Darovaní domu jednomu z manželů a rozvod

Od: Datum: 10.07.15 07:23 odpovědí: 5 změna: 10.07.15 21:59

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s vypořádáním domu v případě rozvodu, kdy dům byl za manželství darován manželovi a za peníze z prodeje našeho společného bytu jsme ho celý zrekonstruovali. Moc děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.15 08:09

Ak by ste žili na Slovensku,Tak ten dar bol nadobudnutý v manželstve,tak je spoločný a v prípade rozvodu by sa dom delil na polovicu pre manželov a polovica by šla deťom.Ta polovica manželov by sa rozdelila medzi vás rovnako.Bezdetný pol na pol.Snáď je to aj u Vás takto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 10.07.15 10:13

Nemáte pravdu:

Stano: Dobrý deň, chcel by som sa spytat v pripade ak počas manželstva dostala manželka od rodičov dom po ich smrti ale na dome boli pocas 30tich rokov vykonane rekonstrukcie pocas manzelstva a zhodnotenie tohto domu. Aký mam nárok na adekvátnu časť hodnoty tejto nehnutelnosti vratane pozemku?

Nehnuteľnosť je vo výlučnom vlastníctve Vašej manželky a preto nebude ani zahrnutá do predmetu vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Ak ste počas manželstva rekonštrukciami zhodnocovali takúto nehnuteľnosť, tak je Vaša manželka pri vyporiadaní BSM povinná nahradiť, čo sa zo spoločného majetku použilo na jej výlučný majetok (dom). Jednoducho povedané, musí Vám nahradiť polovicu hodnoty takto vnesených prostriedkov, resp. hodnoty rekonštrukčných prác. Každopádne z titulu zhodnotenia nehnuteľnosti, ktorú vlastní Vaša manželka, počas manželstva, nemáte nárok na časť hodnoty tejto nehnuteľnosti a už vôbec nie na časť hodnoty pozemku.

Read more: http://feminity.zoznam.sk/c/8…etku-po-rozvode#ixzz3fTSUdV4C

Ohodnoceno: 1x
 
Od: standa1122
Datum: 10.07.15 08:10

Pak by to mělo být jasné: 50/50. Kdyby dar nebyl zrekonstruován, pak je majetkem pouze obdarovaného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.15 21:59
avatar

I kdepak! Darovaný dům je stále výlučným majetkem obdarovaného.

Pouze pokud se v době manželství vynaložily prostředky ze SJM na údržbu/opravy/zhodnocení,

má druhý manžel nárok na 50 % vynaložených prostředků (nikoliv ceny nemovitosti).

Otázkou je spíše, jestli lze výši vynaložených prostředků určit (doložit).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 10.07.15 10:04
Majetek získaný v manželství darem nebo dědictvím, náleží pouze do výlučného vlastnictví obdarovaného manžela - tento majetek tedy nespadá do společného jmění manželů. Pokud jste např. dům za trvání manželství zhodnotili, tak se to zohlední při vypořádání majetku. Např. jste do domu dali společně 1 mil. Kč, tak vám musí manžel vyplatit 500 tis. Kč nebo si necháte něco jiného v té hodnotě. Buď se dohodnete, nebo rozhodne soud.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.