Hydraulické čerpadlo jako hydromotor

Od: Datum: 14.06.15 21:51 odpovědí: 13 změna: 16.06.15 20:15

Je možné použít běžné zubové hydraulické čerpadlo jako hydromotor?
Potřebuju 2 hydromotory na pohon pojezdu bagru a teď se ke mě dostaly 2 stejné čerpadla, tak bych je rád použil jako zmíněný motor.
.
Lze to nebo to má kromě menšího výkonu ještě nějaké vážnější "ale"?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.15 22:17

Nevím o žádném ,,ale´´. Zubové čerpadlo lze použít jako hydromotor.

Ohodnoceno: 0x

Od: nnikdo
Datum: 14.06.15 23:47

To bude mít tak mizernou účinnost, že budete litovat práce, která s tím bude. Boční plochy zubů jsou rozloženy téměř rovnoměrně na vnitřní i vnější straně čerpadla.

Datum: 15.06.15 06:21

Zubové čerpadlo lze nouzově použít jako hydromotor. Problém je, že zubové čerpadlo má sání (které je konstruované jako beztlakové) a výtlak. Pokud přivedeš tlak do výtlaku čerpadla, tak se roztočí - takže bude možné otáčet hydromotorem pouze jedním směrem. Pokud přivedeš tlak na stranu sání čerpadla, tak zničíš utěsnění čerpadla (gufero na hřídeli).

A protože to chceš na pojezd bagru, tak bys musel mít jedno čerpadlo pravotočivé a jedno čerpadlo levotočivé, protože předpokládám, že chceš hydromotorama pohánět přímo kola nebo převodovku. A pořád bys za použití čerpadel jezdit pouze dopředu.

Zubový hydromotor stojí možná o něco víc než čerpadlo, ale je univerzálnější.

Co použiješ už je na tobě.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.06.15 10:51

Tak to že lze čerpadlem bez problémů točit pouze na jednu stranu je celkem zásadní problém.

Na čerpadle by bylo na domečku řetězový kolo a pak cca 1:3 na kola.

Právě že se ke mě zadarmo dostaly 2 stejné čerpadla, tak zjišťuju jestli má cenu se tím zabývat nebo prostě za 10tis koupit 2 motory.

Datum: 15.06.15 11:33

Proto ti to tady píšu, abys nědělal něco, co budeš muset potom opravovat.

A ještě jedno upozornění: zjisti si, jestli je možné namáhat hřídel hydromotoru nebo čerpadla radiální silou.

Co já vím, tak axiální síla není přípustná jakákoliv! a radiální síla může být velmi malá.

V tělese hydromotoru je pouze kluzné ložisko a to není konstruované na velkou radiální sílu.

Ideální je z hydromotoru odebírat pouze kroutící moment a ten přes pružnou spojku přenést na hřídel s řetězovým kolem uloženou v ložiskách.

Datum: 15.06.15 11:40

jo to vím že na čerpadlo ani motor nemůžu dát přímo řetězové kolo, byla by před ním další hřídel na ložiskách.

no na čerpadla teda kašlu a uplatním je jinde.

Datum: 15.06.15 12:52

Já bych viděl jedno vážnější "ale".

Hlavní problém vám nastane s řízením otáček. Jestli chcete použít jedno čerpadlo pro levou stranu pojezdu a druhé pro pravou stranu pojezdu, pak budete potřebovat proporcionální dělič průtoku. Máte ho na svém bagru?

doplněno 16.06.15 17:12:

Oukej, pro vaše řešení potřebujete jeden dvojitý generátor (nebo jednoduchý generátor s tvrdým děličem průtoku), dva proporcionální a samostatně řízené rozvaděče pro každou stranu zvlášť a s možností zpětného chodu, dva akumulátory a dva pojišťovací ventily.

No a pak mám ještě jedno další a ještě vážnější "ale".

Spočítal vám někdo potřebné otáčky a potřebný točivý moment? Podívejte se na ta vaše čerpadla a hlavně na poloměr jejich koleček. Z těchto koleček potřebujete dostat výkon, který pohne bagrem.

Přeji mnoho zdaru. :-D

Datum: 15.06.15 14:06

a proč že by nemohl být pojezd jako u všech podobných strojů řešen samostatně pro každou stranu?

Takže prostě bude na každý motor jedna sekce rozvaděče.

