Lze zazdít elektroinstalační krabice?

Od: Datum: 25.06.15 09:47 odpovědí: 24 změna: 05.07.15 01:13

Ahoj,

možná moje otázka bude znít hloupě, ale předělávám omítky v předsíni, čímž se odhalila i elektroinstalace. Zhruba na dvou místech jsou 2 elektroinstalační krabice překryté bílým víčkem (ukázka níže). Napadlo mě tyto krabice z estetických důvodů novou omítkou úplně skrýt. Lze to nebo je k nim třeba z nějakého důvodu zachovat přístup (osobně mě žádný takový důvod nenapadá). Díky za vaše názory a odpovědi.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.06.15 09:53
avatar

Dobrý den, můžete to udělat, ale nedoporučuji to. Estetický důvod je sice fajn, ale nikdy nevíte, jestli nebudete časem hledat nějakou závadu v elektroinstalaci, dotahovat šroubky nebo něco řešit. Také časem zapomenete, kde ty krabice jsou, což je dobré vědět např. před vrtáním nebo sekáním do zdi (kudy asi tak vedou dráty). A další uživatel bytu už nebude vědět vůbec nic o těch krabicích. Já jsem je sice vždy přetapetoval, ale pohmatem bych je našel. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.06.15 10:14

Obecně to lze, taky se přiznám, že jsem si to doma udělal, ale v zásadě bych to nedoporučoval. Rozbočovací krabice jako taková je od toho, aby do ní mohl být kdykoliv umožněn přístup, například při rozšiřování elektroinstalace nebo hledání poruchy. Možná to nebude nikdy potřeba, ale to nikdo neví.

Minimálně si pečlivě zdokumentujte přesné umístění krabic.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.06.15 10:22
avatar

No tak lze to - nic to nezakazuje . Ovšem tady ta krabice se umistují z jednoho prostého důvodu pro případnou udržbu a hlavně servis. Když se něco někde rozbije díky těmto krabicícím elektrikář velmi rychle a efektivně najde kde. Když je zaomítáte, tak velmi rychle zapomene kde jsou a až se něco stane rozbouráte kvůli tomu půl baráku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petr333
Datum: 25.06.15 10:42

Dotahovat šroubky? Vodiče jsou již měděné, tak by to snad nemělo být třeba, ne? A co se týče údržby, rovněž mě nenapadá, co bych tam udržoval. Rozšiřování elektroinstalace jsem stejně prováděl mimo tyto krabice - v těch je totiž jen obvod na světla pro který stačí měď 1,5mm, zatímco já potřeboval zásuvku, takže jsem stejně musel natáhnout nový vodič 2,5mm, který přes tyto krabice nevede. Jedná se mě tedy prakticky jen o to, aby zazdění krabice neodporovalo nějakému předpisu, jinak jsem si na 99,5% jistý, že do nich nikdy nepolezu. Zakreslit si umístění krabic je určitě dobrý nápad, původně jsem plánoval si elektroinstalaci před omítnutím nafotit.

Datum: 25.06.15 12:47
avatar

"Vodiče jsou již měděné, tak by to snad nemělo být třeba"

Ano, tahle věta to vystihuje zcela přesně - snad nemělo být. Jenže i měděné dráty se mohou časem uvolnit (třeba při ohřátí spoje při přetížení). Ono to nemusí být za rok, či dva, ale třeba za deset. Pak už ty krabice nikdo nenajde. A případné fotky taky ne.

doplněno 26.06.15 06:59:

Nevím, jestli někdo bydléí nad Vámi (případně jakou máte střechu), ale už jste viděl jak to vypadá v takové krabičce, když sousedům nad Vámi přeteče vana?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr333
Datum: 25.06.15 13:56

Jak jsem již psal, krabice jsou na okruhu pro světla, neumím si představit, že by docházelo k ohřívání nebo dokonce k přetížení 2 LED svítidly s příkonem dohromady 40W na měděném CYKY 1,5mm, když vezmu v úvahu jeho reálnou zatížitelnost 2300W. Ale díky za odpověď.

Od: paw®
Datum: 25.06.15 13:08

Vyfotit soucasnou polohu, vytishnout, dopsat koty a ulozit. Pak krabice zamazat. Jestli na nich nebude 3cm omitky, pujde to poznat i +- poklepem. A az do nich polezes (jestli vubec), tak to zase premazes fajnovou a premalujes.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr333
Datum: 25.06.15 14:04

To mi dává smysl... Díky.

Datum: 25.06.15 11:15
avatar

Ja rikate, nafotit a zamaznout. V nejhorsim pripade opatrne odkryjete

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 25.06.15 13:48

Z hlediska revizních je to prasárna a jako elektrikář bych se s tímto moc nemazlil a majitele bych ještě zpéroval.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr333
Datum: 25.06.15 14:03

Jste trochu mimo... Už jsem viděl elektroinstalaci i úplně bez rozbočovacích krabic - každý okruh byl na samostatném jističi v domácí rozvodnici. Pokud někomu záleží na estetickém hledisku, nechce se na stěnách koukat na plastová víčka.

Kdybych chtěl, tak to tak můžu udělat taky, ale musel bych koupit větší rozvodnici, nové kabely a další jističe. Dohromady by mě to stálo pár tisíc. Zazdít krabice mi logicky připadá jednodušší.

Datum: 25.06.15 15:34

Pokud bych se nechtěl koukat na plastové víčko, tak si přes něj pověsím něco hezkého a neřeším...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr333
Datum: 25.06.15 16:45

Díky, ale nechci aby to vypadalo jako u vás doma. Mám rád minimalismus, takže čisté stěny a ne hromady pověšených blbostí na nich...

