Koureni na balkone vs soused astmatik

Od: Datum: 01.07.15 19:17 odpovědí: 34 změna: 12.07.15 13:33

Dobrý den, vím, že to už tady bylo spomínano koureni na balkone, ale my to máme trošičku jinák.

Bydlíme v podnájmu a sousedka zhora se stezuje, že kourime na balkone, který si taky vynajmujeme. Je astmatik a celej čas se nám doslova vyhrožuje, že když dostane astmatický záchvat, tak to bude naše vina. Samozrejme, že pani ma 2 balkóny a asi 7 oken (my 1 balkon a 1 okno - bydlíme v 1+kk) no větrá jenom balkon co je přímo nad našim balkonem :)

Jednou jsme se už domluvili, že se budeme snažit OMEZIT kourení v horke dni. No dnes když byl horkej den tak pani sosusedce to znovo začalo vadit.

Nevíme jestli táhle situace muže mít následky, nebo jí už máme ignorovat (jelikož ona vidí jedine řešení, že prestaneme kourit)

Dekuji všem za odpoved ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nico13
Datum: 01.07.15 19:28

Sousedce se nedivim a vidim to stejne. I kdyby astmatik nebyla, ten smrad je proste citit vsude i pri zavrenem okne. Jak by se libilo vam, kdyby sousedi na balkone shromazdovali napr. psi exkrementy? Zajimaly by vas argumenty, ze je to jejich balkon a muzou si tam delat co chtej?

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 01.07.15 23:56
avatar

Paní bych poradila, ať si zavře okno. Kdybyste kouřili v bytě, což Vám také zakázat nemůže, možná by tam měla smradu mnohém více. V některých domech prochází kouř spárami, nebo stoupačkami. Takže Vy jí vlastně kouřením na balkóně děláte ústupek a ona bude zase buzerovat? Očekávala bych pro změnu trochu tolerance zase od ní, že si otevře okno jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 19:33
avatar

Dobrý den, já osobně jsem kuřák a bydlím v paneláku. Ale na balkon kouřit nechodím, protože i mně je nepříjemné, když mi někdo ze sousedů vyklihuje byt kouřem. Zvlášť, když máme malé děti. Je to jenom o ohleduplnosti ke svému okolí. Dám Vám přímou otázku: Je takový problém jít si zakouřit někam před dům? Já si myslím, že při troše dobré vůle by Vám to přinejmenším ušetřilo spory se sousedkou.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 01.07.15 20:07
avatar

sonyboj -

pokud kouřím "jednu za druhou" - musela bych se před barák odstěhovat ! - navíc teď se už zakazuje kouřit pomalu i venku, takže by mne obyvatelé paneláku vyhnali i odtud.

doplněno 01.07.15 20:35:

pb -

-už vidím, jak sousedé píší sem na Poradnu - co máme s takovým sousedem, který nám "kouří přes plot" - proboha dělat ! - neexistuje nějaký zákon proti porušování osobní svobody nekouřících baráčníků?! ... anebo se máme odstěhovat? ..

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pb®
Datum: 01.07.15 20:21

A tohle má být argument? Že když někdo kouří jednu za druhou, tak ho obtěžuje chodit ven? Prostě se každý kuřák musí smířit s tím, že šroubek se pomalu utahuje a jeho kouření opravdu okolí obtěžuje. Mimochodem poud někdo kouří jednu za druhou, kdyby nehulil, dávno si ušetřil na barák a nemusel se hádat se sousdy v paneláku.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 01.07.15 20:28
avatar
Je to na vas. Bud ji budete ignorovat nebo budete chodit kurit ven. Je to na vas. Ale je fakt smrad jak svina :-D a to jsem sam v te dobe kuril a jak zacal soused podemnou kurit tak to byl takovy jiny hnusny zapach.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna*
Datum: 01.07.15 21:09

kdyby za náma prisla, že ji to vadí a začala se domlouvat tak se určite nejak dohodneme. jenom, že pani sosusedka prišla a bez pozdravení začala rikat ať prestaneme kourit. takže ani tak neprosíme o radu jestli kourit nebo ne na balkone, ale jestli mame neco společního s jeji astma (co se týče právni stránky).

