Chodník na mém pozemku

Od: Datum: 04.06.15 20:41 odpovědí: 28 změna: 25.06.16 10:09
avatar

Zdravím ve spolek. Měl bych dotaz. Koupil jsem nemovitost u hlavní silnice, kde mám podle katastru sousedy vlevo, v pravo a třetí jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR. U silnice kdysi dávno, bez souhlasu majitelů nemovitostí, položilo město vedle silnice chodník. Na katastru není zapsáno ani jako břemeno natož souhlas a kolaudační protokol o stavbě. Napsal jsem městu aby chodník buď odstranili, nebo jsem nabídl dohodu o bezplatném vývozu popelnic. S tím nevím jestli pochodím ale... Jde o princip. Nadělali parkoviště ve středu města. Všude vybírají poplatky. Pokud chce podnikatel zabrát místo na chodníku města před prodejnou musí platit i za započatý m2. Tak chci aby mi platili nájem nebo zrušili chodník. Myslím si, když oni by měli dodržovat zákony. Teď metr od chodníku do mého pozemku postavili tzv. semafor, který jen upozorňuje na rychlost. Obhajují to že je to ve veřejném zájmu. Což si myslím že je nesmysl. Aniž by se někoho z rodiny zeptali, nebo poslali dopis, aby jsme se k tomu mohli vyjádřit. Dojeli, udělali betonovou patku, připojili elektriku z veřejného osvětlení a do týdne máme čarapák, bez našeho svolení před barákem. Kdo poradí co s tím? Děkuju


doplněno 11.06.15 00:51:

Šedý proh je silnice I.třídy a modré vybarvení je můj pozemek. Chodník nikde není vložen ani po digitálním přeměření. Po mojí straně vlevo, to nejsou chodníky ale předzahrádky. Takže můj pozemek sousedí se silnicí a ne s chodníkem města.avatar
strejc uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.06.15 20:48
 
avatar

Dobrý den, máte sousedy vlevo i vpravo - ten chodník zřejmě také pokračuje vlevo i vpravo. Zburcujte ulici, sepište petici a dožadujte se. Jak to dopadne si netroufám odhadnout. Asi to budou nějaké posudky či soudy a někdo to potom zaplatí. Stojí Vám to za tu "legraci"? Zdravím!

doplněno 04.06.15 21:28:

Hlavně bych si dal velký pozor na to vlastnictví pozemku pod chodníkem. Kdo někdy přišel do styku s KN, tak potvrdí, že tam mají slušný "čurbes". A za bolševika (kdy bylo všechno státní) se tam ani řada věcí nezakreslovala a neevidovala. Musíte si být jistý.

doplněno 05.06.15 13:32:

fakus - jděte do toho sporu s radnicí a potom nám napište, kolik Vás to stálo (nervů a penízků).

 
Od: paw®
Datum: 05.06.15 06:09
 
K te jistote. Mate pozemek zamereny? Kkasicke mapy, bez dnesniho zamereni maji presnost +-1 m. Cili chodnik muze byt klidne i na mestskem. Ale pokud zamereno mate a mate to dolozene GP, neni se o cem bavit.
 
Datum: 05.06.15 13:19
 
avatar

Podle katastru je pozemek můj až k silnici. Tím jsem si po digitálním zaměření jistý. Teď záleží na tom, zda to zdravotně ustojím, protože oni mají na úřadě právníky a já nikoho. Jde mi o to, že státní správa si staví kde chce, co chce a po mě chtějí, když jsem si postavil na zahradě pergolu s betonovou plochou 10cm betonu na výšku kruh o průměru 6m, stavební povolení. Oni se neptají a majitelům pozemků budou určovat co si na svém pozemku postavím i se souhlasem sousedů? Trochu divná politika :(

Od: cicko*
Datum: 05.06.15 19:01
 

Nejprve si na příslušném úřadě (katastr/ obecní úřad/ silniční správní úřad) zjistěte o jaký typ pozemku se vlastně jedná. To, že je Váš, ještě neznamená, že nemůže být veřejně přístupný a může na něm být třeba onen chodník jako typ pozemní komunikace.