Datum: 25.06.15 20:32
avatar

Tato vaše odpověď je spíše mimo. Každý okruh musí mít svůj jistič a s rozbočnými krabičkami to nemá nic společného. Stejně si to chcete udělat podle svého, tak proč se ptáte. Může být výhrada proti technologii, ale tu tady neuvádíte, takže není se k čemu vyjadřovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.15 18:14
avatar

Petře, ano, lze omítkou zakrýt víčka krabičky. Jen se somnívám, že víčko je nad malbou, takže překrytí omítkou bude náročné technicky, aby nebyla boule..

Jak si představujete zazdění krabice? Demontujete víčko a zaházíte dráty a šroubky maltou?

Když děkujete na názory a odpovědi, tak nekritizujte jejich názory.

(neexistuje slovo nejde)

doplněno 25.06.15 20:05:

Hubas, souhlasím s Vámi, ale já volím vždy mírnější slova...

doplněno 26.06.15 07:01:

Pane Petře,

ANO, zazděte krabičky vhodnou maltou.

Nic se nestane.

Jen prosím neosočujte ostatní návrhy a názora, popřípadě podsouváním Vašich návrhů na auta..

Viz Vaše věta v dotazu "Díky za vaše názory a odpovědi."

Hezký víkend.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 19:36

To není kritika, to je zcela zbytečná urážka. Pán má pocit nadřazenosti, čímž dává na obdiv svou vlastní omezenost.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petr333
Datum: 25.06.15 23:59

Předpokládám, že kdyby vám někdo prorazil dveře u auta, dáte tam samolepku se startovním číslem a máte taky vyřešeno. To je omezenost. Navíc jsem se neptal jak a čím krabice zakrýt, ale jestli je můžu zazdít novou omítkou.

Od: petr333
Datum: 26.06.15 00:15

Ano, Milane, víčko původně bylo nad malbou. Staré omítky byly odstraněny až na cihlu, krabici jsem více zapustil do zdi včetně víčka - tak aby vrstva omítky na víčku byla přibližně 5-10mm.

Datum: 25.06.15 20:51

Proč se ptáte, když už jste rozhodnut?

Jsem také pro estetickou část věci. V bytě jsem si tahal kabely sám a snažil jsem se trochu přemýšlet nad tím jak to skloubit to aby to nějak vypadalo a zároveň to bylo správně. Takže jsem krabičky umísťoval vždy na místa, kde jsem potřeba a zároveň nebudou vadit oku.

Já bych nikdy neudělal takovou blbost, abych spoj elektroinstalace trvale "zazdil". Když jsem měl krátký kabel k bojleru, tak mě instalatér řekl, ať mu přivezu čokoládu, že to spojí a zazdí. Pak jsem s jedním frantou betonoval nějaký základ, kterým prostupoval kabel (také krátký), tak ho také nenapadlo nic lepšího než použít čokoládu a zalejt betonem. Tato řešení považuji za "myšlení horkou hlavou"

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petr333
Datum: 26.06.15 00:09

Ptal jsem se, abych se rozhodnout mohl. Některé argumenty mi připadaly nemístné, na jiných něco bylo. Jinak myslím, že je obrovský rozdíl zazdít krabici řekněme 5-10mm omítky pod kterou se lze v případě potřeby celkem snadno dostat a nebo to dát do betonu...

doplněno 26.06.15 00:51:

Domnívám se také, že je třeba rozlišovat o jaké krabice jde - jak jsem uvedl, v tomto případě jde jen o okruh pro světla a to v jedné místnosti. Je tedy dost těžko pravděpodobné, že bych do takové krabice potřeboval cokoliv v budoucnu přidávat. Ale pokud bych se k tomu přesto rozhodl, např. za situace, že bych přišel o rozum a namísto silnější LEDky do stávajícího světla chtěl přidat světlo další, stejně bych k němu musel natáhnout další drát a sekat kvůli němu do omítky. Z logického hlediska mi tedy připadá, že už je naprosto jedno jestli bych musel odsekat i centimetr omítky, abych se dostal do krabice.

 

Datum: 26.06.15 09:10

Jak už jste si odpověděl, je to rozhodnutí jen na Vás. Když si pečlivě zaznamenáte, kde jsou krabice umístěné, nebudete mít v budoucnu problém.

Jen bych chtěl doplnit, že přetížení nemusí nastat pouze v důsledku předimenzování zátěže, ale jde hlavně o zkrat ve vedení, který prostě nastat může a s celým kabelem pak trochu zacvičí. Možnost vytopení bytu a natečení do krabic už tu také zazněla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.15 17:42
avatar

Opravdu nevím, proč se to zde řeší dlouhou debatou, když jste vlastně rozhodnutý a všechny předchozí rady (většinou odborné a hlavně dobře míněné) neberete vpotaz a vlastně si nechcete nechat poradit...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: olinlito
Datum: 27.06.15 23:11

...osobně bych nahodil maltu a štuk (případně perlinka s lepidlem a štuk) pak natočit víčko krabičky a vymalovat barvou. Za pár let budete měnit místnost a světla, nebo se něco po... a budete kopat do zdi a hledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenikstrednicec
Datum: 05.07.15 01:13
Ja nechapu proc by se mely hned zazdivat? Doma jsme po rekonstrukci, kdy par krabic pribylo vymalovali a nebyli vubec videt. Alespon navstevy nic nevideli a kdyz clovek vedel kde jsou tak se musel hodne snazit aby je nasel bez poklepani. Do jedne uz se muselo "vlezt", tak se odskrabla barva z drazky pro sroubovak a kolem dokola a zas pretrela a opet neni videt ani ten novy nater. Rozhodne to je inteligentni reseni oproti zazdeni.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.