Od: uska®
Datum: 01.07.15 21:17

anna - s astmatem nemáte nic společného. Proč paní musí větrat zrovna nad vašim balkonem, když má ještě jeden? Jsem nekuřák, ale chápu, že vy si za svůj balkon platíte tak jako paní, takže nezbývá než udělat kompromis. Nechte paní navrhnout, kdy by jí kouření nejméně vadilo. Pokud jí kouření bude vadit 24 hodin denně, tak bych jí ignorovala.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: asd1
Datum: 01.07.15 21:25

Já bych jí slušně odpověděl, že jestli chce o něco poprosit, tak musí 1. pozdravit a 2. říct to slušně. Nařizovat ať si jde někomu jinému. Ať si to jde domu promyslet a přijde ještě jednou, teď jsem nic neslyšel.

Její astma jde mimo vás, na vašem balkónu kouřit můžete. Se sousedama je dobré vycházet, tak nějaký kompromis je na místě. Ovšem aby nařizovala a vy skákali podle ní - to je taky špatně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: anna*
Datum: 01.07.15 22:00

děkuju za odpoved :) pani chce abyjsme prestali uplne kourit. o kompromis jsme se už snažili no je to márny :) v prubehu 6 mesicu ji to vadilo 3 krat a dela z toho tragedii jakoby jsme my kourili 24/7 a ona vetrala 24/7 :) kompromisy se daji resit kdyz je to oboustranni co v tymto pripade nejsou

Od: rakovina
Datum: 01.07.15 22:17

uska: a proč by kua nemohla větrat kterým oknem chce! třeba tam má ložnici, nebo jiný pokoj který chce větrat, a jak říkáte každý má svůj balkón za který si platí ale ROZDÍL JE V TOM ŽE ANNA SOUSEDKU JEDOVATÝM SMRADEM Z CIGARET OBTĚŽUJE A OBRÁCENĚ TO TAK NENÍ! Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, nemáš žádné právo kouřením obtěžovat někoho jiného!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 22:57
avatar

rakovina -

je to hezké rčení, to o svobodě jednoho ... ale platí to i obráceně ! - čistě technicky - kampak se nám vytrácí "svoboda" kuřáků ! Vlastně vůbec nevím, jak mohli nekuřáci za mých mladých let vůbec existovat?!

doplněno 01.07.15 23:37:

andelck-

- a nemají dnes vrahové svobody dost? - nejen že mohou svobodně pobíhat po ulicích (aniž by je směli policajti legitimovat), ale jakmile někoho zabijí, hned se jich ujmou psychiatři a odvedou je do bezpečí detenčního ústavu, odkud je po nějaké době odpočinku zase pustí mezi lidi. Anebo - zkuste si bránit svůj majetek, nebo sebe tak, že ublížíte lupiči a vrahovi - půjdete pěkně sedět !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 23:19

Doženu to do extrémů.

Kde je svoboda masových vrahů.Také páchají věci, které nám "znepříjemňují" život. On třeba také ani nechce vraždit, jen má prostě chuť a nutkání někoho zabít. Stejně jako má kuřák si zapálit. A ani jedno té druhé osobě nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.07.15 20:35

Máte to stejně, kouř je otravující kouř. Mně to též vadí, když sousedka pod čvaňhá, ihned zavírat dveře na lodžii. Domluvte se kdy, sudá. lichá hodina... Vy ji obtěžujete kouřem, jak to chcete ignorovat? Co kdyby někdo něčím smradil pod vámi a táhlo vám to do bytu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 21:47
avatar

- ještě k tomu astmatu - můj známý byl těžký astmatik, ale přesto silně kouřil - doteď ho vidím, jak si při záchvatu píchá Syntophyllin do žíly (byl lékař) a přitom pokuřuje, aby mu to lépe utíkalo, protože lék se vstřikuje pomalu. Nakonec zemřel na rakovinu slinivky.

- rovněž si vybavuji dalšího známého, svého obvodního lékaře, jak na mne starostlivě pokyvuje hlavou a říká, že bych měla přestat kouřit, protože jsem hulila jako fabrika, načež za pár let ve svých pouhých 40-letech umírá na rakovinu plic, ačkoliv sám nikdy nekouřil.

Mně se přestat kouřit nakonec podařilo, ale zakazování kouření mne tedy děsně štve. Dneska už máme tolik "svobody", že si nemůžete ani "upšouknout", aby vzápětí nezačal někdo řvát, že mu omezujete jeho osobní svobodu !

