Jak na otvor na okno do nosné zdi

Od: Datum: 29.06.15 16:38 odpovědí: 6 změna: 30.06.15 09:29

Dobrý den,

měl bych dotázek na znalé: do nosné zdi bych potřeboval udělat otvor cca 80 cm šíroký a 100 cm vysoký na menší okno. Zeď je dosti silná, cca 90 cm a je kamenno - cihlová (starý dům).

dovnitř bych dal do lože několik íček, ideálně 3 - 4, výška cca 14 cm s přesahem ( pro sichr) cca 25 cm.

Co ale nevím je postup při takhle silné zdi, případně jestli je něco z výše popsaného špatně, prosím o opravu.

Že potřebuji povolení vím

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.15 16:49

prvni se vymlati kapsa, zasadi se preklady a pak se muze vymlatit okno, ale takto tlusta zed se jentak nepropadne pri 80cm dire

doplněno 29.06.15 17:25:

jak pisou dole, samozrejme se to cele vysype, ale nechtel jsem strasit :) me stacila i obycejna dobre palena cihla a hned byla dira vpravo jak do pr*le, jak uz to byva byl to krasny az presny otvor, jak nachystany na spaletky a toto byla posledni cihla, kvuli ktere jsem musel dost velky kus dozdivat :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.06.15 16:53

Silně pochybuju že se Vám povede vybourat pravidelný otvor v silné kamenné zdi. Stačí trefit jeden větší kámen a máte místo okna dveře...

Takže normálně začnete opatrně dělat díru a až bude dostatečně velká tak osadíte traverzy a zbytek dozdíte zpět.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.06.15 17:15

Vybourává se díra dle tl.zdiva do poloviny nebo 2/3 tloušťky na délku a výšku překladů ty se zazdí-dole uložení (ve Vašem případu2x25cm)na každém konci překladu a sezhora se vyzdí celá a poslední šár se musí dobře klínovat,po zatvrdnutí se pokračuje na druhé straně -vybourá se zbytek pro druhý překlad zazdí se a po zatvrdnutí pak může bourat zbytek otvoru.Kamenná zeď je trošku horší varianta nebot se může stát jak píší nade mnou-místo okna může být otvor na dveře!

Ohodnoceno: 3x

Datum: 29.06.15 18:51

Bez podrobného průzkumu jen odhad situace.

Otlučete omítku v místě, kde má být překlad. Musíte zjistit, zdali přímo nad tímto místěm není uložen nosný trám. Ten by se musel podepřít. Klidně z obou stran dáte na strop metr hranol, nebo fošnu a podepřete věma sloupy. Vybouráte otvor široký 100-110-130cm vysoký asi 20cm, do hloubky půlky zdi.

Vložíte tam překlad, nejlépe betonový RZP, 90-120cm zarovnáte do roviny podezděním, vyzdíte prostor nad překladem a vyklínujete. Pak to samé z druhé strany.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.06.15 19:59

Ahoj. Milan má bod. Dobře to samozřejmě popsal. A právě tím oklepáním omítky v místě, se dá narazit na různé věci. Třeba na utajenou nad okenní-dveřní klenbu, nebo na buchty. To jsou cihly vysušené na sluníčku. Omítka schová cokoliv. Někdy může být přítomen i nějaký nevyužitý překlad, nebo věnec.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.06.15 09:29

Velmi dekuju vsem za cenne rady, pomohli jste mi jsem zvedavy na velikosti kamenu a trochu se tedy bojim, aby se mi ta zed nesesunula. I kdyby to slo dobre, tak preci jen dira na preklad siroka cca 130 cm, vysoka cca 15 cm a hluboka cca 60 cm (2/3 z 90) nad kterou jsou prevazne kameny spojene takovou tou starou pisecnou maltou nemaltou, tam se trosku obavam.. Snad to dobre dopadne

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.