Spadnul jistič, co se mohlo stát?

Od: Datum: 17.07.15 06:34 odpovědí: 19 změna: 20.07.15 13:09
avatar

Zdravím. Ráno jsem se probudila a otevřela lednici a v ní tma. Myslela jsem, že vypli proud, ale jiné spotřebiče v kuchyni svítili. Tak jsem koukla do skříňky a zjistila, že byl spadlý ten černý jistič. Takže asi jenom nešel jeden zásuvkový okruh, kam je zapojena právě ta lednice. Jistič jsem nahoduila a nyní všechno zase funguje. jenomže já nevím, jak se to mohlo stát. Když jsem šla včera spát, tak všechno fungovalo a v noci jsem nic nepoužívala. Takže se to muselo stát nějak během noci a já nevím jak, a co to mohlo způsobit. Je možné, že by jistič spadl jen tak, sám od sebe? Ještě se mi to nikdy nestalo. Lednice je nová, mám ji asi dva měsíce. Děkuji za vysvětlení záhady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.07.15 06:38
avatar

Jistic asi nebude nejnovejsi. Stare vyhrate jistice nekdy carujou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 17.07.15 06:47
avatar

Dobrý den, jistič by jen tak sám od sebe spadnout neměl. Ale, může vypadnout, např. když praskne žárovka. Nesvítilo se někde v noci? Jde všude světlo? Všechny přístroje fungují? A bouřka (pokud vím) také nebyla, tak bude nějaký problém v elektroinstalaci. Zdravím!

doplněno 17.07.15 07:07:

Vy jste šikovná ženská, tak proč se do té dvojzásuvky nepodíváte? A (zřejmě) bude stačit dotáhnout šroubky a zkontrolovat, zda se nějak nedotýkají. Ale, nejdříve si vypnete hlavní jistič.

doplněno 17.07.15 07:20:

suzymon - pokud si věříte, že při montáži nepopletete zapojení drátků v té dvojzásuvce, tak nekupujte odrezovač, ale celou novou dvojzásuvku. Ale, snad by opravdu bylo lepší, aby to tam viděl (a namontoval) elektrikář. A hlavně si vypnout nejdříve ten proud. Může to být tou dvojzásuvkou, ale také nemusí - elektrikář by měl najít případnou jinou závadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 06:59
avatar

Celá rozvodová skříň je nová. Tedy elektrika se tady předělávala když jsem baráček koupila před deseti lety. Musela jsem, kvůli Čezu a připojení na nízký tarif. Zkontrolováno revizákem. Všechny žárovky svítí, všechny spotřebiče fungují. Vím akorát o jedné zásuvce, která "prská", tak ji nepoužívám. Ale je to dvojzásuvka a jelikož prská ta spodní, mám strčenou varnou konvici v té horní. Ale v noci jsem nic nevařila, a když jsem šla spát, tak všechno fungovalo. Myslíte, že by se to mohlo stát nějak samovolně, kvůli té porouchané zásuvce, i když jsem ji nepoužívala?

doplněno 17.07.15 07:00:

Jinak nevím, jak by se mohlo něco samo od sebe něco porouchat v elektroinstalaci.

doplněno 17.07.15 07:14:

Ahoj Bene. To už jsem udělala dávno, dokonce jsem se tady na to ptala. Určitě tam jsou povolené drátky, jenomže když jsem sundala ten kryt, tak jsem zjistila, že jsou tam zrezivělé šroubky a nemohla jsem se dál dostat. Ale včera jsem viděla v obchodě nějaký přípravek na odrezování, je legrační, že jsem si v ten moment vzpoměla na tu zásuvku, ale blebec jsem si to nekoupila. Tak asi pro pojedu a zkusím to nějak vyšroubovat. A myslíš, že by to mohlo být tím? Já nevím, jestli mám shánět elektrikáře.

doplněno 17.07.15 07:44:

To jsem právě chtěla udělat, celou ji vyměnit. Ale protože je tam ten zrezivělý šroubek, nemohu to vymontovat ven. Já teď jedu koupit ty nové zásuvky, dneska už se dělají s tím pootočeným vstupem pro zásuvku, dříve to nebylo a tak byla stejně ta dvojzásuvka na nic, protože do ní stejně nešly strčit ty dvě zástrčky najednou. Pouze ty, co jsou takové malé, placaté. Ale ty velké, od větších kuch. spotřebičů, se tam nevešly.