Ohodnoceno: 2x
 
Od: anna*
Datum: 01.07.15 22:02

pani sousedka si asi mysli, že kvuli ni vsichni udelaji cokoliv, aby ona necitila ten kour. ja chapu, že ji to vadi, ale když neco chci od ciziho cloveka tak to mile poprosim a ne vybehnu :) dakuju za odpovede

Od: rakovina
Datum: 01.07.15 22:24

nikdy nikomu nic zlého nepřeju ale vám nyní přeji aby vám brzy našli rakovinu, pak vám snad vaše neomalenost dojde!

modlím se ať nemáte děti vyrůstat v takovém bytě bych jim nepřál

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 22:30
avatar

rakovina -

-pozor ! - nikdy nepřejte nikomu nic zlého, nebo se to obrátí proti Vám ! - já na to věřím (zřejmě pozůstatek mé náboženské výchovy).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rakovina
Datum: 01.07.15 22:35

já ale anně nijak k rakovině nepomáhám, zatímco ona sousedce ano

kdo je potom horší?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna*
Datum: 01.07.15 22:48
asi ste spatne pochopila inzerat :) nezadam o radu jestli kourit nebo nekourit na balkone. a samozrejme vase prani urcite bude vyslyseno, no spis ne na moji osobu, ale na osobu, ktera to prani ma :) preji hezky den
Datum: 01.07.15 22:27
avatar

Nemáte tam digestoř? To by šlo na střechu a nikoho by to neobtěžovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 22:49

Kouření ještě nikomu nepomohlo. A to platí i pro pasivní. Je to věc, která ti v každém případě zhoršuje zdravotní stav. To je doufám bez diskuze.

Známej přežil pád ze 3tího patra. To ale určitě neznamená, že já se nemůžu zabít z 30ti centimetrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 22:40

Pokud jste v podnájmu, tak se asi na 90% jedná o bytové družstvo. V tomto případě se vám může brzo stát, že nájemník vás raději vyhodí, aby neměl problémy s družstvem.

Jinak kouřit v těchto parných dnech někomu pod okny je pěkná prasárna. Sám jsem astmatik a kouř z cigaret mi silně vadí.

A to takovým způsobem, že mi začnou slzet oči a začnu se dusit. Proto chápu, že sousedka nestojí o dohodu.

To je jako kdyby vám házela hovna do oken a chtěla dohodu, že to bude dělat jen v dohodnutou dobu. Prostě nesmysl.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.07.15 23:17

Dobře to popisuje @andelck. Chápu, že jako neastmatik nemůžete pochopit, jak to sousedka má. Tak se trapně pokusím popsat jak to zhruba funguje (trapně proto, že se to slovy fakt blbě popisuje): Nejde o to, že cigaretový kouř páchne. Nejde o to, že škodí zdraví. Na to astmatik, u kterého je cigaretový dým spouštěčem asmatu vůbec nemá šanci pomyslet. Prostě nasaje vedlejší produkt vašeho potěšení a začne se dusit. Probíhá to tak, že vzduch se dostane do plic, z plic ale už bohužel ne. Jenže organismus potřebuje další kyslík. Takže nebožák se snaží znova nadechnout skrz stažené průdušky násilím narvat další vzduch do plic, kde už je ale téměř plno. Za chvíli jste ve stavu, kdy je vám jedno co s vámi bude, hlavně když to utrpení skončí. Takže asi tak.

Vaše představa o kompromisu je tedy mimo mísu. Když vám půjde o kejhák, taky nebudete svolná ke kompromisu. Pro vaši lepší představu: Zkuste udělat se svým tělem taky jeden kompromis. Spočítejte si, kolikrát se za pět minut nadechnete a pak zkuste snížit frekvenci nádechů a výdechů na polovinu. Schválně, jak dloho vydržíte.

