Rány v trubkách při zahájení topení

Od: Datum: 10.07.15 17:09 odpovědí: 4 změna: 29.07.15 12:03

Když se pouští pára do trubek,proč tyto trubk vydávají tak silné rány?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 10.07.15 17:11

1/ nadpřirozený jev -signály mimozemské civilizace

2/nějakej parchant bušín hasákem do trubek

3/tepelná roztažnost materiálu při zahřívání - pnutí

4/prostě to tak je

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.15 17:29
avatar
Pára má většinou teplotu okolo 100 stupňů. Trubky a radiátory tak okolo 20 stupňů. Tepelné rozdíly mezi různými úseky topení a roztažnost materiálu udělají svoje. Také přechody skrz zdi. O pnutí už psali výše.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.15 17:32

Pokud se do trubek pouští opravdu pára a ne voda - pak pokud topení nemá ještě provozní teplotu, honí pára trubkami vodu a ta se občas dostane do ventilu a prudce zpomalí rychle proudící páru.

Ale spíš máte v trubkách vodu, asi nejste fabrika. A potom je zdrojem bouchání, praskání a ťukání teplotní dilatace trubek. Jak se při ohřívání roztahují, drhnou v prostupech skrz zdi. Stačí prostupy uvolnit, trubky obalit nebo namazat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.07.15 12:03

Tepelná roztažnost ocelového potrubí se projevuje také různými zvuky, ale pokud se ozývají skutečně silné rány, tak to způsobuje jev, který se nazývá imploze vodní páry. Pokud totiž přijde sytá pára do styku s chladnější vodou, tak okamžitě kondenzuje na vodu. Kondenzace vodní páry je spojena s velkou objemovou změnou (z 1 litru vody vzniká asi 1200 litrů syté páry a obráceně) a vznikem vakua, které se okamžitě a prudce zaplní vzduchem z potrubí a tak vzniká rázovitý zvuk.

Z těchto důvodů je třeba před najížděním topení parou veškeré parní potrubí řádně odvodnit. Pokud fungují automatické odvodňovače, tak k tomuto jevu nedochází !

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.