Jinak ani proporcionální řízení není problém, jelikož celý stroj bude ovládán RC vysílačkou u které lze programovat libovolné závislosti kanálů.

doplněno 16.06.15 17:43:

Zas tak moc to neprožívejte, nestavím 25t pásový bagr ale rádiem řízenou "hračku" která bude mít cca 400kg.

Takže všechno co tu píšete je sice hezké ale pro mé účely zcela nesmyslné.

.

Plánuji 2 hydromotory 38Nm, 248ot/min. (jeden stojí cca 5tis), průměr kol bude 50cm, převody mezi motorem a koly 1:3, max rychlost cca 7km/h, celé to bude honit 10kW motor + 30l čerpadlo.

.

Vycházím z toho že třeba taková fabie 1,2l má cca 110Nm a převod na jedničku je také kolem 1:3. Na kolech tedy bude mít cca 1320Nm. Celé auto ale Váží 1200kg, takže těch 2x 456Nm by mi snad na 400kg mohlo stačit.

http://pasivnidrevostavba.cz/fotky/bagr/

Od: jentak
Datum: 15.06.15 14:09

Obyčejné zubové čerpadlo NEJDE použít jako motor. Vstupní tlak se Vám uplatní jen na prvním zubu obou kol, který je odkrytý, a to tak, že působí na obě strany zubu. jak ve směru pohybu, tak proti směru pohybu. Síly se tedy vyruší. Všechny ostatní zuby(jejich plochy) jsou utěsněny tělesem čerpadla, a tedy na ně tlak už nepůsobí.

Datum: 15.06.15 15:11

Vstupní tlak se vždycky uplatňuje pouze na jednom zubu!

Jakmile se zubová mezera dostane do utěsněného prostoru, tak už olej žádnou práci nekoná a je pouze unášen do místa, kde bude vytlačen do odpadní větve.

Od: jentak
Datum: 16.06.15 16:28

No ano, působí, ale buď na obě strany jednoho zubu, nebo na dvě strany sousedních zubů a vždy se síly vyruší.

Datum: 16.06.15 18:17

1) nestavíte hračku, ale bagr. Blahopřeji. Blahopřeji. Blahopřeji.

2) nejde použít čerpadlo, jako hydromotor.

3) na lžíci chybí zuby, to musíte dodělat.

4) rád bych viděl detail motoru, hřídele a čerpadla.

Víte proč?

http://cukrar.rajce.idnes.cz/kopatko#kopatka10.jpg

Libí se mi, že tam při práci hraje rádio, že Vám napomáhá dřevo, a truhlářské svěrky, na vyzkoušení pohybu.

doplněno 16.06.15 20:29:

Díky za fotky,

já jsem zuby dodělal z hasičských sekyrek, páč rostlá zemina je nejpevnější podklad. Často musím škrábat zuby...

ale přeji Vám aby to kopalo bez zubů..

doplněno 16.06.15 20:35:

Ještě jsme měl problém při otáčení ramene vlevo, či vpravo. Přesněji rychlost otočení. Musel jsem průtok pístnice omezit plnou podložkou, kde jsem udělal dírku asi 2 mm.

Datum: 16.06.15 20:15

1) dobře, tak je to bagr se kterým si hraju a budu hrát :)

2) použití čerpadla jsem vzdal hned jak jsem zjistil že neumí oba směry

3) lžíce mít zuby nemusí, našel jsem na interentu test kde liebherr testoval účinnost tvaru lžíce , a pro běžnou zeminu vyšlo jako nejlepší lžíce bez zubů. Zuby pouze při kopání v kamenité zemině.

4) tam kde jsou teď na motoru kolečka, tak budou siletbloky a celá tato jednotka bude sedět na rámu bagru.

Pod motorem bude asi ještě alternátor, ale zatím jsem se nerozhodl.

Jinak celou hydraulickou jednotku používám na různé akce a mám ji tedy připravenou pro osazení elektromotoru.

více fotek jsem dal do galerie

doplněno 16.06.15 20:43:

Ladění rychlostí bude už to nejmenší... buď tu mám škrtící kohouty nebo jak píšete podložkama.

Případně můžu na ovladači nastavit křivku tak, aby se servo ze začátku hýbalo jen nepatrně a ke konci aby byl pohyb větší. Takže by citlivost měla být také vpohodě. Nicméně to ukáže až ostrý provoz.

doplněno 07.07.15 23:06:

takže už se mi to konečně celé hejbe...

rychlosti jdou opravdu celkem slušně štelovat citlivostí serva, takže žádné kohouty ani omezovací podložky nebudou naštěstí potřeba.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.