Špinavé ruce ze zahrady, jak na ně?

Od: Datum: 18.06.15 14:20 odpovědí: 20 změna: 07.07.15 15:21

Asi to do této rubriky moc nezapadá, ale kam jinam? Myslím, že nejsem sama se svým problémem. Mám zahradu, ráda se hrabu v zemině a pěstuju co se dá. No a odtud pramení můj problém - zažraná špína (nebo obarvení?) na rukách. Teď, v sezóně jahod, nových brambor, mrkve, pak okurek, ořechů a průběžně plevele všeho druhu - na to všechno se musí rukama. V rukavicích se všechno dělat nedá a pak ruce vypadají - no hrůza! Obzvlášť kolem nehtů, kůže za nehty a nejvíc zatěžovaná bříška prstů (palce, ukazovák - no vždyť víte sami. I přes drhnutí kartáčkem, mýdlem (i s Jelenem), prášek na praní, Solvina, Savo - to vše sice trochu pomůže, ale ne úplně. Pak mezi lidmi si připadám jako špindíra, obzvlášť, když jsou situace, kdy je pohled na ruce nevyhnutelný. Stydím se. Svého času dělala J.Bohdalová reklamu na tzv. "tekuté rukavice" na práci na zahradě. Nevím, tehdy jsem to nepotřebovala, takže nezkusila. Dnes jsou (dle netu) taky jakési k dispozici v lékárně, ale nejsou nejlevnější a tak vás prosím o zkušenosti a rady, jak problém "špinavých rukou" vyřešit a event. jaké máte se zmíněnými produkty zkušenosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 18.06.15 14:32

Přeprát pár kousku prádla v ruce.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.06.15 14:35

ze stejného důvodu jsem se naučil prakticky každou práci dělat v rukavicích... chce to jen vybrat kvalitní rukavice (vhodné pro danou činnost) a není problém.

"tekuté" rukavice existují, nicméně pouze trochu usnadní následné mytí a po každém umytí je musíte nanést znova.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.06.15 15:39

trochu se divim, kde se tak zasvinite, ze to nejde umyt, taky se furt hrabu v necem, dokonce i kolomaz, mour apod a rukavice pouzivam jen tam, kde bych si mohl nechte neco udelat nebo se zasvinit na dele (pryskyrice atd) a mam ruce uplne ciste... a to jsem pred tydnem stavel sklenik a dva dny kopal krumpacem a delal z kompletniho rumoviste s bodlakama a keri, rovnou hlinenou plochu 3x3m. Rukavice mam jen klasicke hrube a jemnejsi praci delam take bez rukavic. Zazrana spina bude nejspis zbarvena od orechu, pampelisek a jiny plevel s mlekem.

No a s tema prstama..asi delate neco spatne :) nemuzete se ve vsem prehrabovat jak kura na hnoji :) ruce nejsou motycka ani hrabe, nebo nevim, cim si muzete takhle zlikvidovat briska a nehty :-D:)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.06.15 15:43
Zkuste použít latexové lékařské rukavice,budete mít cit v prstech jako byste byla bez nich.
Ohodnoceno: 3x

Od: host
Datum: 18.06.15 15:57

V lékařských rukavicích se ruce velmi rychle zpotí, rukavice jsou plné vody. Tyto tenké latexové rukavice nejsou pro hrubou práci, pouze pro držení štětce při natírání, nebo hladké násady motyčky nebo sázecího kolíku. Při větším mechanickém namáhání, nebo trhání plevele, při braní kamínků nebo větví do ruky se snadno natrhnou.

Na špínu za nehty je snadná rada: před prací zarýt nehty do mýdla, kousky mýdla zůstanou za nehty a po špinavé práci s mourem nebo podobnou špínou se snadno nečistota nedostane pod nehty a snadno se smyje a mýdlo se spod nehtů snadno vymyje.

