Skvrny na dýhované šachovnici

Od: Datum: 11.07.15 14:50 odpovědí: 4 změna: 14.07.15 13:28

Dobrý den, dostal jsem k svátku intarsovanou šachovnici. Ve skutečnosti se jedná o dýhy. Rozestavil jsem na ni šachové figury a přehrával si partie. Pak jsem neměl čas na nechal figury stát v základním postavení. Po nejaké době jsem chtěl zase hrát a zjistil jsem, že na hnědých polích jsou světlá kolečka od figur, která nejdou otřít. Nemáte zkušenosti jak oživit původní barvu? Děkuji.

doplněno 12.07.15 09:31:

Šachové figurky jsou dřevěné. Jedná se o figury z počátku minulého století. Lak podle mého názoru již dávno zsachlý.

doplněno 14.07.15 13:28:

Děkuji všem za rady. Pečlivě jsem si je přečetl. Jedná se skutečně o světlejší kolečka o stejném průměru jako jsou figurky.Zkusil jsem leštěnku, šachovnice se krásně leskne, ale skvrny zůstávají. Dal jsem šachovnici na slunce a barvy se zvolna srovnávají. Zdraví rex.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.07.15 17:31
avatar

Dobrý den, na oživení tmavě hnědého dýhovaného povrchu nábytku je dobrá leštěnka Diava.

Asi bych to zkusil (postupně a opatrně). Zdravím!

doplněno 12.07.15 07:00:

promon - to, o tom vyblednutí od sluníčka, jsem chtěl původně napsat také, ale to by zůstalo kolečko tmavé a světlejší by bylo okolí. Pokud se tazatel nespletl a ta kolečka jsou skutečně světlejší, tak je to od těch figurek (nepíše, z jakého jsou materiálu). Možná by se podle druhu materiálu těch figurek mohl použít nějaký chemický čistič (nebo zkusit tu leštěnku).

doplněno 12.07.15 09:45:

rex - takže nezkusíte asi nic, že? No, také řešení.

doplněno 12.07.15 12:23:

jenyk - souhlasím, ale ten flek pod tím předmětem bude tmavší, než vybledlé okolí předmětu, na které působí světlo a slunce, ale nedostane se pod postavený předmět, kde je barva dřeva původní.

Tazatel to má naopak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.15 23:06
avatar

Problém je, že ty kolečka nejsou v laku, ale v ty dýze. Ono jistě budou trochu kolečka i na světlý dýze. Udělat se s tím bohužel nedá nic. Tedy kromě úplnýho přebroušení a opětovnýho nalakování.

doplněno 12.07.15 12:15:

Materiál a stáří figurek nemá na vznik skvrn žádný vliv. Ostatně, cokoliv postavíš na nějaký dřevěnný povrch a necháš tam dostatečně dlouho, tak zanechá otisk. Tím dřív, čím víc na to může slunce a denní světlo.

Taktéž na to ještě nikdo nevymyslel nějaký lak, který tomu zabrání.

doplněno 12.07.15 13:25:

ben - kolečko pod předmětem bude světlejší. Tmavne to, na co jde světlo.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 11.07.15 23:45
avatar

Přesně jak píše Jenyk. Dýha totiž mění vzhled vlivem UV záření - mnoho truhlářů může vyprávět o tom, co dokáže dečka na třešňovém stolku...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 12.07.15 17:36
avatar

Dobrý den, nechci se přít, ale mám zcela opačnou zkušenost. Sluníčko působí např. na desku sekretáře a ta časem bledne a ztrácí svou tmavou barvu. Pod předmětem na té desce zůstává barva dřeva původní, protože se tam sluníčko nedostane. Je zajímavé, že se u Vás sluníčko chová jinak a umí se dostat i pod předmět. U nás to neumí. Zdravím!

P.S. pro "jenyk".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.