Nemovitost na syna

Od: Datum: 19.06.15 08:19 odpovědí: 9 změna: 19.06.15 12:30

Dobrý den, prosím o radu. Budu kupovat nemovitost a zároven bych si přál, aby majitelem byl můj syn. Jak mám formulovat smlouvu jestli to jde ( jestli na to náš právní řád pamatuje) , aby bez mého vědomí nemohl nemovitost prodat nebo mě z té nemovitosti vystěhovat. Děkuji Roman.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.15 08:38
avatar

Jedinou možností je věcné břemeno. Dům koupíte, synovi dáte darovací smlouvou a ve smlouvě bude věcné břemeno - kde bude přesně uvedené, na kolik místností máte v domě nárok atd.

Syn bude muset ovšem zaplatit darovací daň.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.06.15 08:47

Syn nebude platit darovací daň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 09:01
avatar

usko, dnes se už darovací daň neplatí? My jsme ji v r. 1993 platit museli :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 09:05

Ano, daň darovací v linii přímé se neplatí!

(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny

c) bezúplatné příjmy

1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 08:38

Dobrý den,

právní řád na takové věci pamatuje. Můžete si s ním ujednat právo bezplatného doživotního užívání nemovitosti, což se zapíše do katastru a potom to platí i pro jakékoli další vlastníky té nemovitosti (kdyby ji prodal).

Zákaz prodeje bez vašeho vědomí tak jednoduchý ale není. Když je syn vlastník, tak si s tím může dělat více méně co chce, ale můžete si sjednat předkupní právo, tzn. že kdyby nemovitost prodával, musí ji nabídnout nejdřív vám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.06.15 08:57
avatar

Moje babička kupovala nemovitost již na vnuka. Tudíž on byl kupec a babička dala peníze. Je pravda, že babička v domku dožila, ale nic se v baráčku nedělalo, jenom se zavedla voda do chodbičky a plyn na hranici, když obec dělala. Takže babi měla suchý záchod. Velkou rekonstrukci udělal vnuk až po několika letech po úmrtí. Vztahy byly velmi dobré, tak se nepsalo břemeno. Také nebyly dluhy a exekuce.

Proto si uvědomte, kdo bude nemovitost opravovat, udržovat, aby tam nenastaly nějaké třecí plochy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 09:25

Zásadně bych nemovitost zakoupil na sebe. Proč se do budoucna připravovat o možnost rozhodovat, co se s nemovitostí stane. Zdědit jí může vždycky.

Protože to, že budeš mít v nemovitosti věcné břemeno neznamená, že se ti tam vůbec bude chtít žít. Dám příklad.

1) Syn se dostane do finančních problémů. To se může stát každému a ani nemusí hrát automaty a brát si půjčky na nesmysly. Stačí třeba srazit na přechodu v zimě chodce a mít na autě ojeté letní pneu. Pak jde způsobená škoda za ním. A tam může už jít o milióny. atd. atd. Je toho spousty.

Takže mu nemovitost zabaví a prodají. Ty tam máš břemeno dožití. Takže takové nemovitosti bude mít malou hodnotu. Pokud nebudeš mít dostatek peněz, aby jsi si jí koupil po druhé, tak jí koupí nějaký spekulant a nastěhuje ti tam různé méně přizpůsobivé občany. Radost tam pak bydlet.

2) Syn se změní. Třeba potká ženu, která ho dokáže proti tobě poštvat. A nebyl by jsi první, komu by se to stalo. A žádné věcné břemeno v katastru ti nezaručí, že se ti tam bude žít dobře. To určuje majitel nemovitosti.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.06.15 11:39
avatar

Anděli, vřelý souhlas s každičkým slovem. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 12:30

Děkuji za radu, byla upřímná.Roman.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.