycky na staré vnitřní zdi perlinku s lepidlem? taky se stim setkávám téměř,no spíše všude Tak to asi bude mít ten ukol že ta stará zeď nepraská ne?Je mi totiž divný proč to tady všichni odsuzují když nehledim na cenu

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mariecl*
Datum: 21.07.15 09:21

Na některých zdech v tomto domě už kdosi kdysi přede mnou perlinku nahazoval a zdá se mi, že drží dobře. Taky nerozumím tomu, že se perlinka nemá používat u starých staveb, proto se ptám. Dům nikde nevlhne.

Datum: 21.07.15 10:35
avatar

Na jiné poradně s jiným poradcem čekáme, kdy se perlinka začne dávat na řádky ciehel do lepidla, na vyztužení betonových základů..

Já jsem jen pro štuk, kdo chce ať dává klidně lepidloa i perlinku, Nic s tím nepokazí, jen prodraží.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: seba
Datum: 09.08.15 11:58

Zdar perlinku používám všude tam kde je předpokládáno že stěna bude praskat.Jenom podle podkladu volím různe druhy

lepidla dělal jsem úspornou variantu bytového jádra všech umakartových příček perlinka +dobré lexi lepidlo a štuk hasit

po 8 letech žádné praskliny . Taky mám ověře min pět let vlhly stěny ve starém domě kamenném neůstále plísně

oškrábali jsme staré malby jádrovou maltou vyspravit stěny víc vápna pokud je potřeba a nalepím estrudovaný polystyrén

stačí 2 cm perlinku fasádní lepidlo je odolné pružné a levnější než flexi .a štuk hasit (je nejlepší ,jemný a bílý dobře kreje barva .Skušenost teto apiikace po stěnách doslova tekla voda vysušil jsem ji nalepil po 5 letech jsme bourali *klik* dveře a okna stěny suché a čisté bez plísni .Již jsme to aplikovali několik krát a vždy úspěch bez výhrad zakazníků . Tak čus Šeba.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mariecl*
Datum: 21.07.15 09:17

Jenže v některých místech se při škrábání staré omítky dostávám na rákos... na něj mohu natáhnout nový štuk bez perlinky? Ptám se, protože u řemeslníků jsem se setkala pouze s postupem, kdy využívají při práci perlinku, a nejsem odborník, nerozumím tomu. Někdo mi radil dokonce, abych starou omítku oškrábala a zbavila uvolněných štuků a navrch napevno připevnila (přišroubovala?) sádrokarton. Mně se ale laickým pohledem zdá, že sádrokarton je na ten rákos dost zátěžový, aby se tam zkrátka udržel... a bude zeď nadále dýchat přes sádrokarton? Máte s tím někdo zkušenost?

Od: mariecl*
Datum: 21.07.15 10:27

Rozumím tedy tomu dobře, že se v této fázi oškrábe stávající omítka, tam kde opadá až na rákos nevadí, a poté se nanese vápennocementová malta a navrch klasický štuk?

Datum: 21.07.15 16:45
avatar

Není možné lépe poradit.(luha)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mariecl*
Datum: 25.07.15 09:11

Ještě doplňující dotaz: vnější zateplení polystyrenem 12cm nebude vadit? Od zedníků jsem slyšela názor, že když to zvnějšku zateplím (nyní zevnitř opravují pouze štuky), že zdi budou plesnivět? Jak se díváte na zateplení polystyrenem? Děkuji.

Datum: 21.07.15 10:26
avatar

Dobry den, zateplil by jsem to z venku. Zevnitr, pokud finance dovpoli by jsem to sundal i s deskama, ocistil cihly a potom klasiku - Špric, Jádrovou omýtku a fajnovou. Ptali jste se na stavebnim urade, jestli to povoli?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mariecl*
Datum: 21.07.15 10:31

Děkuji, finance bohužel nedovolí :( Ona to není žádná památkově chráněná stavba, jen dům stojí v památkově chráněné zoně, proto se k vnějším stavebním úpravám vyjadřují památkáři a těm se po předběžném rozhovoru s nimi zateplení zvenku moc nelíbí. Důvodem je, že když dům "naroste" o 12cm z každé strany, vznikne u paty domu "kuří noha", takové to zůžení zdiva, které není zatepleno. Ale snad existují nějaké postupy, které umožňují dům dozateplit až k patě domu, s tím, že by se vyřešila i drenáž kolem domu.

