Nejkratší doba nájmu na dobu určitou

Od: Datum: 14.07.15 11:06 odpovědí: 10 změna: 23.07.15 12:56
Dobrý den, prosím o radu,1)vlastním byt a pronajímám ho vždy na dobu určitou na 3 měsíce, po špatných zkušenostech bych chtěla napsat do smlouvy nejkratší dobu nájmu na dobu určitou nejlépe, na 1 měsíc, s kaucí a nájmem předem na 1 měsíc, bez možnosti automatického prodloužení a pak, v případě, že nejsou problémy, zase další měsíc sepsat novou smlouvu. Je to podle NOZ možné? Nikde jsem tam nejkratší možnou dobu nenašla. Chtěla bych to pro případ, že by s nájemníkem byly problémy, byla bych tak kryta, že nájemník musí byt po ukončení 1 měsíce opustit a nepřišla bych o peníze. A nemusela bych mu posílat předem výpověď. Předpokládejme, že s tím bude nájemník souhlasit, lze to takhle udělat? 2) pokud je to možné, jak postupovat dále po uplynutí 1 měsíce, pokud mu chci nájem prodloužit? Ve smlouvě se vždy píše, že po skončení nájmu pronajímatel kauci vrátí, sepíše se Ukončení nájmu s převzetím klíčů, zapíší se stavy energiíí... A pak zase sepsat úplně novou smlouvu s počátečními stavy energií, převzetí kauce atd. na 1 měsíc? A stále sepisovat nové smlouvy na každý nový měsíc a každý měsíc Ukončení nájmu?nebolze každý měsíc sepsat jen Dodatek č.1, 2 ..., ve kterém se napíše nové znění doby nájmu, ( na další měsíc) zase bez možnosti automatického prodloužení? Zdá se mi to jednodušší jen s tím Dodatkem, zatím to takhle dělám, ( s dobou urč. na 3 měsíce), ale nevím, jestli je to tak správně.Děkuji za odpovědi
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vklus
Datum: 14.07.15 11:55

Teda neporadím, ale na tohle dokáže někdo přistoupit? Za takových podmínek bych do toho nikdy nešel.

Ohodnoceno: 2x

Od: adamr
Datum: 14.07.15 13:19

Nevím, jestli je to šťastné řešení. Pokud nastavíte takové podmínky, je pravděpodobné, že budete čekat na nájemníka tři, čtyři měsíce nebo i déle. Ve výsledku proděláte, protože byt máte neobsazený. Pronajímám několik bytů téměř 10 let a zatím jsem se setkal s jedním neplatičem. Ale byla to má chyba, protože jsem se unáhlil a chtěl jsem mít byt rychle pronajatý (ať netratím příjem z nájmu za daný měsíc). Podle mých zkušeností bych doporučil dát smlouvu na zkušební lhůtu 3 měsíce a pak už na 12 měsíců s možností prodloužení. Když končí předchozí nájemník (například se chce odstěhovat), ve smlouvě mám uvedeno, že umožní další prohlídky po předchozí dohodě (aby byl doma a nechodil jsem mu do bytu bez jeho vědomí). Během dvou měsíců se dá většinou někdo solidní najít. Ale chce to opravdu dobře vybírat a nehmátnout hned po prvním zájemci.

Ohodnoceno: 3x

Od: buss®
Datum: 14.07.15 13:34

Když OZ nestanoví dobu, tak si ji stanovte. A myslíte, někdo že to vezme, vy neprodloužíte a co pak oni budou dělat? Kde je jistota? Nebylo by lepší napsat řáádnou smlouvu? Vy byste do toho šla?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.07.15 13:43

Právně to tak rozhodně udělat lze, nic tomu nebrání. Ale jak píší i ostatní, neumím si představit, že do toho normální člověk šel. Podepsat smlouvu na měsíc a dál je to na libovůli majitele? To skutečně seženete pouze zoufalce, který nemá kde složit hlavu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.07.15 20:34

Děkuji moc za všechny odpovědi. Máte pravdu, že nájem na dobu určitou na 1 měsíc by asi málokdo přijal, ale já mám nájemkyni, která by s tím souhlasila, proto mě zajímalo, jestli to není protiprávní.

Datum: 14.07.15 23:15

Pokud je to z důvodu špatné zkušenosti s minulými nájemníky, jak uvádíte, tak spíš než na dobu platnosti smlouvy se zaměřte na výpověď smlouvy z důvodu porušení smluvních podmínek, které si určíte.

Od: lege
Datum: 23.07.15 12:56

1 měsíc je málo, můžete spadnout pod ubytovny, tedy smlouva by nebyla nájemní, ale o ubytování. Nechte ty 3 měsíce.

Od: dam®
Datum: 15.07.15 02:05

Pokud to vezmu dle názvu - tak je to jeden den, standart 24 hodin

Datum: 15.07.15 06:21

NOZ takovou dobu nájmu nepředpokládá, resp. stanoví, že při krátkodobém nájmu ustanovení § 2235 a následujících neplatí - § 2235 (2) Ustanovení tohoto pododdílu se nepoužijí, přenechává-li pronajímatel nájemci byt nebo dům k rekreaci nebo jinému zjevně krátkodobému účelu.

Znám řadu pronajimatelů bytů,kteří dávají smlouvu na měsíc a pak ji dodatkem prodlužují..Zda je to etické neposuzuji,neboť tento způsob omezuje některá práva nájemce ale i majitele.

Od: kutululu
Datum: 15.07.15 07:21

Já osobně bych tedy smlouvu na jeden měsíc nepodepsala. Žádný normální člověk, který by chtěl dlouhodobý pronájem by to nepodepsal, protože by se bál, že ho můžete každý měsíc vystěhovat. V takovém případě se k Vám nastěhují lidé, kteří hledají krátkodobý pronájem a vyhovovalo by jim, kdyby mohli za měsíc odejít. Pokud máte špatné zkušenosti, držte se alespoň těch 3 měsíců a spíše zvedněte kauci.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.