Skrytá závada

Od: Datum: 25.06.15 15:17 odpovědí: 5 změna: 25.06.15 23:37

V roce 2010/11 jsme koupili nový byt. V roce 2012 byla provedena oprava všech balkonů v byt. domě, což obnášelo demontáž a následně montáž proskleného zábradlí z lepeného mléčného skla. Nyní jsme zjistili, že v jedné tabuli postupuje prasklina od železné upevňovací patky zakotvené do dlažby, která je opatřena gumovou pryží. Nahlásili jsme dodavateli reklamaci na tuto zjištěnou závadu. Dodavatel odmítl reklamaci uznat s tím, že je po záruce. Výměna skla by nás stála cca 8 tis Kč. Domníváme se, že jde o skrytou závadu. Můžete nám poradit jak v této záležitosti dále postupovat?

Děkuji IB


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 25.06.15 16:05
Pokud jde o skrytou vadu asi muze urcit jen soudninznalec a nasledne soudni spor s dodavatelem. Je otazka, kolik chcete do toho investovat. Jestlinvas ta prasklina moc neiirituje irituje, mela by jit na konci odvrtat, aby se nesirila dale. Konzultovat se sklenarem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 25.06.15 16:06
A odpovednost za skryte vady by mela byt jeste jak dlouho po skonceni zaruky?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 20:13
avatar

co se zkusit n prasklinu prostě povznést . . . a neřešit ji. Myslím si, že kvalitu vašeho bydlení to nezhoršuje. Vaše nervy a výdaje a dohadování, myslím si za to nestojí. Jeden znalec řekne, že máte pravdu a druhý zase že nee.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 20:17

Ako vlastne chcete reklamovať prasklinu na skle? Ako prasklina môže byť skrytá vada na skle,ktoré je vidieť? A teraz to podstatné.Ako dokážete,že ste do tej konzoly niečim nebuchli alebo do skla a otrasom to nepuklo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 25.06.15 23:37

Dobrý den, v první řadě je třeba říct, že váš případ je ještě v režimu "starého" občanského zákoníku,protože k události došlo ještě před účinností nového. Jestli to chápu dobře, tak k opravě balkonů došlo v rámci nějakých oprav vad stavby. Takže vám jen demontovali sklo které tam již bylo a zase ho montovali zpět. Určitě nepůjde o skrytou vadu (např. skla), tu byste fakticky musel uplatnit u toho kdo to sklo dodával, asi developer.

Ve vašem případě by bylo spíš možno uvažovat o náhradě škody. Vy ale budete muset dokázat, že vám škodu způsobila ta firma. Zjednodušeně musíte dokázat, že sklo prasklo tím, že jej firma špatně (neodborně) namontovala zpět a tudíž vám škoda vznikla činností této firmy. Firma by nenesla odpovědnost např. kdyby již původní stavební firma použila nevhodné sko, atd. To dokážete fakticky znaleckým posudkem. Pokud by takový byl tak byste mohl požadovat náhradu škody která vám tím vznikla tedy to co jste dali za nové sklo.

Další problém zde bude promlčení, protože při odpovědnosti za škodu ve vašem případě platí 2letá subjektivní promlčecí lhůta (od chvíle kdy jste se o škodě dozvěděl - to je fakticky kdy jste objevil prasklé sklo) a 3 letá objektivní - od chvíle kdy vám škoda vznikla - to bude nejspíš ta zpětná montáž.. Tu škodu škodu byste ale samozřejmě musel uplatnit u soudu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.