Sousedský spor

Od: Datum: 05.07.15 21:25 odpovědí: 5 změna: 12.07.15 09:38

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou. Moje matka vlastní rekreační chalupu. K chalupě patří také zahrada, která se nachází v kopci. Nad zahradou má pozemek s chalupou soused, který si na svém pozemku postavil bazén. To by nám nevadilo, kdyby ovšem zajistil řádný odtok vody, když ho na podzim vypouští. On všechnu vodu ( cca 10 kubíků) vypouští samospádem ven a tím pádem všechna voda teče z kopce dolů na náš pozemek. Takto to praktikuje už 12 let. Nejdříve jsme nepozorovali žádné škody, ale v posledních letech se nám bortí zídka, praská a zvedá se betonový chodník a i spousta jiných věcí je poškozených. Přizvaný odborník nám řekl, že vše je způsobeno podmáčením pozemku, který nestačí vyschnout, když musí pojmout takové ohromné množství vody, které je vypuštěno z bazénu.

Se sousedem jsme se chtěli rozumně domluvit, aby si koupil hadici a zajistil řádný odtok vody ze svého bazénu do přilehlého potoka. Se sousedem však není rozumná řeč, odmítl hadici koupit a odmítá i jakékoliv jiné řešení. Tvrdí, že vypouští vodu na svém pozemku, ale odmítá uznat, že z jeho pozemku voda samovolně teče dolů na náš pozemek (bazén se nachází asi 2 m. od našeho plotu) a tím poškozuje náš majetek.

Chtěla bych vás poprosit o radu, jak máme v této věci dále postupovat, aby soused byl nucen zjednat nápravu a nemohl již dále poškozovat náš majetek.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 05.07.15 21:44

Mnohým se to nebude líbit, ale mohli jste postupovat už dávno dle starého OZ. Teď se podívejte na Omezení vlastnického práva, § 1013. Pokud se nedomluvíte, hajdy na obec, či k soudu, zvl. pokud jste utrpěli škodu, vyčíslit, žádat náhradu..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 06.07.15 08:22

Zdravím, asi tak, pořádně se sousedem zatočte. Jak pak bazén napouští, že nemá hadici chudák jeden? Aby na něj nakonec nevlítl i svazek vodovodů a kanalizací, 10 kubíku jen tak vypustit už není málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.15 07:42
avatar

Pravda. Až by ho soud donutil zaplatit opravy co poškodil za 12 let podle znaleckého posudku, pak by mu nákup hadice přišel jako halířová položka. Na moji povahu, než si nechat poškozovat domek, koupím tu hadici sama - tomu chudákovi co měl na bazén ale už ne na hadici.*bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.15 11:26
avatar
K tomu ještě § 1019
(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.
Vypouštění vody z bazénu není stékání vody z důvodu pramene nebo deště.
Napište mu doporučený dopis,opište situaci a škody, ke kterým v důsledku jeho činnosti dochází. Upozorněte ho, že poškozuje Váš majetek a pokud od konání neupustí, veškeré náklady na opravu budete soudně vymáhat. Přiložte citaci §§.
Dělejte si fotografie případně video, jak vodu vypouští na Vás pozemek.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: petrka
Datum: 12.07.15 09:38

Jestliže si myslíte, že soused ukončí své hovadské jednání, tak se velice mýlíte. Už samotný skutek musí každému napovědět, že se to nedělá. Tady pomůže dobře mířená facka beze svědků. Jinak absolutně nic. Stane se, že policii řekne, že mu bazén někdo vypustil a on se nemá jak bránit...

Toto všechno není žádná novinka ale roky prověřená praxe s hovadským sousedem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.