Chodník podél domu - izolace

Od: Datum: 15.06.15 13:10 odpovědí: 9 změna: 16.06.15 15:32

Dobrý den,

chtěl bych se poradit, jak provést chodník ze zámkové dlažby kolem domu ve dvoře. Délka chodníku asi 15m, šířka 1,4 m. Jde mi o to, jak správně vyřešit svislou izolaci základů jako ochranu před dešťovou vodou. Původně jsem chtěl podél základů provést asi 0,5 m hluboký výkop a na základy svisle připevnit nopovou folii (dole šikmo vyspádovanou směrem od domu, nahoře připevněnou lištou nad terénem). Potom zase zaházet hlínou, udusat a vytvořit štěrkové lože, na to položit dlažbu až k soklu domu.

Potom jsem zde na fóru vyčetl, že je možno nopovou folii položit vodorovně pod štěrkové lože (malinko šikmo vyspádovanou směrem od domu), takže by poté odváděla od domu dešťovou vodu, která proteče do země přes zámkovou dlažbu. U této metody by asi byla výhoda v tom, že bych nemusel kopat tak hluboký výkop, jako u první metody.

Jak to tedy provést?

doplněno 15.06.15 16:53:

Vodorovná izolace domu je provedena až nad soklem, tzn. asi 50 cm na úrovní plánovaného chodníku. Sokl zatím není zakrytý, jen je okopaný až na cihly.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.15 16:41

Ahoj. Než se tu spustí smršť odpovědí a rad, tak by se hodilo dodat kus nějaké informace. Třeba, jak je vysoko případná vodorovná izolace a jak je případně ze zhora zakrytá, je-li vůbec nějaká a nějak zakrytá. Ahoj.

doplněno 15.06.15 17:18:

Ještě něco. Stavba je v místě podsklepená? Základ je litý beton, nebo nějaký seskládaný pískovec nebo žula?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.06.15 20:04
avatar

viděl jsem to tak, že se npovka dá do tvaru L kde na svislo je ta delší část jakoby na soklu domu. Podle mě se má dávat zejména na svislo.

doplněno 16.06.15 11:08:

nopovka může být nahoře opatřena nějakou jednoduchou lištou, která zabrání vodě

aby se dostala na zeď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.15 20:24
avatar

tocy, jsem zastáncem šikmé nopovky. Vše je o pochopení situace, zdůvodnění. Navím je třeba vědět podrobnosti o Vašem domě. Vždy se musí při diskuzi vysvětlovat, kam a kudy jde vlhkost, dešťová voda z fasády.

Máte fotky? Nákres řezu základu a podobně?

doplněno 16.06.15 08:37:

tocy, co se bude dít s vodou, která steče po fasádě za nopovku, co se bude dít s vodou, která proteče před nopovkou dolů...

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tocy*
Datum: 15.06.15 22:11

Pro doplnění vkládám foto, které jsem již použil v jiné diskuzi zde na fóru. Chodník chci postavit na snímku vpravo podél zdi. Právě zde odbourávám starý beton.

V loňském roce na podzim jsem zkušebně vzadu u domu odkopal 5 metrů základů do hloubky půl metru a dal tam nopovou folii jako svislou izolaci. Na snímku je to snad vidět. Základy do toho půl metru byly cihlové. Vzadu je dům částečně podsklepen.

Od: tocy*
Datum: 16.06.15 09:06

Doufám, že za nopovku voda téct nebude - za prvé je zde ukončovací lišta a za druhé bude zakryta nějakým obložením soklu (ještě nevím jakým).

Voda, která proteče před nopovkou dolů - to je ten problém, se kterým bych potřeboval poradit. Předpokládám, že část vody odteče po zámkové dlažbě do záhonu (trávníku), který bude vedle chodníku. Také jsou na dvoře dva kanálky, ke kterým by dlažba měla být vyspádovaná. Zbytku vody, která proteče přes dlažbu dolů a vsaje se do podloží, by snad měla v kontaktu se základy zabránit právě ta nopová folie.

Pokusil jsem se situaci načrtnout. Která možnost je správně? Nopovku natáhnout až k dole k základům (vyznačeno modrou barvou), nebo nopovku zahnout vodorovně hned pod štěrkové lože (červená barva)?

Nebo je nějaký lepší způsob, jak se staví chodník přímo u domu?

doplněno 16.06.15 09:25:

Ještě jsem přemýšlel dát k soklu asi 20 cm kačírku, aby kapky deště odrazem od dlažby nešpinily budoucí zapravený sokl. Musel bych tedy zasadit obrubník i na druhé straně (ve vzdálenosti těch 20 cm od soklu). Ale zase je zde problém - co s dešťovou vodou, která nateče do kačírku? Dejme tomů, že dolů k základům se přes nopovku nedostane. Ale zároveň přes obrubník nebude mít možnot odtéct ani do strany. Takže zůstane v kačírku, dokud se nevypaří?

Datum: 16.06.15 10:23
avatar
Co se stane s vodou, která steče dolů k nopovce? Myslíš, že bude poslušně jen před nopovkou, nebo bude všude? Tedy i za ní? Když dáš nopovku na sklo do akvária a naleješ tam vodu, bude voda i mezi sklem a nopovkou, viď? Úplně stejně se ta voda bude chovat i v zemi u základů.
Osobně bych si vodu k základům vůbec nepouštěl.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tocy*
Datum: 16.06.15 10:49

Jak toho dosáhnu, abych nepustil přes zámkovou dlažbu vodu k základům?

Datum: 16.06.15 15:20
avatar

tocy, oba nákrasy jsou dobře. jen si zdůvodněte, co bude dělat voda, která tam zateče. Kdyby podobné systémy fungovaly, tak jak si je stavebníci představují, nemusí se dělat hydroizolace.

doplněno 16.06.15 17:19:

tocy, není žádný nejlepší postup.

Osoběn bych dal nopovku štuntama nahoru, vodorovně, v šíři 1, až 1.5 metru. Pod šterk. V případě na obrázku bych použil 1.5 metr.

Pevný podklad, nopovka, 4cm štěrk 4-8, parketa. Nopovka by byla pod obrubníkem ještě 40cm, nad tím jen hlína..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tocy*
Datum: 16.06.15 15:32

milancukrar: Co byste mi tedy doporučil? Chtěl bych si udělat takový chodníček kolem domu, jaký jsem našel třeba na tomto obrázku (bez dovolení jsem si obrázek vypůjčil z internetu).

Jaký je nejlepší postup?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.