Potom záleží na dohodě s OÚ jak si vypořádáte vzájemné vztahy, např. nabídnutím prodeje pozemku nebo formou nájmu.

V případě, že se bude vskutku jednat o neveřejný prostor na kterém hospodaří a staví někdo jiný, pak máte šanci na uvedení do původního stavu a patřičnou finanční náhradu, každopádně tento konkrétní postup doporučuji řešit s právníkem.

 
Datum: 11.06.15 00:58
 
avatar

Nervy mám v pořádku. Chodník je od silnice 1,5 široký a za chodníkem dál do mého pozemku bez povolení a mého souhlasu zabudovali ukazatel rychlosti při vjezdu do obce. Ten je k baráku od chodníku 1m. Dnes si to přijeli okouknout elektrikáři ze služeb města, protože ho budou odstraňovat. Na pronájem nepřistoupili a proticenu (odvoz popelnic) jsem neuvedl. Takže jednu věc mám hotovou, teď dodělám ten chodník. Je fakt že s tím semaforem se to táhlo 17 měsíců. Ale docílil jsem toho, že páni radní si nemůžou stavět na soukromém pozemku cokoli a kdykoli.

Datum: 04.06.15 21:20
 

Oploťte si pozemek... to bude fofr

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vklus
Datum: 05.06.15 08:00
 

V tomhle bordelastátě i když si to oplotíš tě pak můžou donutit cestu uvolnit. Nedávno takhle byl soud s majitelem pozemku přes který vede stezka. Stezku zahradil šutry. Soud nařídil uvolnění pokud si dobře pamatuju.

 
Datum: 05.06.15 10:19
 

To, že vlastníte pozemek, ještě neznamená, že ho nesmí užívat i někdo jiný.

Na našem pozemku máme veřejné parkoviště o které musíme pečovat a často se na něj ani nevejdeme.

 
Datum: 05.06.15 13:24
 
avatar

A to kde žijete? Už není komunismus ! V tomto státě se totiž neuznává soukromý majetek. Jestli si vy necháte na svém pozemku hospodařit někým jiným, já rozhodně NE.

Datum: 07.06.15 08:42
 

Žijete v bludu. Myslíte si, že za pár šušňů koupíte pár metrů pozemku a budete moci někoho vydírat.

 
Od: zijemevesvobode
Datum: 10.06.15 12:49
 

Souhlasím s RA. Žijete v bludu. Pozemek pod chodníkem, respektive chodník už je "zaužívaný" a v tomhle státě existuje svoboda leda ve snu. Střetává se zde právo soukromé a veřejné a nic moc si nenatrucujete. Tyhle věci se řeší tak, že Vám město nabídne odkup pozemku za tuším 70Kč/m2. Takže si to spočtěte. Možná dostanete na zmrzku :D

Zákon si vymyslel isntitut takzvaného "konkludentního" souhlasu s užíváním veřejné cesty - v tomto případě chodníku. Předchozí majitel "mlčky" souhlasil s užíváním chodníku tím, že se dříve neohradil a nebránil svá soukromá práva. Ano byl tu sice socialismus...jenže ten už tu není 25 let a vy se domáháte až nyní...

 
Od: buss
Datum: 10.06.15 23:27
 

No vaše bl...

 
Datum: 05.06.15 10:23
 
avatar

hmmmm. Vidím že jste se ještě nesrazil se státním aparátem. Vyrážíte do otevřeného sporu s někým, kdo je mnohem silnější než vy, protože všechna jeho byrokracie a všechen jeho šlendrián zapracuje v jeho prospěch. No a navíc, státnímu aparátu je úplně jedno jak dlouho bude spor trvat a jak skončí.