A o tom, že sousedka může větrat jiným oknem. Asi může. A pomůže jí to? Proudění vzduchu kolem budovy je značně nevyzpytatelné a jedinou jistotou je, že teplý vzduch stoupá (kolem sousedčiných oken) tu doleva, tu doprava, tu přímo vzhůru. A stačí jeden blbej nádech... Takže jedině nevětrat?!

doplněno 02.07.15 00:26:

@culdabulda1:

Spouštěč: jasně, třeba na mě cigaretový dým nepůsobí vůbec, ale stačí některé parfémy a mám toho dost

Inhalátor: Za prvé není pravda, že se každý hned udusí, tudíž není pravdou, že každý hned musí použít inhalátor. Záleží na tom, jakého stupně astma je a jaké intenzity je záchvat. Za druhé: Logika - "vždyť má inhalátor, tak ať si stříkne a neotravuje" je fakt na úrovni... A pravidlo: Co tě nezabije, to tě posílí tady fakt nefunguje. Každý záchvat, ať už rozjetý nebo včas utlumený je záhul pro organismus. A chemie obsažená v pohotovostním inhalátoru je menší zlo než se udusit nebo lehčí záchvat postupně prodýchat, ale žádná mňamka to taky není.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.07.15 12:16
avatar

amper -

můj příspěvek, kde hovořím o používání osobních inhalátorů v případě astmatického záchvatu byl omylem smazán a Admin ho ještě nevrátil - takže bych ještě jen dodala :

samozřejmě je dobré, že se společnost snaží o dodržování zdravého životního stylu, pravidel bezpečnosti práce (co jenom bylo za našich dob možné, ani neuvěříte), podrobných "manuálů" na každou situaci, takže vám je zakázáno použít "zdravý rozum" i kdyby byl tisíckrát lepším řešením, nežli to schválené příslušným manuálem, atd..

- ale stejně není naše současná společnost zdravější a bezpečnější, nežli ta zaostalá totalitní - pracovní úrazy nějak neubývají, klasické nemoci nemizí, přibývají alergie, přibývají nové nemoci, se kterými si lékaři nevědí rady, přibývá lékařských "excesů", kdy se podaří pacienta zmrzačit i zabít - ale můžeme se pochlubit prodlužováním délky života a to i těch nemocných, kteří jsou za použití účinnějších léků násilně udržováni při životě plném utrpení a bolesti ! - a když zkolabují - a mohli by to tak mít za sebou - jsou násilně oživeni, aby si to utrpení ještě "vyžrali" až do konce.

- a kolik špíny je dnes kydáno na potraty, jsou vychvalovány matky, které přivedou na svět postižené dítě (o němž to věděly od začátku těhotenství), jsou dávány za příklad obětavé hrdinné rodičovské lásky - a jsou na ně pořádány sbírky plastových víček.

- takže, nějaké "kecy" o svobodě jednoho ... .. a diskriminace těch "ošklivých" kuřáků mi připadají spíše směšné, pokrytecké a děsně mne štvou, protože mi čím dál víc připadá, že svobody bylo za totáče daleko víc, lidi k sobě měli blíž a méně bylo takových, kteří si s každým "prdem" utíkali stěžovat na úřady. I když i takoví samozřejmě byli, i my jsme takového člověka znali. Nakonec ho ze samého stěžování "kleplo" ! Tak zdravím.

doplněno 02.07.15 12:29:

- a pokud hovořím o "totáči" - mám na mysli normální lidi (chcete-li ovečky), nikoliv rejpaly, disidenty, umělce, "kavárenské intelektuály" .. atd., kteří proti režimu bojovali ať už z principu, nebo z prospěchu a pak se divili, že dostali "na hubu". Však si to po 89-tém vynahradili !

Tady musím opět obdivovat K.Gotta, který se v daném režimu choval naprosto reálně k situaci a rozhodně netrpěl a netrpí ani nyní.

doplněno 02.07.15 12:58:

andelck-

to nejde srovnávat - ale kuřák kouří tiše !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.15 12:45

Ale ať si kuřák kouří. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Já mu do toho kecat nebudu. Ale ať to dělá tak, abych to nemusel dýchat i já. Může si koupit čističku vzduchu, může chodit kouřit ven mimo mé okna. Pak ho budu mít stejně rád, jako souseda nekuřáka. (bydlím v rodinném domku, takže takové problémy nemám)

O tom je celá diskuze.

To je jako kdybych ti pod okny každou hodinu řezal motorovou pilou. A to třeba i o půlnoci.