Před některými druhy práce se dají ruce ošetřit vhodným krémem, například modrou indulonou, je nemastná, předměty, které berete do ruky neumastí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.06.15 16:00

Myslím, že nejde jen o špínu za nehty. Na tu stačí dobrý kartáček a krátké nehty, popř. mýdlo a citron. Tazatelku ale asi trápí zašlá špína kolem nehtů i v kůžičce a podobně - kdo neviděl, nepochopí. Já si to pamatuju u babičky, jak mívala neustále špinavé ruce. Teď používá lékařské rukavice; nevím, že by si stěžovala, že se trhají, i když jsou opravdu tenounké. V nemocnicích se dají sehnat od dodavatelů, někdy obejdou i personál nemocnice, jestli někdo něco nekoupí pro sebe.

Datum: 18.06.15 16:00

Nehty si co nejčastěji stříhejte, kartáček dobrý, ale když píšete, že nic nepomáhá, tak ještě na dočištění požmoulejte třeba již vymačkaný citron a nechte působit. Kyselinka hodně skvrn z rukou vybělí. Nepoužívejte myčku a myjte nádobí ve dřezu. Jedna rada byla kdysi, že před prací na zahradě zatnete nehty do mýdla. Špína se tam již potom nevejde. :-D

doplněno 18.06.15 16:01:

Jejda, host to již napsal chvilku přede mnou o tom mýdle.

Od: wamp®
Datum: 18.06.15 16:12
Také se stále vrtám na zahradě a vůbec všude :-D
Používám takové jemné rukavičky,bez nich ani ránu...Cit v nich je pefektní.Nemohla bych jinak,musím mít naprosto dokonalé čisté ruce a o manikůře nemluvě,včetně laku na nehty.
doplněno 18.06.15 16:12: http://www.lukagarden.cz/product/rukavice-nerine-915/

Od: rukavice
Datum: 18.06.15 16:35

Datum: 18.06.15 22:45

Joudič, "kura na hnoji" - to mě pobavilo. No, ale že bych se zase tak přehrabovala, to nejde tvrdit. Na začátku týdne jsem odpeckovávala třešně, včera odstopkovávala 13 kg jahod - to dostávají nehty a bříška prstů zabrat. A v latexových rukavicích to fakt nejde. A abych si za nehty naškrábala mýdlo... To je dobré do záhonu , ale ne na práci s tím, co se pak konzumuje. Částečně mi zabírá kartáč v kombinaci Savo a prášek na praní. Ale stejně to není ono. Rukavice pochopitelně taky používám, latexových jsem koupila celou krabici, i ty pracovní na hrubší práci. A ty "tekuté rukavice" asi taky nejsou všemocné. Asi jsem divná, jediná s takovým problémem. Budu tedy dál experimentovat a hledat řešení. Díky všem, co věnovali mé otázce pozornost a čas. Zmatenka.

Od: sepi®
Datum: 18.06.15 23:42

Nejste sama))taky jsou moje ruce občas děsné))něco prostě v rukavicích nejde)) ja si vymáčknu do dlaní hodně mastného krému-tak o velikosti velkého ořechu, a pak nejméně 10 minut si krém vmasirovávám do postižených míst)) špína se uvolní, a zbytek krému pak setřu treba ubrouskem,nebo ruce opláchnu ))i pod nehty se snažím krém dostat))Savo je drastikuš))to mate odvahu))no vyzkoušejte,ruce umýt mýdlem a pak krémovat ))a dejte vědět výsledek)) neříkám, že budou dokonalé, ale určo budou lepší))

Od: buss®
Datum: 18.06.15 23:46

Mně to nevadí.

