Síla kabelu od jističe

Od: Datum: 11.06.15 09:04 odpovědí: 3 změna: 11.06.15 10:07

Dobrý den, prosím o radu...Jak silný kabel od jističe 16A k chatce vzdálené 60metrů (rychlovarná konvice, světla, sekačka 2000W, filtrace k menšímu bazénu asi 600W), máme totiž dva názory od elektrikářů. Jeden říká, že stačí cyky 4x3(nebo i 2,5) a druhý, že se to v té vzálenosti může ztrácet a tudíž by mohl vypadávat jistič, nám říká až 4 x 5.

Děkuji moc za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: cl
Datum: 11.06.15 09:22

No pokud je 1 fáze tak 3Jx4 a pokud 3 Tak minimálně 5Jx2,5.

Ohodnoceno: 1x

Od: 111®
Datum: 11.06.15 09:57

vedení průřezu 4mm2 bude mít odpor kolen 0,5Ohm, a vedení s průřezem 2,5mm2 pak kolem 0,8Ohm..pokud to zatížíte jmenovitým prodem 16A ztratí je 1)8V , 2) 13V ne vedení. pokud to bude jištěno někde jinde než v chtce, tak je třeba dávat pozor na odpor smyčky pro vypnutí, pokud to bude jištěno přímo v chatce, tak to není takový problém.
Ale co je třeba bezpodmínečně udělat je přiemnit u chatky zelenožlutý vodič na tyč alespoň 2m dlouhou zaraženou do země a opatřenu okem pro přizemnění, jední se podle normy totiž o odbočku a ta se MUSÍ na konci přizemnit. Jelikož se jedná o novou instalůaci, nevyhnete se asi chrániči...

Já bych táhl průřez alespoň 4mm pokud ne více..2,5 sice vyhoví proudu, ale už ne odporu vypínac smyčky...

doplněno 11.06.15 10:40:

jen tak pro zajímavost, já mám budku od elektroměru nějakých 30m a mám tam položen kabel 5x10mm2 a to z důvodu, kdyby se stavěl barák, tak je přívod horov..

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.06.15 10:07

Ten jistič je v případě 1 fáze na hraně, ale budiž, asi nebudete mít zapnuté všechno najednou. Jinak jak píše kolega, při 1 fázi CYKY 3cx4 (nikoliv 4x3), při 3 rovnoměrně zatížených fázích by stačilo CYKY 5cx2,5 (nikoliv 2,5x5), lépe ale CYKY 5cx4. Cenový rozdíl Vás určitě nezrujnuje a máte rezervu. U slabšího kabelu hrozí při větším zatížení úbytek napětí na kabelu. Jistič Vám kvůli tomu vypadávat nebude, ale kabel se může nadměrně hřát. Ani spotřebičům (motory) menší napětí zrovna nesvědčí.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.