Další jistič?

Od: Datum: 22.06.15 19:21 odpovědí: 10 změna: 28.06.15 00:27

Mám doma jen dva jednofázové okruhy (10A? - zásuvky a 6A - světla) a z toho 10A bych chtěl "provizorně" vytáhnout kabel na balkon. Chtěl bych ho, ale nějak "oddělit". Lze to udělat dalším jističem? Nebo vypínačem?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.06.15 19:53

Určitě jiný okruh (další jistič) a pokud možno přes chránič.

Jistič (a popř. chránič) bude umístěn v domovní rozvodnici a odtud musíte natáhnout kabel.

Zásuvku na venkovní použití s potřebným krytím.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.06.15 20:03

Vím, že správné řešení je další okruh, ale v tuto chvíli to není proveditelné (skříň s jističi je daleko a momentálně nemůžu sekat do zdi), ale tu elektriku potřebuju na balkon už na léto...

Datum: 22.06.15 20:07

určitě zvlášt fíčko a jistič když to jde na balkon (ven). Zavolejte Elektrikáře.

Datum: 22.06.15 20:12

Nedělejte to!

Pokud přidáte jistič k stávajícím 10 a 6 A, byť i jen hodnoty 6 A, můžete přetížit hlavní jistič někde na chodbě, teda mimo bytu. Bude vypadávat. Taktéž můžete přetížit stávající přívodní vedení, hrozí nebezpečí jeho poškození či požáru...

Zavolejte elektrikáře a nechte si posoudit možnosti. Zatím natáhněte na balkon originální předpisovou prodlužovačku z nejbližší zásuvky. Vypnete to jednoduchým vytažením prodlužovačky ze zásuvky. Na montáž jističe nemáte zkušenosti ani vědomosti.

Postrádáme bližší údaje o použití toho provizoria... ukončení kabelu bude čím? Jaké bude zatížení, resp. co bude ten kabel napájet, jaký příkon předpokládáte? Balkon už je jiné prostředí, jsou také jiné požadavky na bezpečnost a zhotovení.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.06.15 21:59

to je fakt... zatížení malé, jde spíš jen o světlo (max. cca 20W), jde mi o to, že co je venku bych chtěl nějak oddělit. Světlo i zdroj je IP55 a bude pod střechou, ale stejně mám kvůli vlhku obavy. Pokud by došlo k zkratu kvůli vodě, tak mi bude stačit níže uvedený chránič? http://www.elektromaterialy.c…chranic-do-zasuvky-30mA,-16A-

Datum: 25.06.15 20:18

Pletete si pojmy. Chránič na zkrat nereaguje. Chrání lidi a nikoliv vedení. To je práce jističe. Pod pojmem zkrat si představujete asi průraz na kostru. Pak ten chránič je postačující. Nevymýšlejte zbytečné složitosti. Světlo 20W vám okruh nepřetíží.

Datum: 22.06.15 21:11

Za jistič 10A můžete dát 6A, ale stejně nedosáhnete správnou selektivitu. Instalace příslušného fíčka není zase tak jednoduché. Volil bych spotřebitelské provedení. Fíčko do zásuvky

http://www.elektromaterialy.c…chranic-do-zasuvky-30mA,-16A-

a z ní vytáhnout prodlužovák. Jednoduché a pro laika snadno proveditelné.

Od: dam®
Datum: 22.06.15 22:05

Malý el. gril přes prodlužovačku utáhneš s tím, že nebudeš současně žehlit plus péci v el.troubě nebo prát v automatce, pokud jen na svícení, tak si přetáhni dráty ze světelného okruhu a funguj. Pro trvalou instalaci ven bys měl použít zboží /zásuvka, vypínač, světlo/ s danou ochranou pro prostředí, tj. aspoň IP44. Jen pro info, na jednom zásuvkovém obvodu můžeš mít 10 zásuvek /dvojzásuvka se počítá jako jeden/, u světelného je to stejné. Podstatné je, co máš za jistič přímo u elektroměru a v jakém stavu jsou vodiče v rozvodu bytu. Těch 10 a 6 ampér v jističích, nejsou tam jen pro srandu, ale pro tvé a okolní bezpečí.

Datum: 23.06.15 16:26

Z nejbližší zásuvky natáhni gumový kabel na balkon,tam použij pogumovanou koncovku pro připojování spotřebiče na balkoně.Mám takto vyrobwnou prodlužovačku na zahradě pro čerpadlo.Koncovka na gumě vydrží jakékoliv nepřízně počasi.-

JABRAKA

Od: patricielastuv
Datum: 28.06.15 00:27

Ahoj,

radši zavolej elektroinstalatéra, můj muž taky vymýšlel a byli jsme rádi, že jsme nevyhořeli.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.