Posudek ceny práce řemeslnika

Od: Datum: 19.06.15 07:06 odpovědí: 10 změna: 19.06.15 13:44
avatar

Nechal jsem opravit "linkrustu" na chodbě domu. Oprava spočívala v obnovení vzorku na místech poškozených opravou omítky, základního nátěru a vrchního nátěru. V průběhu prací jsem zjistil, že firma není schopna tuto práci v požadované kvalitě provést (uměl bych to lépe) a tak jsem práce zastavil s tím, že v přiměřené míře proplatím již provedenou práci (základní nátěr). Ovšem ani kvalita této práce neodpovídá požadavku. Následně majitel firmy zaslal fakturu, se kterou hrubě nesouhlasím. Vzhledem k hrozícímu sporu bych potřeboval odborný posudek ceny provedené práce. Kam se mám obrátit?

doplněno 19.06.15 10:04:

Tak jsem kouknul na ceny soudních znalců... *sok* není co dodat. O tom, že je práce nekvalitní (slabé slovo) nejsou pochyby. Majitel firmy to viděl osobně a dokonce předvedl vlastníma rukama, že to taky moc neumí. Dohodl jsem se s ním, že mu zaplatím jen za kompletní nátěr základovkou a za vystěrkování opravovaných míst. Původní rozpočet na celou práci byl 29000 Kč, z toho za tyto úkony (ovšem dodělané) byl 14000 Kč. Jak to dopadlo, se můžete podívat tady. Poslal upravený rozpočet s vynecháním nezapočatých prací. Za provedené práce požaduje původní částku přesto, že ani tyto práce nebyly dokončené a jejich kvalita je mizerná. Jako třešničku na dortě mi pak mi poslal fakturu na 71000 Kč. Ještě jsem s ním nemluvil (čekám, až se trochu uklidním), ale doufám, že je to jen omyl.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.15 07:35
avatar

Třeba na znalce v oboru stavebnictví, který však taky není zadarmo. Tak jen abys v konečném důsledku nezaplatil mnohem víc (nemyslím jen peníze, ale i čas a vynaložené úsilí).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 07:37
avatar

je k tomu nějaká fotodokumentace průběhu práce před a po . . . asi by to nebylo od věci, aby bylo o čem se bavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 07:37

Na justice.cz je seznam soudních znaců: http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm

Tj. na soudního znalce, aby to mělo právní váhu při zřejmě pravděpodobné budoucí soudní při. Ale každá sranda něco stojí. Neznáme rozsah zakázky. Pokud půjde o hodně, i majitel firmy si nechá zpracovat kontraposudek příznivý pro zase něho.Finální "majstrštyky" v právních tahanicích jsou pak znevěrohodnění posudků protistrany a dělaní si svých posudků na znalecký posudek protistrany. Zvažte čas, energii, náklady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.15 07:48
avatar

Než cokoliv podniknete, donuťe majitele firmy, ať se podívá na práci, kterou účtuje. Třeba ani nemá tušení, co chlapi vyvedli. A věří chlapům, kteří vás vyobrazili v živých barvách. Pak se pokuste o dohodu, kolik vám on doplatí za duševní újmu. :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.06.15 08:24
avatar

Počítejte s tím, že i poměrně jednoduchý posudek znalce bude stát cca od 5tis Kč výše..a to je jen začátek.

Takže je otázka jestli se to při částce o kterou se jedná vyplatí.

I takováto relativně jednoduchá věc se může táhnout měsíce a roky..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.06.15 09:02

To že se to bude táhnout třeba i roky , je v tomto případě jedno, protože ten kdo bude muset prokazovat a čekat na peníze, je firma, který provedla nekvalitní práci.

Vystavená faktura není rozsudek, proti kterému se musím bránit. Takže já bych se s firmou snažil domluvit na částečném plnění za již provedenou nekvalitní práci. Pokud je teda vůbec za co platit.

A pokud by dohoda nebyla možná, tak bych dle spravedlivého vlastního výpočtu zaplatil část vystavení faktury. Žádného soudního znalce bych na začátek do toho vůbec netahal. (teda pokud je 100% jasné, že je to nekvalitně udělané.)

A jestli si firma myslí, že má právo na více peněz, tak ať podá žalobu.

doplněno 19.06.15 09:05:

V případě, že se jedná o větší zakázku v řádu statisíců či miliónů, tak tam bych znalce zavolal rovnou. Investice se určitě vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 19.06.15 09:05
avatar

Dle mého skromného názoru je základem pro řešení rozporu to, jak je postavená objednávka a případná smlouva či dohoda o provedení práce.
Je zde již uvedena správná rada, s majitelem firmy jednat, tedy si jej osobně pozvat aby nepovedené dílo osobně shlédnul. Domnívám se, že i on by měl obavy z případného soudního sporu. A jak kdysi prohlásil jeden starý židovský advokát "jakákoliv dohoda je lepší než vyhraný spor".
Samozřejmě můžete narazit i na sebevědomého aroganta, který jednání odmítne a sází na to, že při pohrůžce soudním sporem protistraně spadne srdce do kalhot stáhne hlavu mezi ramena a zaplatí. Je to vždy taková hra, kdo je mentálně silnější. Takže v tomto případě bych sám nastartoval do útoku. Vytvořil dokumentaci nekvalitně provedené práce, začal s firmou komunikovat jen písemně s korespondenci zasílanou na doručenky a případně zaslal dopis podepsaný právníkem. A naprosto bych v komunikaci dal najevo, že jste ochoten zaplatit dohodnuté dílčí náklady již vykonaného díla, ale ne více.
No a možná bych se pokusil firmu i trochu prolustrovat a ověřit si, jak pracovali jinde, třeba se najdou i další nespokojení zákazníci, což by vylepšilo vaše vyjednávací možnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 19.06.15 11:10

V první řadě bych vám doporučil, abyste oficiálně dopisem (doporučeně, ještě lépe na doručenku) vrátil firmě fakturu s popisem proč s ní nesouhlasíte včetně rekapitulace stavu. Můžete tam i navrhnout váš návrh na řešení celé situace. Prostě to celé popsat. Tím bych začal.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.06.15 11:37
avatar

Tak je to v pohodě *palec* (snad). Adrenalin v krvi mi poklesl a tak jsem byl schopný dodavateli zatelefonovat, aniž bych ho umlátil sluchátkem. Ta fakturovaná částka je skutečně omyl, pošle mi novou fakturu. Dokonce se nechal přesvědčit, že vzhledem k nedokončenému základnímu nátěru odečte přiměřenou částku i z těch "vykonaných" prací. Takže tentokrát jsem vypěnil zbytečně brzo, ale mám s podobnými praktikami své zkušenosti a tak jsem se chtěl bránit útokem (jak se tu nedávno řešilo :-D ).

Díky všem za projevenou snahu mi poradit.

Od: moto®
Datum: 19.06.15 13:44
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.