Agresivní voda

Od: Datum: 13.07.15 21:15 odpovědí: 11 změna: 14.07.15 12:50

Máme doma zřejmě agresivní vodu (obecní vodovod). Různé armatury ve vodovodním rozvodu mají relativně malou životnost - rozpadají se. Mosaz snad ještě víc než pozink. Termostatický ventil vydržel cca 4 roky než se rozsypal, baterie po sedmi letech - rozsypala se připojovací sedlo i část etážky na studené vodě. Zpětná klapka v pojistném ventilu bojleru se rozsypala asi po 4 letech...

Voda je evidentně měkká (dle rozboru i dle chování např. při mytí).

Co to vlastně znamená, když je voda agresivní - co v ní přebývá či chybí? Lze to nějak řešit?

doplněno 13.07.15 21:34:

Voda je oficiálně jen užitková.

Baterie stála něco přes 2 tis. Kč. Výrobce rav Slezák RAV CZ. Ale připomínám, že se nerozpadla jen ta baterie.

doplněno 14.07.15 07:02:

Připadá mi, že u rozvodu teplé vody (tedy tatáž voda, ale až za bojlerem) se to neděje.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.07.15 21:22

Dobrý den, pokud tomu tak je, tak je asi obec (provozovatel vodovodu) zavalen množstvím stížností - podejte stížnost na kvalitu vody i Vy. Tedy, až si zjistíte, že má stejný problém např.

i soused. Někdo by měl požadovat (a zaplatit) i rozbor vody. Zdravím!

doplněno 13.07.15 21:38:

honza333 - to je nějaká "černota". Nějak si nedovedu představit, že by obec pustila do veřejného vodovodu užitkovou vodu. Požadujte na obci vysvětlení, povolení a rozbor vody.

doplněno 14.07.15 10:48:

Nejsem si jistý, že by užitková voda byla upravena chlorem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.07.15 22:31

Prostě obecní vodovod je jen s užitkovou vodou. Kdo chce, může si udělat přípojku z městké vody, která je pitná. Ano, stojí to nějaké peníze, ano, obecní voda je levnější, ano, možná se to vrátí v nákladech na sežrané armatury. Mně ale prostě zajímá problematika agresivní vody (třeba i jen akademicky) - čím to je a jak se to dá napravit.

Datum: 13.07.15 22:39
Napravit se dá všechno..je to jen otázka peněz.
Ale bez rozboru vody nelze předjímat, čeho je ve vodě moc..co se má upravovat a na jaké hodnoty.S tím souvisí i to, co celá ta legrace bude stát.

Datum: 13.07.15 21:24
Pitná voda musí splňovat ve všech směrech hygienické normy..
Měkká voda vadit rozhodně nemůže, tvrdá ano..
V jaké cenové kategorii jsou armatury a baterie co se Vám rozpadají?
Agresivní voda by být mohla..ale ne v obecním vodovodu.

Od: trtr
Datum: 13.07.15 22:47

Zdravím, máme to doma taky. Voda se zdá přechlorovaná a je také hodně tvrdá.

Od: lada®
Datum: 13.07.15 23:12

Dobrý večer.

Pracoval jsem v chemické laboratoři a s tímto problémem jsem se již setkal. Mosazné součástky vodovodní instalace po čase ztratily pevnost a rozpadaly se. Po zvětšení lomu ve slitině téměř chyběl zinek a zbyla pórovitá měď . V tomto případě byly na vině bludné elektrické proudy, přicházející z blízké železniční tratě. Toto je samozřejmě jen jedna z možností. K dalšímu pátrání je nutný rozbor předmětné vody. Snad Vám tento příspěvek pomůže k odhalení příčiny tohoto jevu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.07.15 09:11

To bylo první co mně napadlo po přečtení dotazu. Teď jde o to, zda tazatel bydlí u elektrifikované tratě.

Datum: 14.07.15 10:04

No, bludné proudy jsou možností, která mne nenapadla. Leč elektrifikovaná trať (ani žádná jiná) v dosahu není. Nejen trať musí být zdrojem bludných proudů, ale není tu ani žádná rozvodna či větší energetické zařízení.

Datum: 14.07.15 10:43

Je jasné,že na vině je vysoký obsah chloru.Ten koroduje v mosazi zinek a materiál ztrácí pevnost.To elektrochemické působení není tak nutné-Problém jsem míval i v paneláku.Je potřeba vyměnit kovové díly za plasty,nebo nerez.Také pomůže iontoměnič na vstupu vody.

JABRAKA

Datum: 14.07.15 11:11

Chlór tam s vysokou pravděpodobností není. Jednak není z vody cítit a jednak k tomuto vodovodu není pravděpodobně žádná úpravna vody, která by chlór přidávala.

Od: rv
Datum: 14.07.15 12:50

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.