Jak udělat sokl domu

Od: Datum: 13.07.15 11:28 odpovědí: 5 změna: 21.07.15 22:08

Dobrý den,

Máme relativně nový dům-cca 20 let starý, ale stavba nebyla dokončena a teď vznikly škody, se kterými si nevím rady. Prvním problémem byly nedodělané okapy, čímž voda ostřikovala omítku a ta se teď drolí, také zřejmě zatékala voda pod izolaci. Začnu tedy okapy a poté bych chtěl vyřešit sokl a odrolenou omítku- poradíte mi někdo jak na to?

Předem DíkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.07.15 12:23
avatar

Dobrý den, pokud byl dům 20 let bez okapů, tak bude jeho okolí hodně mokré. Takže, ty okapy jsou základ, aby byla voda svedena mimo základy domu. Já bych na ten sokl použil (po jeho očištění a zarovnání) desky Cetris a připevnil je na podložky, aby tam mohl vzduch a sokl se trvale odvětrával. Na ty desky si potom už můžete zvolit povrchovou úpravu dle uvážení.

No, a fasádu (až bude suchá) zase opravíte. Izolace bude zřejmě v pořádku - spíše tam voda na zeď stříkala odrazem od země. Zdravím!

doplněno 21.07.15 21:26:

Já to z obrázku tak nepoznám. Ta mezera pro odvětrání soklu nemusí být moc velká (asi okolo 1 cm). Pokud bude sokl přesahovat, tak musíte dát nahoru ještě okapničky. Fasádu zkuste poklepat, jestli není dutý zvuk a není odfouklá - to by bylo lepší oklepat. Pokud drží dobře, tak by měla časem vyschnout a potom by zřejmě stačilo jen opravit povrch a barvu.

doplněno 21.07.15 21:53:

No, ale podle obrázku to je jen v jednom místě a hlavně stále mokré. Dokud to bude mokré, tak asi nemá význam to dělat, resp. můžete odsekat nebo oškrábat, nechat vyschnout a pak dodělat. Až půjdete někde městem, tak se podívejte, jak jsou udělány ty sokly - tím načerpáte inspiraci.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: scientist
Datum: 21.07.15 21:04

Děkuji za odpověď. není tam ale moc místa- potom ten sokl bude vyčuhovat od omítky. nevadí to? A tu fasadu odbouram až na cihlu, nebo stačí na hrubou omítku?

Od: scientist
Datum: 21.07.15 21:47

takže to co jde oddrolit, oddrolit, kam až to půjde?

Od: hop®
Datum: 21.07.15 21:53
avatar

Jak bylo řečeno, prvně udělat okapy, ať barák vysychá, s mokrou omítkou nemá smysl něco dělat, maximálně oškrábejte to co odpadává, ať to rychleji vysychá.
Kolik centimetrů máte od vrchní fasády k porothermům pod ní?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.15 22:08
avatar

scientist, neznám podrobnosti a zavlhnutí stavby, proto jen obecně, podle toho co vidím na fotkách. Odmrzlé, nesourodé části je třeba odsekat. Dle vlhkosti, vyškrábata spáry a nechat vyschnout. Pak nahodit a zateplit nad lepenkou nahoru. Nebo chybějící plochy vylepit EPS a zateplit.

Pod izolaci, na sokl dát XPS a povrchově upravit, třeba marmolitem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.