Přepěťová ochrana Saltek v rozvaděči

Od: Datum: 02.07.15 18:49 odpovědí: 15 změna: 26.07.15 11:00

Pěkný den Vám všem

prosím poradte

Dostali jsme za úkol navrhnout zapojení přepěťové ochrany spolu s proudovým chráničem v rozvaděči zde je obrázek prosím o kontrolu zejména elektrikářů děkuji moc

PS: napište zda je to úplně špatně nebo co mám upravit díkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.07.15 22:57
avatar

Na první pohled jednoduchá otázka, ale složitější řešení. Jednak je potřebné vědět, zda se jedná o průmysl či domovní elektroinstalaci. Z uvedeného předpokládám, že se jedná o bytovou elektroinstalaci.

Z přívodu PEN předpokládám, že se jedná o podružný rozváděč připojený na elektroměrný rozváděč. Za těchto předpokladů je tam už vidět první chyba. Přívod PEN je přiveden na sběrnici PE. Přívod se nechá řešit několika způsoby, ale pro přehlednost nutno zvolit 3 nulové můstky:

PEN a z něho napojit PE a N. Jelikož máme proudový chránič musíme umístit čtvrtý nulový můstek N1.

Jelikož se jedná o jednofázové připojení, tak by se mělo jednat o bytový dům, který má ošetření na vstupu FLP-B+C MAXI V/3. Potom pro bytový rozváděč potom zvolím FLP-12,5V/2. Jedná se o varistorový svodič bleskových proudů a proto je nutné ho vždy zařadit před proudový chránič!

Pak je další zapojení relativně správné. Fázi přivedu na svorku L a z ní nasvorkuji přívod pro vstup chániče. Z modrého nulového můstku přivedu pracovní vodič N na vstup svodiče a nasvorkuji na přívod N pro chránič. Pokud bych měl pouze toto jednoduché provedení mohu vynechat nulový můstek N, ale za chráničem musím označit můstek N1 a nikoliv N. Jsou to praktické důvody, kdy nemohu zaněnit můstek před a za chráničem.

doplněno 03.07.15 20:06:

Šikovnej. Svodič DA-275 je na 3. stupeň. Uvedené obrázky jsou ze staršího proedení. V současné době má Saltek barevné odlišení jednotlivých stupňů bočním proužkem. 1. je bílý (šedý) a 1+2 je červeně, 2. je modře a 3. je zeleně. Aktuální provedení je

http://www.saltek.eu/vyrobky/flp-125-v1

Jináč uvádí na stránkách dostatek informací pro návrh i montáž.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: skolak1
Datum: 02.07.15 23:52

Ano jedná se o bytový rozvaděč v bytě s přívodem o jedné fáze a vodiče PEN.

Děkuji Vám za odpověď.

Od: skolak1
Datum: 03.07.15 00:25

Jen doplňuji že jde o tuto přepěťovou ochranu, která má chránit bytovou elektroinstalaci.

doplněno 03.07.15 00:54:

Hledal jsem a našel jde konkrátně o tento.

doplněno 03.07.15 00:55:

Ten druhý obrázek.

Od: dam®
Datum: 03.07.15 20:44

Fáze MUSÍ procházet přepěťovou ochranou /máš ji jen připojenou/, odtud pokračuje na proudový chránič - přes něj dále na jistič a spotřebič. PEN propojíš s druhou svorku přepěť. ochr. a svorkovnicí PEN /zelenožlutý/, z této jdeš na proudový chránič, z něj odcházíš na N svorkovnici / modrý/ a spotřebič. Od tohoto momentu se už modrý a zelenožlutý nikde nesmí spojit dohromady. Takže, schémátko si budeš muset opravit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skolak1
Datum: 03.07.15 21:20
Jj děkuji.
Datum: 04.07.15 13:17
avatar

Princip přepěťové ochrany je ten, že napěťové špičky jsou svedeny na zem. Tudíž fáze musí být propojena pomocí jiskřiště na zem. Z toho je patrné, že nemusí procházet svodičem. Typ 1 a 2 se nevyrábí jako průchozí. Jedině typ 3 může být jako průchozí (možná někteří výrobci vyrábí i jiné průchozí, ale je to spíše výjimka). Zadání znělo svodiče Saltek a tam se nejedná o průchozí svodiče a opravdu se fáze smyčkuje na vstupu svodiče a nikde nevychází. Ze schématu viz odkaz, kde je ke stažení montážní návod, je patrné, že fáze není průchozí. Jak jsem v úvodu psal jednoduchá otázka, ale složitá odpověď. Princip průchozích svodiřů je stejný, jen jiskřiště je zapojeno na průchozí fázi (což v našem případě není). Pro zjednodušení pod pojmem jiskřiště uvažuji i varistor i když se tím dopouštím vědomě chyby, ale je to pro jednoduchost vysvětlení zapojení a principu. Podrobný rozbor je nad rámec těchto stránek. Kompletní 3f kaskáda v příloze.

doplněno 04.07.15 13:32:

Proudový chránič používáš v soustavě TN-S a tudíž na vstup chrániče nikdy nesmí přijít zelenožlutý vodič PEN. Za bodem rozdělení je PE, N a L. Jsou to tři samostatné vodiče, kdy na vstup chrániče jde jen L a N. Vychází z něho L a N1. PE je vedeno samostatně pro spojení kovových částí spotřebičů. PEN na vstup chrániče bych mohl uvažovat, pokud v tomto bodě udělám bod rozdělení, ale v tom případě mudím udělat přizemění tohoto bodu. Z hlediska technologie montáže je to nerealizovatelné.