Datum: 17.07.15 07:45
avatar

A neboj, já když lezu do elektriky, tak vypnu úplně celý barák. Shodím hlavní jistič.

Datum: 17.07.15 08:18
avatar

Ahoj, není lednice připojená na tom okruhu, který jsi před pár lety navrtala a díru bez kontroly kabelu zasádrovala? (Myslím, že ne, ale jistý si už nejsem). Pokud je izolace kabelu pošozená a dostala se k němu vlhkost, mohlo by to výpadek jističe způsobit. Je místo kolem opravy suché?

doplněno 17.07.15 08:22:

Rezavou zásuvku je dobré vyměnit, šrouby dotáhnout. Ta rezavost by svědčila o vlhkosti ve zdech. Hlavně nelez do zásuvek s nějakým odrezovačem! Naděláš víc škody, než užitku.

doplněno 17.07.15 08:28:

Jo a ještě dodám: Ty pootočené zásuvky nemají šroubky. Dráty se do nich připojují pouhým zastrčením. Je to v podstatě jednoduší, ale pro toho, kdo to nezná to může být trochu problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 11:25
avatar

Ahoj Magdon, ne, není to stejný okruh. Tohle je v kuchyni a všechno šlo, i v té kuchyni, mimo jednoho okruhu zásuvek. Já jsem právě koupila ty nové, pootočené zásuvky. prodavač mi poradil, abych to tedy vytrhkla, když už není v tom šroubku zářez. Ten je totiž zrezivělý. A ano, v těch místech se drží vlhkost, je to u u varné desky, takže pára a proto to asi zrezivělo. Když mi tenkrát ty zásuvky dělali, tak asi moc nepřemýšleli. Já na to raději zavolám elektrikáře. Pořád mi to nejde do hlavy. Jak se to mohlo stát v noci, kdy s ničím nikdo nemanipuloval. Proto se bojím, že se to může stát znova, i kdybych tu špatnou zásuvku nepoužívala. Že v ní je problém, to vím. Když mi tady před nemálo dny měnili tu pracovní desku, tak do ní strčil nějaký elektrický přístroj ten dělník. Já u toho nebyla, ale pak mi řekl, že bych si to určitě měla nechat vyměnit, že je špatná.

Datum: 17.07.15 11:58

Ahoj Suzymon. Nějaký impuls k těm nočním potížím se zásuvkou a jejím jištěním, mohl přijít od spodku rychlovarné konvice. Jestli tam byla nějaká potíž, mohlo tam dojít k nějakému zahřátí a pak to naštěstí vypadlo. Zásuvku vyměň a tu konvici vytahuj ze zdi taky. Viděl jsem vyhořelou chatku jen od toho spodku konvice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 19:55
avatar

Ahoj Humburger. Aha! Dám určitě vědět, co to bylo. Zítra by mněl přijít elektrikář. Teď jsem zjistila, že ten okruh zahrnuje také jednu zásuvku v pokoji, kde mám připojenou televizi. Před chvílí jsem ji pustila a nebyl vůbec signál. Několikrát jsem vytáhla ten zesilovač (tak to běžně dělám, když mi zmizí signál) a nepomohlo to, stále bez signálu. Koukala jsem jako puk a pak mne napadlo znova ten jistič shodit, abych se ubezpečila, že i tato zásuvka patří do stejného okruhu, a bylo to tak. Zajímavé je, že když jsem ten jistič opět shodila a pak nahodila, že se signál jako zázrakem vrátil a televize zase hraje. Ach jo, to je tak, když je na všechno chlapské, jenom ženská. Ale ta varná konvice je také možná tou příčinou. Já ji totiž ze zásuvky nevytahovala a vodu v ní vařím jenom zřídka. Třeba tři neděle je mimo provoz. Používám ji pouze když přijde jedna kamarádka a chce kafe. No, zítra se snad dovím víc. A děkuji. Ta konvice rychlovarná je úplně nová, koupila jsem ji vlastně jenom kvůli této kamarádce.

