Izolace na základy

Od: Datum: 28.06.15 10:44 odpovědí: 13 změna: 30.06.15 10:26

Ahoj, pokud se staví betonový plot, tak jsem vyčetl, že se do betonových základových pásů zabetonují roxory v určité vzdálenosti od sebe (nebo se poté vyvrtají díry do základů a vsunou roxory), na ně se napíchne izolace a místa napíchnutí se zataví. Pak se začnou klást duté tvárnice a plní se otvory betonem a tím dojde k propojení základů s plotem.

Co když ale chci stavět z cihel, které nejsou duté a tudíž na ně nejdou nasadit na roxory? Jak se pak provádí izolace?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 28.06.15 10:54
Stejne. Udela se rovny zaklad, polozi se pas isolate a pak jenom zdis zbcihel. Ty roxory jsou kvuli ztracenemu bedneni, jiny vyznam nemaji.
doplněno 28.06.15 13:23:

A proc by nebylo? Pokud to chcete mit echt, tak beton napenetrovat, izolaci natavit a pak malta a cihly. Uplne stejen jak se dalji domy. Nezapomente, ze ta zed bude spojena po cele delce a neco vazi.

doplněno 29.06.15 08:03: Jediny vyznam penetrace a lepeni vbpripade plotu je dobry pocit tazatele, aby se zed plotu neutrhla. Nic vic, nic min.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1*
Datum: 28.06.15 11:23

Aha, já jsem myslel, že se těmi roxory právě propojuje základ s nástavbou... A ten pás izolace se na betonový základ jen položí (nebo nějak nataví/přilepí) a pak se na izolaci nandá malta a položí cihly? Bude to pak stabilní?

Datum: 28.06.15 13:37
avatar

Základ se napenetruje asfaltovou penetrací a hned položí Ipa.na ni malta,první vrstva s větším obsahem cementu,nebo lepidlo na obklady a dlažby.na další vrstvy pak už jen vápenná malta,

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.15 13:52
avatar

Jen se zeptám, jaký význam má v tomto případě základ napenetrovat a izolaci navařit? Čemu to pomůže?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.15 15:15
avatar

Beton se penetruje penetrací (převážně,jinou jsem vlastně ani neviděl)Penetral Alp a ta zajistí lepší přilnutí nataveného asfaltu z IPA pásů na beton!

doplněno 28.06.15 20:20:

Jenyku-pokud bych si sám sobě stavěl plot,tak izolace dle podmínek-je tam sucho-neizoloval bych,ale je-li tam vlhko,pak bych izoloval

doplněno 29.06.15 21:18:

Jenyku-můžeš a nemusíš jak penetrovat tak svářet ,to je věc každého "stavitele" ale je to běžný , postup,teda většinou -na suchý vyzrálý beton penetrace, na to navařit dle projektu izolaci-nekde jen proti vodě,nekde pprotiradonová.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.15 19:12
avatar

To mě je vcelku jasný. Jen by mě zajímalo, v čem to je v případě plotu lepší, penetrovat a navařovat izolaci?

doplněno 28.06.15 20:24:

Tohle já všechno chápu. Jen mě prostě není jasný, proč bych třeba u plotu, kterej bude v nějakým vhkým místě, měl penetrovat beton a navařovat izolaci, když úplně stejnou funkci udělá izolace jen volně položená. Podle mě to je zcela zbytečná práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.15 07:00
avatar

Jenyku, máme společný názor, vždy se ptám, proč takto, a odpověď je, tak se to dělá...

Ale já tvrdím, jako vy, že to na funkci nemůže mít vliv.

Jestliže položím kvalitně lepenku, je naprosto jedno, zdali je, či není pod tím ALP.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.15 21:39
avatar

V případě, že budu stavět plot, který má složení: betonové základy, izolace, klasické pálené cihly a nebyly by proarmovány cihly s betonovým základem, bych jistý smysl v ALPu viděl. IPA by se kvalitněji spojila se základem a plot by nebyl na základu jen postaven svou váhou, ale při bočním namáhání by ho držela i IPA.

PS: Souhlasím s humbucker, středem sloupku jeden roxor a pak bude předchozí debata zbytečná, bude to držet i bez penetrace. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.15 22:09
avatar

Dobrá. Navařím IPU na základ, aby nějaký boční namáhání podržela i IPA. Ovšem, co spojí IPU s plotem? Ještě jsem neviděl, že by nějaká malta držela na izolaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.15 00:37

Ahoj. A hoši, oba. Co je to takový PLOT? Jen vyzděné sloupky? Nebo nějaká zeď? To pak jde o jiné materiály, jiné postupy, jiné náročnosti v sestavování nějakých konstrukcí. Vše z betonů různých druhů, nebo beton a cihly? Chtělo by to více upřesnit dotaz.

