Zápach ve vstupní hale bytu, možná od komína

Od: Datum: 28.06.15 20:54 odpovědí: 8 změna: 30.06.15 14:07

Hezký večer,

koupili jsme starší byt a vstupní hala jako jediná místnost trochu zapáchala. Odstranili jsme starou vyžilou omítku a zápach tím převážně odstranili, ale ne úplně. Všimli jsme si, že v jednom místě, přibližně 170cm od země je malta velmi tmavá, jakoby od sazí - viz. přiložená fotografie. Takhle tmavá malta je však ještě výše, přibližně 220cm od země. Na druhé straně této zdi je obývací pokoj, v němž není po žádném zápachu ani stopy. Stopy po nějakém vstupu do komína jsme v obývacím pokoji ale nenašli, předchozí majitel již používal k vytápění plyn, tak možná komín zazdil. Někdy v minulosti ale byt nepochybně tuhými palivy vytápěn byl. Zarážející pro mě ale je, že toto místo s tmavou maltou se nachází na druhé straně zdi, tedy v hale. Každopádně máme obavy, že zápach by se mohl znovu objevit i poté, co bychom dali novou omítku. Můžeme se pokusit co nejvíc staré tmavé malty v cihlách odstranit a nahradit jí maltou novou. Nevíme však ani, jestli jde o bývalý komín k našemu bytu a nebo současný komín bytu jiného. Jakým způsobem by bylo možné zabránit, aby zápach ze staré malty, popřípadě cihel prostupoval novou omítkou? Děkuji všem.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.15 21:51
avatar

Zdravím,
podle té částečně zasažené cihly nad obnaženou spárou to vypadá, že to je dehet prosáklý komínovým zdivem. Další poznávací znak je, že zápach z toho je takový kyselý, nepříjemný, jako když vám kouří kamna do místnosti.
Odstranit prosáklý dehet je docela problém, jedinou 100% nápravou je vybourání postiženého zdiva a jeho nahražení novým, tohle platí pro používaný komín. Pokud už komín používaný není, případně používaný je, ale vyvložkovaný, pak v nouzi stačí postup, který uvádíte výše - vyškrábat maltu co to jde a znovu zahodit novou maltou, lépe ještě betonovou směsí ( není nasákavavá). Pokud trochu betonu nemáte, vyškrábejte spáru, trochu ji zamázněte normální maltou, pak postižené místo natřete třeba nějakým latexem nebo třeba obyčejným nitrolakem (uzavřete tím póry malty a tím zamezíte částečně dalšímu vzlínání dehtu do nové malty) a na čisto zaomítejte. Ale je to "z nouze cnost", protože pokud tam máte zasažené cihly, pro nápravu by se aspoň ty nasáklé dehtem měly odstranit (pokud se neodstraní, dělá to někdy tmavé fleky na malbě).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andreaw
Datum: 28.06.15 22:09

Ano, nejspíš máte pravdu, že je to dehet prosáklý komínovým zdivem. Odstranění této postižené malty není opravdu jednoduché, dá se vyškrábat do určité hloubky, pak pochopitelně cihly ztrácí soudržnost. Komín již používaný není (pokud je tedy náš - pořád je zde možnost, že jde o komín některého ze sousedů - jak jsem již uvedla, toto nevíme, protože v obývací místnosti na druhé straně už není po vstupu do komína ani stopy. Jestli to tedy dobře chápu, tak místo nové zdící malty dát do vyškrábaných drážek v cihlách betonovou směs a na to už normální jádrovou omítku, na kterou se pak použije něco pro uzavření pórů. černé fleky myslím nehrozí - ty nebyly ani v původní malbě - jedná se nám tedy o to, aby neprostoupil zápach z dehtu do nové omítky, pokud nějaký v cihlách zůstane. Celé to přezdít nově si po pravdě neumíme představit - jde o nosnou zeď, museli bychom pravděpodobně žádat i o povolení atd.

Datum: 28.06.15 23:02
avatar

Chápete to dobře - čím víc zasaženého odstraníte, tím lépe. Pokud byste odsekali zasažené kousky cihel a celý ten kousek dozdili novou maltou s kousky nových cihel tak cca 10-15cm do hloubky zdiva, tak to taky bude stačit. Z fotky je vidět, že dehet z komínu byl prosáklý skoro až pod povrch zdi a to způsobovalo pronikání zápachu do místnosti.
Co jsme psal o přezdívání, případně o tom betonu - pokud se vám podaří zjistit. že komín už nepoužívaný, tak tohle klidně můžete vynechat - dehet se rozpouští teplem (případně rozpouštědly jako je třeba benzin, ale to se vás netýká) a ve studeném stavu je tuhý, takže samovolně se ve studeném zdivu šířit nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 28.06.15 23:32

Myslím, že v tom případě už našel odpověď na to jestli je komín využívaný nebo ne když to z něj smrdí a dehet se za studena nešíří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.15 07:50
avatar

Nebylo by vhodné zavolat kominíka, který řekne co s tím? Nejen pach, ale i spaliny jdou do místností. Je to poměrně nebezpečná věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andreaw
Datum: 29.06.15 22:37

Kominíka jsme pro jistotu zavolali. Přijde se na to tento týden podívat. Jinak bych chtěla uvést, že na malbě ani omítce žádné fleky od sazí nebyly. Na fotce je vidět, že malta je tmavá až v poměrně velké hloubce. Kdybychom neodstraňovali omítku až na cihlu, vůbec bychom o tom dehtu v maltě nevěděli. Domnívali jsme se, že zápach v omítce je jen nějaká zatuchlina. A třeba i je - nevíme, jestli smrdí ten dehet a nebo jestli se zatuchlina dostala i do malty mezi cihlami a proto byt zapáchá i teď, když je omítka odstraněná (ale nutno říct, že už podstatně méně).

Od: ju®
Datum: 30.06.15 11:35

Neměli předešlí majitelé v této místnosti hulírnu? Pokud se někde kouří 10 let tak je to násáklé i do podlahy, pozvání kominíka je jediným dobrým řešením, škoda že jste nespecifikovala dům, partají nad vámi jste se ptala zda jim tam vede komín a nezapáchá? Kominík zjistí pohledem kudy vede komín projde byt a a zjistí zda v něm někdo topí / popřípadě navrtá a podívá se kamerou zda je průchozí /, je možné, že jej nějaký genius zaslepil a je zaděláno na problém, pokud by to šlo a byl průchozí bylo by řešením udělat z něj ventilačku - dole u vás uzavírací mřížka na zimu aby ven netáhlo teplo, zbytek roku by pěkně ventiloval a smrádek by šupajdil ven...Kominík vám zajisté navrhne přijatelné řešení...

doplněno 30.06.15 19:45:

jj vyčkejte na verdikt kominického, ten dehet je tam vidět, pak dejte vědět...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andreaw
Datum: 30.06.15 14:07

Taky nás to napadlo, po odstranění omítek až na cihlu je ale ten zápach slabě cítit jen z té jedné stěny (právě tou, kterou prochází komín). Jsme v posledním patře, nad námi už žádný byt není a pod námi bydlí manželé, kteří mají komín taky zazděný. Tuhými palivy topí pán v přízemí, ale ten víceméně s nikým nekomunikuje (podivín) a navíc je to velmi silný kuřák, když projdeme kolem jeho bytu a má otevřené dveře, line se odtamtud příšerný smrad. Kdoví, jestli ten smrad nejde tím komínem právě od něj. Každopádně díky za Váš návrh.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.