Datum: 17.07.15 20:09
avatar

Hele a nebyla v tu noc u Vás bouřka? Přes anténu TV se mohla naindukovat do sítě napěťová špička, která jistič dokáže vyhodit. To by odpovídalo nefunkční televizi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.15 08:08
avatar

Ahoj Magdon. Kdepak, nebyla. A jestli, tak hodně vzdálená, zahrada suchá jako troud. Ale něco se někde stalo v některé zásuvce. Ta televize byla totiž úplně vynulovaná. Myslím nastavení programů. Obě televize byly vynulované. Což je divné, protože tu druhou mám v zásuvce z jiného okruhu, ale jsou připojeny na stejnou anténu. Jediné co šlo, byla ta Francie, ale tu mám přes satelit. Proto jsem si myslela, že tam není signál. Jak jsem včera psala, že zase běží normálně, nebylo tomu tak. Ale já to zjistila až potom, když jsem chtěla přepnout na jedničku, tak tam zase nebyl signál. Zbyly tam jen některé a tak jsem musela zahájit automatické ladění. Aby to nakonec nebyla ta zásuvka v pokoji. Dojedu ještě pro jednu zásuvku a nechám vyměnit i tuhle.

Datum: 18.07.15 11:44
avatar

Nějaký napěťový impuls tam být musel. Lednoce má termostat a zapíná se a vypíná, ale proč by to najednou vyhodilo jistič po té dlouhé době bezproblémového používání, nevím, uvádím to jen pro úplnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.15 16:05
avatar

No právě, něco se v noci muselo stát. Ale záhadou je, že nevím který spotřebič to "provedl", když já už jsem spala a nic nezapínala. Já jsem teď chtěla vyměnit rozdvojku tam u té televize a když jsem tam chtěla zastrčit zástrčku, tak ze zásuvky vyskočila jiskra, jakmile jsem se kolíčkem dotkla dírky. Lekla jsem se a raději tam tu zástrčku už nezastrčila. Ten elektrikář ještě nepřišel. Někde muselo dojít ke zkratu, když to vyhodilo jistič. Je to taková černá páčka. Pod tím je napsáno chránič, ale možná, že to patří k něčemu jinému. Ale jak se to mohlo zkratovat, když jsem spala a nic jsem nepouštěla.

Od: mkat®
Datum: 19.07.15 15:25
avatar

Ale v pohotovostnom stave bola telka +satelit.V satelite mohlo niečo skratovať.Mohol odísť nejaký ochranný prvok.Teraz všetku už môže fungovať ,ale bez ochrany.(mohol skratovať aj nejaký kondík )

Preto by som sa viac zameral na telku + satelit ,ako chladničku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.15 16:49
avatar

Myslím, že jsem na to už přišla. Způsobil to anténní zesilovač. Ten jde přes elektriku a ta zásuvka je v tom okruhu. Mám kvůli tomu problémy s televizí - programy se vynulovaly. V pondělí to jdu koupit, protože se některé programy hodně sekají a vypadávají. Chvílemi se ztrácí signál, nedá se na to koukat. Všechny programy ne, ale jde to na nervy.

doplněno 19.07.15 16:53:

A ještě dodám, ta krabička, co se zastrkuje do proudu, byla hodně teplá. Ne jak normálně bývá. Překvapilo mne to. Teď to je mimo provoz, proto telka moc nefunguje.

