Jírovec , soused , zahrada

Od: Datum: 11.07.15 11:37 odpovědí: 12 změna: 12.07.15 13:14

Soused si na zahradě zasadil jírovec asi10metrů jihovýchodně od mého skleníku.Už je to 5 roků a tento strom mě již velice stíní.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 11.07.15 11:55

Děkujeme za sdělení a otázka z ní jak? Chcete poradit jak přestěhovat skleník? Pokud se jedná o sousedův strom, tak napište jak jste se sousedm jednal, co o na to a nebo chcete vědět úplně něco jiného?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.15 12:18

Žel,skleník už stojí 30 roků 1metr od plotu a jírovec 4 m.Sousedovi jsem to sdělil,jak strom přesáhnul asi dva m.výšky.Sdělil mě ,že jej trochu upraví,ale zatím se nic neděje .Strom je už asi 5 metrů vysoký a košatý až,až.

Od: viera
Datum: 11.07.15 13:48

§ 1017

(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

doplněno 11.07.15 13:52:

Takový rozumný důvod bude např. mít vlastník zemědělského pozemku, počne-li soused v těsné blízkosti hraniční čáry stromy, které hrozí v budoucnu vyčerpat podstatnou měrou podzemní vláhu i pod zemědělským pozemkem nebo které hrozí v budoucnu tento pozemek zastínit apod. Stejně tak bude mít např. vlastník pozemku s domem nedaleko hraniční čáry rozumný důvod bránit se, zasadí-li soused při hraniční čáře např. mladý exemplář jírovce maďalu, protože kořeny vzrostlého jedince tohoto druhu mohou dům vážně poškodit

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 11.07.15 16:14

Aha, se sousedem jste mluvil, když měl strom 2 m a nyní má 5 m. To už je teda doba? Třeba na to soused zapomněl a nebo nemá vybavení k úpravě stromu a nebo se bojí výšek atd. Navrhl jste letos v zimě sousedovi, že v době vegetačního klidu strom upravíte sám? Vy chcete změnu tak trochu iniciativy z vaší strany by neškodilo. Kupte flašku a běžte si se sousedem pěkně popovídat - v klídku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 11.07.15 11:57
avatar

Dobrý den, to je mrzuté, ale pokud je strom vzdálen dostatečně od plotu, tak to není Váš problém, resp. těžko přemluvíte souseda, aby strom odstranil. Já řeším také něco podobného, ale opačně. Co třeba přemístit skleník? To by se Vám asi nechtělo, že? Zdravím!

doplněno 11.07.15 12:20:

Řekl bych, že strom je dle zákona, ale skleník je mimo zákon. Být Vámi, tak "stáhnu ocas".

doplněno 11.07.15 17:38:

viera - co je více? Tři metry nebo čtyři metry? Není to tak těžké odhadnout, jak to dopadne.

A tazatelka bude ráda, když soused nepřejde do útoku ohledně jejího skleníku.

doplněno 11.07.15 18:55:

viera - víte, že bych nechtěl, aby soused rozhodoval o tom, jaký druh stromu si mohu zasadit na své zahradě, zvláště, když je v dostatečné vzdálenosti (od plotu)? A kolega má pravdu, že ty metry nesedí. Každopádně 4 je více než 3. A jak jsem psal, tak mám stejný problém (tedy, opačně - já mám ty stromy, které vadí sousedce). Jenže, já nemohu nic moc namítat, protože jsem s tou vzdáleností stromů od plotu mimo zákon.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: viera
Datum: 11.07.15 18:32

Takový rozumný důvod bude např. mít vlastník zemědělského pozemku, počne-li soused v těsné blízkosti hraniční čáry stromy, které hrozí v budoucnu vyčerpat podstatnou měrou podzemní vláhu i pod zemědělským pozemkem nebo které hrozí v budoucnu tento pozemek zastínit apod. Stejně tak bude mít např. vlastník pozemku s domem nedaleko hraniční čáry rozumný důvod bránit se, zasadí-li soused při hraniční čáře např. mladý exemplář jírovce maďalu, protože kořeny vzrostlého jedince tohoto druhu mohou dům vážně poškodit.

Ak je to zahrada, patrí tam sklenník a to , že je meter od plotu, môž byť aj v poriadku v prípade súhlasu suseda.

Gaštany alebo lipy patria do parku alebo pred kostol.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bilavlcice
Datum: 12.07.15 10:00

Viera,

A právě v bodu "má-li pro to rozumný důvod" je zákon sporný. Každý může souseda požádat aby své stromy blízko hranice pozemků odstranil, když mu ale soused nevyhoví, může se jen soudit.

V tom případě už záleží na jen na tom, na jakého soudce narazíte. Pro jednoho může být důležitější zachovat vzrostlý strom, pro druhého právo žadatele na nezastíněnou zahradu.

V tomto případě je strom dostatečně vzdálen, zadavatel tedy nemá právo žádat dle § 1017.

Už jsem se i setkala s odpovědí na písemnou žádost o odstranění vrostlých stromů dle § 1017, že v době sázení stromů tento zákon ještě neplatil.

Co na to tohle řekne soudce?

A že Kaštan do zahrady nepatří? A co Vlašský ořech? Takový strom je pro sousedy mnohem větší pohroma.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nickii
Datum: 11.07.15 16:20

Souhlas s Benem, soused ma strom dostatecne daleko od plotu, ale sklenik je bliz, nez by asi mel. A ze ho tam mate tricet let? To neni duvod upravovat nebo kacet strom souseda

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viera
Datum: 11.07.15 17:27

Nesúhlsím s Vami, prečítajte si moju odpoveď vyššie, je to z dôvodovej správy k paragrafu 1016 a 1017..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.07.15 18:47

Tady nesedí počty. V otázce je jírovec 10 m od skleníku, pak je od plotu skleník metr a jírovec metry 4, takže asi popolezl. Když tedy budeme počítat podle otázky, tak je jírovec od plotu 9 m. Nechápu tedy, proč se tady omílají nějaké paragrafy, které s tím nesouvisí. Váš soused nasázel, tak jak měl, vy jste zřejmě se s ním nedohodl hned a k všeobecnému překvapení, stromy rostou, jak jste si po pěti letech všiml.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.07.15 20:09

To ani nevíte,kolik Jírovec/kaštan/ vydá v noci kyslíku do ovzduší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.