Pokud ve sloupku nebude nějaká vnitřní výztuha, tak se od základu usápne i navařená ipa. To pak záleží jen na síle drcnutí.

doplněno 30.06.15 18:28:

Ahoj. Martine1, ta IPA tam pod tou zdí slouží jen jako zábrana proti vlhkosti, vodě. Pokud ta zeď nad ní nebude mít nějaký přesah, tak se ta např. dešťovka do těch cihel dostane odspodu. A zase to bude špatně. Rozhodně za nějaký čas. K té stabilitě zděné cihlové zdi. Logicky, čím bude ta zeď širší, tím bude těžší a nebude tak snadné ji porazit. Dělat ji já, tak do ní, pro sichr dám nějaké ty roxory. Do středu. IPA může být navařená, ale k položené vrstvě malty už navařená nebude. Jde jen a pouze o váhu tý zdi. Kdyby byla nějak přez roh, tak ji navíc zavětruje ten vingl. Při tom skládání betonových tvárnic, se Ipovat nemusí. Když se stihne skládání tvárnic než úplně zatvrdne ten základ, lépe se spojí obě vrstvy betonu. Takhle se dělají i opěrné zdi. Pokud tam je nějaká voda, měla by odtékat nějakou drenáží pod, nebo skrz ten betonový základ.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: martin1*
Datum: 30.06.15 10:26

Viděl jsem stavbu plotu z tvarovek, kde na betonový základ položili nebo navařili ipu a pak do toho základu buď vyvrtali díry a vložili roxory nebo ještě do neztvrlého betonu ty roxory usadili. Pak na ty roxory nasazovali tvarovky. Ten důvod roxorů už byl vysvětlen.

Pak mě šlo o jen o plot z cihel. Betonový základ, pak ipa a na ní na maltu a do ní pokládané obyčejné pálené plné cihly a z nich postavený třeba 1,5 m vysoký plot. Máme třeba takový zděný plot na chalupě. Pochopil jsem z diskuze, že se ipa buď jen položí na základ nebo navaří a pak se na ní nanese malta a do ní se pokládají cihly. Proč se ale tedy v tom případě dává do středu sloupku roxor? Jasně kvůli stabilitě, ale proč u té zděné zdi se o stabilitu nemusím bát? A ta malta dobře spojí ipu s první řadou cihel?

Datum: 28.06.15 10:55
avatar

Armovací prvky mají smysl tehdy,pokud jde o vyztužení betonového bloku.Pokud bude plot z jednotlivých prvků, cihel,tvárnic a pod,nevidím důvod,proč základy pevně spojovat s nástavbou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.15 22:23

Ahoj. Pokud budeš stavět nějaký jednoduchý plot, bez nějaké zvláštní potřeby na jeho odolnost, tak do něj výztužné roxory dávat nemusíš. Do vlastního základu, pod nějakou řadu betonových tvarovek bych něco dal. Aby ten dlouhý základ nepraskal. Pokud budeš nahoru pokračovat zase nějakými betonovými a probetonovanými prvky, tak bych mezi to žádnou izolaci nedával. Tu bych použil pouze při vyzdívání sloupků nějakými cihlami. Aby do nich nevstupovala nějaká vlhkost od země. Betonu to nevadí. Betonové základy většinou končí pod vodorovnou izolací na věky. A bez nějaké újmy. Při zdění sloupků plotů,vzniká problém v tom, že když nemá v sobě nějakou výztuž, tak ho lze lehce urazit od jeho spodku. Už lehkým drcnutím těla. Drží na něm jen svou váhou. Proto bych doporučoval, aby se ze základu, středem sloupku vytáhla nějaká výztuž, která tomu zabrání. A kolem ní by se měla IPA zavařit, aby do sloupku nevnikala ta vlhkost.

doplněno 29.06.15 20:51:

Ahoj. Zase jsem si pročetl dnešní příspěvky a zase bych doplnil. Zásadní věc při použití vodorovných izolací je to, aby z podkladu nevylézaly nějaké kamínky, armatury a jiné ostré předměty. A ani třeba zakutálené kamínky při manipulaci s lepenkami.

Bylo na stavbě místo, kdy jsem použil penetraci. Pod IPU v koupelně v patře a na dlouhé venkovní terese. Tam jsem si dal obzvlášť záležet.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.