Od: ferda6
Datum: 20.07.15 00:02

Suzy, "krabička" je horká protože je zrovna teď všude vedro. Je prostě o těch cca 15°C také teplejší.

Na závadu v příjmu TV to zřejmě nemá vliv.

Tak to vypadá, že spadl chránič. Ten se má občas (několikrát do roka) prověřit stiskem testovacího tlačítka ("shodit") zda je funkční. Protože to nikdo nedělá, tak, když už se na to nemůže dívat, provede test funkčnosti občas sám.

Ale vážně - při více zapojených spotřebičích v okruhu chrániče dochází ke sčítání tzv. unikajícího proudu (ten protéká ve spotřebičích např. i přes kondenzátory v odrušovacích filtrech, na něj chránič reaguje) a celkově tak může dosáhnout znatelné části vypínacího (vybavovacího) proudu chrániče. Pak stačí nějaká napěťová špička, vzniklá třeba zapnutím nějakého spotřebiče, a chránič spadne. Prostě se to za určitých podmínek občas stává i bez zjevné příčiny.

Při zapínání některých spotřebičů (Váš příspěvek výše) se občas v zásuvce zableskne. Vadí to spíš psychologicky než technicky. Výrobce zřejmě počítá s ponecháváním přístroje ve standby režimu (trvale připojený)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: kutilek
Datum: 19.07.15 20:26

dejte sem foto toho chrániče,může to být chránič s jističem,jestli je to obyčejný chránič tak u vás nenastal zkrat ale pouze např vlhost,nebo jak jste připojovala tu anténu tak nějáký rozdíl potenciálů co vyrazil ten chránič

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.15 22:53
avatar

Tak tam asi bude ta příčina. Hřeje se vám napájecí trafo pro anténní zesilovač a nemělo by být nikterak teplé. Příčina nemusí být ve vlastním trafu, ale třeba v anténním zesilovači.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.15 07:20
avatar

Kutilek a Ferda - Foto chrániče není potřeba. Suzymon má obyčejný chránič na celou instalaci. Vzhledem k tomu, že vypadl jen jeden okruh, nemohlo jít o výpadek tohoto chrániče, ale skutečně jističe daného okruhu.

Jistič vypadl bez zjevné příčiny v noci, tedy nikoliv při manipulaci s anténou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.15 13:09
avatar

Tak zase nové poznatky. Elůektrikář tady byl v tu sobotu, ale nic nedělal, jen se kouknul, co ho čeká. Magdon má pravdu v tom, že i ten elektrikář se mne zeptal, jestli spadl jen ten černý čudel. Když jsem řekla že ano, pravil, že to tedy nebude tak vážné, že mohla být v noci bouřka i vzdálená a vznklo někde nějaké přepětí. Snad si to pamatuji dobře. Přijde zítra měnit ty zásuvky. Já dnes koupila nový zesilovač antény a je to ještě horší. V prodejně mi řekli, že může být chyba v samotné televizi. Zkusila jsem přes ten zesilovač najít programy a našlo to pouze 7 a sekalo se to. Tak jsem před chvílí vytáhla všechno, ten předzesilovač antény a i ten adaptátor. Televize se uklidnila, přestalo se to sekat a naskočily i ty programy, které byly před tím bez signálu. Vůbec tomu nerozumím. Před tím jsem tam ten zesilovač mít musela a najednou, po té, co spadl ten jistič, tak ten zesilovač vadí. Zatím televize funguje, ale moc se neraduji, protože to není logické. Napřed jsem jenom vypnula adaptér zesilovače z proudu, bylo to lepší, ale na mnoha programech nebyl signál. Napadlo mne tedy vypojit i tu krabičku a anténu strčit rovnou do rozbočovače a je to mnohem lepší. Podle mne není potřeba ani ten rozbočovač. Ale já založím novou otázku konkrétně kvůli této záhadě. Sem asi všichni odborníci nepůjdou.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.