Jak obnovit dřevěnou dýhu nábytku?

Od: Datum: 17.07.15 02:38 odpovědí: 4 změna: 17.07.15 15:19

Jde o starší kusy dřevotřískového nábytku, jinak nepoškozených, jen s povrchovými vadami dýhy: 1. rýhy, odřeniny, 2. petečené od zalévání kytek. 3. ztráta lesku. Může to zase být jako nové. Poraďte jak? Prosím pouze o osvědčené postupy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.07.15 04:52
avatar
Rýhy, odřeniny se dají obrousit, pokud nejsou moc hluboké. Většinou se brousí ocelovou cidlinou nebo kusem skleněného střepu. Dlouhé tahy po létech dýhy.
Pokud je dýha po zatečené vodě černá, bude zřejmě do hloubky. Tam broušení nepomůže.
Při broušení vibračními nebo rotačními bruskami pozor na probroušení do podkladů a na stopy po hrubém zrnění brusného plátna. Kruhy.
Některé rýhy se dají vyplnit voskem, tmelem z vybroušených pilin a ďalším. To ale umí jen ten, kdo umí. Většinou amatér není spokojený s výsledky. A manželka duplem.
Lesk získáte prestříkáním lakem. Ovšem jinak může vypadat na broušených místech, jinak na orig laku. Při bočním pohledu může být vidět každá maličkost. Někdy je vhodnější použít pololesk nebo matný lak. Třeba vodou ředitelný.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 07:04
avatar

Jakou leštěnku jste použili? Třeba Pronto má na výběr několik typů. Většinou jsou s čistidlem, včelím voskem a nějakým olejem. Já jsem velmi spokojená s Pronto v rozprašovači, který čistí a leští. Ve sprejích jsou také i jiné, účelové. V drogeriích jich najdete řadu. Pronto je lepší než Diava nebo cokoliv jiného. ;) Upozorňuji, že si musíte dát na podlahu, přes celou délku skříně, cokoliv, co zabrání kapičkám, které odstřikují, zamastit koberec. ;) Možná, že byste se měl i podívat na nějaký čistě čistící prostředek. Bude-li ředitelný vodou, musíte pracovat co nejrychleji a dýhu nerozmáčet. Pak nechat uschnout a až pak Prontem naleštit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 12:16
avatar
Když se to nevidí, nedá se přesně říci co s tím.
Ale rýhy a škrábance se dají zabrousit. Po nalakování to bývá už dobrý.
Problém je ty černý kola od vody. Většinou to je skrz celou sílu dyhy a pak nezbývá, než to předýhovat. Což doma bez vybavení si vůbec neumím představit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 15:19
avatar

Velmi dobrý výsledek se dá docílit tapetou.Jen je potřeba podklad vytmelit a vybrousit.DC.-FIX má docela velký výběr dřevěných dekorů.Osobně mám dobré zkušenosti s opravou staršího nábytku,dveří a dokonce i okenních rámů.Poštou rád poradím.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.