Taky je trochu estetickým problémem, že jedna strana domu má velkou prodejní výlohu, při vnějším zateplení se změní vzhled kolem výlohy.

Datum: 21.07.15 10:50
avatar

Maride, určitě jsou postupy, že "které umožňují dům dozateplit až k patě domu," Vždy se zatepluje až k terénu. U Vás je ale problém, že nemáte vloženou hydroizolaci, takže zatepelním, popřípadě špatným zateplením nastanou problémy.

S výlohou přeceňujete změnu vzhledu. Ujišťuji Vás, že za půl roku si nevzpomenete, jak špaleta vypadala předtím..

Pozvěte na místo odborníka, který poradí různé postupy a materiály.

doplněno 21.07.15 11:04:

Za štuk si zedník řekne..80Kč, a k tomu klidně i za lepení perlinky další prachy.. proč by netvrdil, že to bez perlinky popraská, když si více vydělá?


doplněno 27.07.15 07:18:

Pokud stavba plesnivý, je na vině nekvalitní práce někoho. Nikoliv vlastní materiál, v tomto případě polyš. To by podle zedníků musel každý zateplený dům s polyšem plesnivět?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mariecl*
Datum: 21.07.15 11:00

Moc děkuji, cením si vašich zkušených rad. Pro mě je v tuto chvíli překvapení, že není perlinka nutná. Poradím se i s fasádníky, kteří znají určitě postupy při zateplování k patě domu. A máte pravdu, na vzhled vnějších špalet si později už nikdo nevzpomene. Kromě památkářů, kteří si to vše dokumentují.

Od: mariecl*
Datum: 25.07.15 09:15

Ještě doplňující dotaz: vnější zateplení polystyrenem 12cm nebude vadit? Od zedníků jsem slyšela názor, že když to zvnějšku zateplím (nyní zevnitř opravují pouze štuky), že zdi budou plesnivět? Jak se díváte na zateplení polystyrenem? Obvodové zdi jsou pouze 35cm, proto bych zateplení uvítala, bývalí nájemníci měli v zimě v pokojích kolem 15°C, topili tam kotlem na uhlí, ale okna byla velmi chatrná. Děkuji.

doplněno 25.07.15 09:25:

Navíc omítka je hodně poškozená.

Datum: 25.07.15 12:42
avatar

Ano ,stěny budou pelsnivět.ALE!ale jen za předpokladů že třeba se nebude dostatečně větrat,bude špatně spočítaná tlouštka zateplení a rosný bod bude vycházet místo do izolantu či až za ním ,do zdiva před izolantem,dále pokud je tam vlhko již dnes ale díky průměrným teplotám a větrání se vlhko odvádí,dále zaleží na kvalitě provedení zateplení a hlavně detailů (nevznikly tzv tepelné mopsty!) atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mariecl*
Datum: 25.07.15 23:09

Děkuji. Detaily ještě proberu s fasádníky.

Datum: 27.07.15 09:44

Ak vám nepovolia zatepliť z vonku,že to nahrubne,tak vo vnútri to vám zakázať nemôžu.Ja osobne by som to z vnútra strhal celé dole a vystavil nové steny ku tým stávajucim,myslím si,že 15 cm tvárnic by malo stačiť a na takú hrúbku muriva dokopy zateplenie nebude potrebné riešiť.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.15 11:04
avatar

Prosím, ž čeho byste to vystavěl, aby 15cm dalo jako 12 EPS?

Díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 20:59
avatar

Jestli chcete solidní odpověď a od odborníků, nepište ji sem , ale na portál TZB. Jak čtu některé zdejší "rady", jdou na mě mdloby. Správně poradit v takové věci může jen ten, kdo tomu rozumí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.15 14:26
avatar

moravane, nelze házet odborníky do jednoho pytle. Jak víte, že stejný odborník neradí na tzbinfo.cz pod jiným nickem? Pokud na Vás jdou mloby, určitě jste odborník, když to tak poznáte, poradte zde a neposílejte tazatele jinam...

Děkuji

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.08.15 14:38
avatar
Tak tak, Milane
Moravan tu má pár odpovědí, z toho jen dvě ze stavebnictví, nic moc, a dvakrát při tom odkázal na to tzb... Na víc zřejmě nemá.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.