To by se ti líbilo? A musím dodat legendární video. *smich*


Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenka*
Datum: 10.07.15 19:16

Taky jsme řešili tento problém, jenže opačný. Syn souseda když rodiče nebyli doma, kouřil na balkoně pod oknem naší ložnice. Taky mám stma.. Nepřeji nikomu zažívat takový odporný smrad, těšíte se na voňavou postel po koupeli a umytí zubů a přijdete do své čisté ložnice a tam smrad jak ve 4.cenové.To jen díky tomu, že si chlapec přece nepůjde zakouřit venku (co kdyby ho rodiče načapali). Nemluvím o tom, že později to byly různé mejdany a na balkoně kouřila a bavila se připitá celá banda. Opakovalo se to velmi často a my jsme se snažili hocha usměrnit domluvou. Bohužel se to minulo účinkem. Nechtěli jsme bonzovat rodičům, ale pak už se nedalo nic dělat. A jak myslíte, že to pokračovalo?! Rodiče se to samozřejmě dozvěděli, ale chlapec býval dost často v bytě sám (nebo s kamarády) a ani po domluvě rodičů se to nezlepšilo. Naštěstí jsme se přestěhovali a nikdo nás neobtěžuje ani smradem ani hlukem. Ale, je to řešení? Každý se odstěhovat nemůže a obzvlášť nen starší člověk. Myslím, že se vytratila ohleduplnost v naší společnosti. Jedno pozitivum ale u Vás vidím, alespoň nad tím přemýšlíte, sice jako obrana proti sankcím, ale buďte rádi, že nemáte astma. Každý jednou přijde na to, že mu něco vadí, ale ta paní je podle mě chudák a neví si s tím problémem rady a proto tak reaguje. Mám tuto ukušenost a proto tady reaguji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: antikurak
Datum: 01.07.15 23:31

Se nedivím, že ji vadí smrad z cigaret.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.15 03:06
avatar

Ahoj, když se k nám do domu nastěhoval nový soused, nic zlého jsme netušíli, ale záhy jsme zjistiti, že je silný kuřák. Jeho byt byl v přízemí a směrem na západ. Světlík nemá moc velký tah a stačilo když si pootevřel okno a měl otevřené dveře do koupelny, nebo záchoda, (což bylo skoro stále), ten kouř se cpal tím světlíkem do všech bytů po cestě. No takže během půlroku jsme všichni lezli po zdech a nechtama rvali omýtku. - Už jsme nevěděli co s tím dál udělat, dokonce jsme zvětšíli otvor na střeše v tom světlíku směrem va východ, jako aby se zvětšil tah a nelezlo to do bytů, no všechno marný ... "naštěstí" zasáhla vyšší moc a pán asi po roce zemřel. No všichni jsme si oddychli... Když se tam pak nastěhovala pani a prohlásila, že musí pálit čínský tyčinky, tak se nás pokoušely mdloby. Paní jsme vysvětlili, jak co udělat, aby to nelezlo k sousedům no a pani to naštěstí celkem dodržuje. Občas je to cejtit na chodbě u výtahu, ale jinak daleko lepší. :-fí to jsme si oddechli.

No teda jinými slovy bych chtěl říct, že kuřákům se to asi obtížně vysvětluje, ale nekuřákům jejich kouření fakt vadí! A to nemluvě o tom, když se k tomu přidají i zdravotní potíže.

A jen tak mimochodem, paní je asi ze starý školy, teda z doby, kdy se nikdo s nikým nemazlil a příjemné jednání se tam už neučilo vůbec. Takže se zas tolik divit nemusíte - prostě jedná jak to umí.

Já osobně bych doporučil, že byste si mohli rači najít jiný podnájem.

A mimo to když byl v bytě podnájemník - kuřák, nechtěl tam nikdo po něm jit nejmíň tak půlroku. :( - jak to tam bylo cejtit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.15 13:05
avatar

ignorovat, tecka

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 07.07.15 19:26
avatar
přesně tak!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.15 18:36

Dejte si do vyhledávače: Obtěžování hlukem či kouřem od souseda, kde právník radí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelddd
Datum: 12.07.15 13:12

COOOOOOOOOOO?Když chce malovat balokon,cožé předpokládám že je venku,tak hulte u vnitř a nemusíte malovat nic.hulim na wc, a za astma nikdo nemuže ,v dnešní době se nedivte,asi kouř aut z pod barákem

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cigaretka
Datum: 12.07.15 13:33

Ignorovat a nepouštět se s ní do diskuze.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.