Výroba nože - kalení

Od: Datum: 27.06.15 18:36 odpovědí: 10 změna: 28.06.15 13:53

Zdravím, v poslední době často čtu různé návody a články o výrobě vlastního nože ze starého pilníku. Chtěl bych se jen zeptat, zda je kalení a popouštění čepele nutností a co by se stalo, kdyby se nic z toho neprovedlo ( prostě se jen vyřízl tvar a naostřila čepel). Díky za odpovědiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: xccal
Datum: 27.06.15 18:39

pilník už je zakalený tak nic dělat nemusíš.Jen při broušení chladit ve vodě aby nezmodral ,jinak změkne

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 27.06.15 18:48

Zdravím, pilník by měl být ideálně starý, prokaleno celé. Nové pilníky jsou jen povrchově kalené-Made in China.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wogu
Datum: 27.06.15 19:11
Díky! Takže popouštění už také není třeba, že?
Datum: 27.06.15 19:18
avatar

Na výrobu nože je pilník nevhodný.Nejlepší materiál je stará strojní pila.Vyrobil jsem z ní sekáček,kterým jsem odsekával i rezavé plechy z karoserie nebo zarovnával plechy na střechu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Od: wogu
Datum: 27.06.15 19:24
Ale pokud bych chtěl nůž na krájení potravin, tak by pilník mohl stačit, ne?
Datum: 27.06.15 19:29
avatar
Jabraka, souhlas. Kdysi jsem si z ni vyrobil macetu. Mam dojem, ze ji bracha pouziva dodnes. A to je vic nez 40 let.
doplněno 27.06.15 19:36: Kvalitni pilnik je podle me krehky. Ja bych z nej rozhodne zadny nuz nedelal. Ale asi je jednodussi sehnat pilnik, nez pilovy list.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 27.06.15 20:52
avatar

Přesně tak, předběhl jste mne. Navíc se z něj nůž celkem snadno vybrousí, ne tak ze silnějšího a křehčího pilníku. Brousit je třeba opatrně, aby se ocel nevyhřála. Vyráběl jsem z plátku strojní pily nože na ořezávání skelných laminátů, běžný nůž byl nepoužitelný, po pár řezech tupý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.15 23:43

Len tak vyrezať a nabrúsiť je pilník absolutne nevhodný.A dobré nože bez kalenia a popúšťania sa nerobia.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepe1222
Datum: 28.06.15 09:43

Jak již bylo napsáno, pilník na výrobu nože je naprosto nevhodný. Riskujete velké poranění při prasknutí a že praskne při používání, je tutovka !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.15 13:53
avatar

Zdravím,
pilník je na výrobu nože zcela nevhodný - sice je tvrdý, ale je také křehký. Nůž z pilníku byste velmi snadno zlomil, zrovna tak jako lze velmi snadno zlomit pilník (zkuste si upnout pilník do svěráku a mírně ho ohnout - praskne).
Z pilníků je vybrušují tzv. šábry (škrabáky) a to buď ploché (na tzv. zámečnické zaškrabávání) - dnes už je to spíš z nouze, běžněji se "šábry" dělají s tvrdokovovým ostřím, nebo "šábry" na srážení hran u otvorů - tříhranné.
Další možnost využití starých pilníků je překovat je na truhlářská či řezbářská dláta, ale to už je potřeba toho docela dost umět.
Nože se běžně dělaly z pilových listů do rámových pil - v dřívějších dobách, kdy se používaly ve výrobě hlavně rámové strojní pily a ne jako dnes pily pásové, se zbytky prasklých listů daly bez problémů sehnat na každé zámečnické dílně. Dnes už se rámové strojní pily běžně nepoužívají, ale pilové listy do nich lze běžně koupit (viz odkaz výše) - jen cena je trochu vyšší. Ale varování - nože či další vybroušené nástroje z těchto listů jsou také poměrně křehké a rády praskají. Jinak kromě nožů se z listů vybrušovaly také různé škrabky, odsekávací majzlíky a pod. Jen opět pozor při tlučení do těchto nástrojů kladivem - rády se díky křehkosti štípou a ochrana očí (brýle) je tak víc než nutností!
Pokud hledáte opravdu kvalitní materiál na výrobu (vybroušení) nože, pak shánějte list )plát) ze starých listových per (kočáry, stará auta). Tento materiál je pružinová ocel, velmi houževnatá (nepraská) a poměrně tvrdá, takže nástroje dobře drží ostří. Lepší řešení ale než vybrušování je nechat si z listového pera nůž předkovat kovářem a pak jen dobrousit tvar.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.