Teď jen malá odbočka. Co píši je dle příslušných norem a montážních návodů. Neříkám, že domasamo se nepřipojuje PEN na chránič a další prasárny. Jelikož v zadání otázky bylo navrhnout za domácí úkol, tak píši jak se to má zapojit. Jakákoliv jiná úvaha je zcestná a neměla by být v radách uváděna.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: osobitysobisong
Datum: 05.07.15 14:44

NE! Takhle

Datum: 05.07.15 21:24
avatar

Takto opravdu NE! Má to čtyři zásadní chyby.

1. Do podružného rozváděče nemůžete dát typ3 (pracovní dosah je 5m)

2. Rozdělení PEN je proti všem zásadám.

3. Na PE můstek nemůžete zapojit pracovní vodič.

4. Fáze není průchozí.

Můj uvedený obrázek je oficiální zapojení doporučené výrobcem. Takže tak opravdu ANO!

Návrh rozváděče opravdu není sranda a rady spíše od profesionálů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.15 12:07

Nebudu zde z nedostatku času přemalovávat obrázek, ani citovat normy, ale chci tazateli vyzdvihnout několik zásad, kterých by se měl držet:

1/ Jelikož chcete použít PCH, je třeba síť formovat jako TN-C-S, tedy hned na vstupu do rozvodnice, rozdělte PEN na PE a N

2/ Před přepěťovou ochranou by mělo být vždy odpovídající jištění, jehož hodnotu najdete v katalogu výrobce.

3/ PCH musí procházet vodiče L a N stejným směrem (to co máte na obrázku je jistý nesmysl)

4/ Měl by jste přepěťové ochrany používat kaskádovitě, ne jen tak namátkou v jednom místě instalace, ale to nejspíš není předmětem vašeho zadání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: edmundelliott*
Datum: 07.07.15 15:53
Od: skolak1
Datum: 11.07.15 03:20
Tak děkuji všem
Od: jaroslav111
Datum: 24.07.15 20:54

To poslední zapojení je špatně podívejte se všichni na schéma!

Vždiť by vás to zabilo!

Od: skolak1
Datum: 25.07.15 11:39
Opravdu je to špatně?
Datum: 25.07.15 22:41
avatar

Když se napíše A, mělo by se napsat i to B. Provedené zapojení vás nezabije. Je tam jen drobná nepřesnost, ale u zkoušky bych za takové zapojení vyhodil a v dílně rozváděčů, bych nechal vše předělat.

Jedná se o to slavné PEN. Můžeme ho technologicky řešit několika způsoby, ale zůstaňme jen u papíru. PEN jde na samostatnou sběrnici, kterou můžeme rozdělit na PEN jako přívod a od bodu rozdělení ji pojmenovat PE. Z tohoto bodu také jde odbočka na sběrnici N. Teprve ze sběrnice N jde nulový vodič na svodič přepětí. Z PE nikdy neodchází N vodič kamkoliv. To je právě ta chyba. V takto jednoduchém případu se nic nestane, ale z jednoduchých částí se stávají složité a tm by už mohla nastat chyba.

Hodně tu "odborníci" píší, že barva nic nevede a nezáleží na ní. Je to sice pravda, ale barevné značení usnadňuje orientaci co ve vodiči můžeme najít a pokud se vám tam bude míchat třeba SELV a PELV s cizím napětím. Při starším zapojení elektroměrných rozváděčů s HDO se do domovního rozváděčů právě cizí napětí dostává.

doplněno 26.07.15 13:22:

Takový malý příklad z praxe. Na spínací nulu si parta řemeslníků vzala zelenožlutý vodič. Možná to správně zapojila a pak další parta připojovala druhý rodinný domek. Byl jen jeden HDO přijímač, tak se instalovala pomocná relé k oddělení obou domů. Asi vše rozpojili a pak se chytli barev. ZŽ na šínu a pak ovládání EM z třetího relé a najednou veliká spotřeba prvního domu. Majitelka byla sama a nijaká technická pomoc. V této fázi jsem se k tomu dostal. Po kontrole přijímače HDO z ČEZ jsem začal zjišťovat problém.

Bojler zapojen napřímo na nulovou šínu a stále topil i ve VT. Pokud by byl správně použit modrý vodič, tak se to nemuselo stát. Elektroměr ovládám impulze pro bojler tak, že v části NT přepnul na VT. Mimo šíleného zapojení hrála svoji úlohu i barva. Po opravě je roční úspora 30.000,-. Z toho plyne. Pokud máme dost peněž, tak podceňujme barvy. V nejlepším případě to bude žrát jen peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skolak1
Datum: 26.07.15 11:00

Mapel moc Vám děkuji za radu ;) a děkuji i všem.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.