Požární řešení budovy - vhodný technik

Od: Datum: 18.06.15 07:52 odpovědí: 3 změna: 18.06.15 10:30

Dobrý den, potřeboval bych poradil vhodného autorizovaného technika pro PBŘ.

O co jde - mám dům postavený z polystyrenových tvarovek MedMax. Tyto tvarovky jsou na stavbě vyplněny betonem a tvoří tedy cosi jako ztracené bednění a zateplení. Pro představu viz zde.

Nikdo jiný s tím nemá problém, všude mám posudky na konstrukci tak, jak je na stavbě provedena. Jen požární technici ignorují reálnou konstrukci (EPS-beton-EPS) a podle norem mi alibisticky nařizují zcela nesmyslné odstupy od sousedních pozemků, jako bych měl dům postaven pouze z polystyrenu?! Je to samozřejmě nesmysl, údajně i autor normy sám ví o problému, ale nikdo s tím nic nedělá.

Ve výsledku je betonová zeď zateplená polystyrenem zcela bezpečná, zatímco polystyrenová tvarovka vylitá betonem je zcela nebezpečná. Hrozí mi tak, že budu muset na zeď udělat zcela zbytečně protipožární omítku, která má paradoxně horší požární vlastnosti než samotná konstrukce stěny.

Hledám tedy odvážného technika ČKAIT, který by použil mozek, ne jen normy a podle logiky věci by PBŘ pro zdi neposuzoval.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.15 09:36
avatar

Pardon, ale to není o "odvaze"..

Ne všechny ČSN jsou závazné, ale co se týká PBŘ resp. bezpečnosti tak ty závazné jsou.

Nenapsal jste, kde ona stavba stojí..., odkud by tedy ten technik PBŘ měl být.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.06.15 10:25

Děkuji za odpověď.

Východní čechy, ale klidně dojedu na druhý konec republiky, vždyť v době netu se ani nemusíme vidět. Nehledě na to, že cesta pořád vyjde levněji než zbytečná protipožární omítka. Údajně nikde jinde v republice nebyl problém prokázat i těm nejzabedněnějším hasičům, že beton v konstrukci stěny nehoří a tudíž se požární vzdálenost neposuzuje. Druhá možnost je využít koeficientů konstrukce, ovšem ty jsou nastaveny na maximální tloušťku izolace na 20 cm.

Vtip je v tom, že sám autor normy uznal na nějakém odborném fóru, že tam má nesmysl a uvažované dimenze jsou už dnes dávno zastaralé (určitě si pamatujete názory, že víc než 10 cm EPS jsou zbytečné). Ovšem do odstranění nesmyslu v normě, které může klidně trvat i desítky let, budu buď bez kolaudace nebo si zaplatím 100 - 200 navrch za to, že budu mít horší zeď než před tím!

Podle mě jde o čisté slovíčkaření, kdy tvarovka má třídu reakce na oheň E, ovšem po vyplnění betonem má konstrukce třídu reakce A a tudíž se neposuzuje. Stačí mi, když někdo uzná jako fakt, že třída reakce betonu na oheň je A, což je fakt, se kterým počítá spousta výpočtů i norem.

Datum: 18.06.15 10:30
avatar

Do vnitřní pošty Vám dám telefonní číslo na kolegu co PBŘ dělá..

Jestli Vám tuto věc vezme, nebo to nebude chtít dělat, nevím..(kancelář máme v Jindřichově Hradci), ale za optání nic nedáte.

Za chvilku to máte v poště..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.