Datum: 19.06.15 08:00

O vyčištění rukou vám už všichni napsali. Nesmíte ale zapomínat na dobrý krém hned po umytí a pak na noc. Mnoho lidí chváli Indulonu. Já ji nesnáším, protože je mastná a všecko zapackám. Nevsákne, jen mám stále mastné ruce. Mám ráda na ruce krémy, které se ihned vsáknou a ruce nejsou mastné. Třeba Dove, červený nebo hnědý - mandle a vanilka (hodně fajnová vůně). Několikrát se mi stalo, že jsem litovala peněz a koupila si levnější, ale bylo stejně ziglavé jako Indulona. Mám pocit, že krémy na ruce, pod 60kč, jsou pouze mastné. A to jsem velký kolenovrt. :-D

doplněno 19.06.15 16:54:

Vzpomněla jsem si, že když jsem pracovala na zahradě, taky rukavice nemám nadvakrát ráda, přeprala jsem vždycky ponožky v umývadle a horní část ukazováčku a palce jsem vzala pemzu. Zhrublou kůži jsem odrbala pemzou. A pak nakrémovala.

Od: jmlc®
Datum: 19.06.15 08:10

používám zásadně a vždy http://www.korus-eshop.cz/dro…id=COrDzfiLm8YCFY7ItAodBaUB0w

nebo http://www.rucedozadu.cz/solv…-myci-pasta-na-ruce-450g.html

- pokud loupete ořechy, asi vám nezbude, než trpět týden do řádného omytí... ale proč by se měl člověk stydět za práci (zdánlivě špinavé ruce)?

Když se mne někdo zeptá, vysvětlím. Když ne, asi ho to nezajímá...

Od: liduli
Datum: 05.07.15 08:22

Dobrý den, mám stejný problém jako vy, potřebovala jsem se špíny zbavit, protože jsem šla "mezi lidi". Použila jsem v nouzi žlučové mýdlo denkmit z dm drogerie, nanesla na kartáček a ruce jím vydrhla, na nehty a na kůžičku okolo nehtů jsem použila starý zubní kartáček, zbytky na ukazováku jsem vyčistila pemzou, nakonec jsem ruce nakrémovala, výsledek byl víc než dobrý.

P.S. žlučové mýdlo se dá pořídit i v jiné drogerii, ale v dm je levnější

Datum: 06.07.15 19:25

Liduli (tak shodou okolností říkáme mé sestře ), hned zítra běžím pro žlučové mýdlo a vyzkouším! Díky za tip!

doplněno 07.07.15 14:03:

BINGO! Tak to tedy byla rada! Žlučové mýdlo 100% zabralo, díky ještě jednou za odpověď. Budu s dovolením šířit toto moudro dál, a všude budu říkat, že ho mám od Liduli z Poraďte.cz :).

Od: jinx®
Datum: 06.07.15 21:23

Kto sa vŕta v rajčinách vie že je to jedna z najhoršie odstrániteľných špín.Zvlášť keď orezávam listy alebo zalamujem zálistky.Na takúto a podobnú špinu mi pomáha kyselka-trochu kyseliny citrónovej.Je dobré si tento malý kelímok ponechať v kúpelni iba pre tento účel.Do kuchyne s ním už v žiadnom prípade.Stačí naozaj minimum a dobre zapracovať do rúk.Ostatne všimnite si všetci čo ste tu odpovedali prášok alebo cif alebo sa tu spomenul aj citrón,všetci ste boli blízko.Mne ešte na špinavé ruky pomôže niekoľko krát v priebehu dňa umyť riad *smich*.

Od: liduli
Datum: 07.07.15 14:57

Tak to jsem ráda, že jsem svou "troškou" pomohla. Přeji hezký den a hodně radosti ze zahrádky (zahrady?) ,Liduli

P.S. příspěvek patří zmatence

Od: pb®
Datum: 06.07.15 23:45
Nevymlouvejte se a naučte se používat rukavice, nebo se smiřte se zničenýma rukama. Radši než latexové mám nitrilové, víc vydrží. Špína se drží hlavně v porušené kůži. A že něco v rukavicích dělat nejde, vysvětlujte lékařům, kteří při operaci dělají mnohem jemnější a přesnější práci, než někdo na zahradě a taky nekřičí, že v rukavicích to dělat nejde. Jde.

Datum: 07.07.15 15:21

Zkuste si pořádně nakrémovat ruce i před prací. Třeba se tolik špíny v kůži rukou neuchytí.

N.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.