Radím : šetřete si nervy a nechte věc plavat. Jdete do předem ztraceného boje.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: milan23*
Datum: 05.06.15 22:21
 
Skončí to soudem, tam Vás donutí odsouhlasit věcné břemeno.V nejlepším případě dostanete něco kolem 20tkč, nejspíš ale nic a záznam do KN navěky.
Asi bych se zaměřil na to osvobození od platby za TDO.
Já si taky hlídám každý svůj m2 neboť z něj odvádím daň z nemovitosti a proč by měl někdo zadarmo užívat pozemek za který platím já...?
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.06.15 00:34
 
avatar

Nikdo mě nemůže donutit, abych souhlasil se zapsáním věcného břemene do katastru nemovitostí. Ten mám ošetřený, že jaká koli změna mě je hlášena, takže bez mého vědomí, mi tam nikdo nemůže udělat ani vklad, ani břemeno... jj, taky platím daň za celý pozemek a 8m2 bez povolení stavby a kolaudačního protokolu.

Datum: 07.06.15 08:37
 

Omlouvám se, že píšu dřív, než jsem přečetl ostatní příspěvky... třeba se pletu nebo se doplním, či někdo jiný. Obávám se, že pokud to bylo "kdysi dávno" jedná se tak o 10 a více let. V současném občanském zákoníku (NOZ) se mluví o vydržení.

http://obcanskyzakonik.justic…e-noveho-obcanskeho-zakoniku/

samozřejmě kdyby šli na dohodu o popelnicích, bylo by to férové, pokud budou mít dobrého advokáta, tak se obávám, že utřete nos :(

doplněno 07.06.15 08:44:

Tak jsem si to vše přečetl a myslim si, že nejblíž jsem asi já, ale i tak je možnost, že se pletu. Pokud i přes to, co si přečtete v odkazu ode mne, případně pokud si něco vygooglujete a budete si stát na svém, tak bych na Vašem místě obětoval cca 500,-Kč a investoval je do konzultace s advokátem se zaměřením na majetkové právo (neptat se advokátů, kteří dělají jen rozvody nebo trestní věci apod. - každý rozumí určité problematice, kolikrát když vidím co říkají advokáti v TV, tak si říkám, že by měli vrátit diplomy). Ale buďte tak hodný a dejte sem vědět zpětnou vazbu jak jste se rozhodl, popř. jak jste dopadl. V každém případě přeji hodně štěstí *pivo*

 
Datum: 10.06.15 19:14
 
avatar

Takže jsem dostal tuto odpověď. V případě kdy je pozemek , ve vlastnictví soukromé osoby,využíván jakožto veřejné prostranství, a vlastník pozemku nemá s městem uzavřenou nájemní smlouvu, je město povino tuto smlouvu uzavřít, protože daný pozemek je využíván všemi občany města.Pokud k takové nájemní smlouvě a dohodě nedojde, je město povino vydat vlastníkům veřejných prostranství takovou částku, o kterou se bezdůvodně město obohacuje.Z judikatury nejvyššího soudu kterou už lze označit jako konstaktní vyplívá, že soukromý vlastník pozemku má právo na vydání bezdůvodného obohacování, které městu vzniká, pokud prostřednictvím svých občanů tohoto veřejného prostranství užívá, aniž by ji k tomu opravňoval nějaký občanskoprávní titul, jako např. smlouva s vlastníkem pozemku.

*************************

Takže asi chodník zrušit nemůžu, ale požadovat nájemné s užívání. Protože platím daň z nemovitosti za celý můj pozemek a žádné úlevy na dani nemám. Město pronajíma m2 za 4,-Kč i započatý metr. Zadarmo jim to nenechám. Doplatí zpětně všechny roky co jsem platitl daň z nemovitosti + nájem na pronájem pozemku. Nic jim prodávat nemusím, ale chodník zrušit taky nemůžu. Tak do toho jdu.

Datum: 10.06.15 19:19
 

Hlavně se o chodník pěkně starejte, v zimě vyhrnujte sníh a sypejte, aby se Vám na něm někdo nepřerazil. Jinak se nedoplatíte.

doplněno 11.06.15 06:07:

Pozemek jste koupil v době, kdy tam chodník nebyl?

doplněno 11.06.15 11:04:

Mimochodem, nechodíte náhodou domů po cizích pozemcích? Neměli by od Vás sousedé vybírat mýtné (chodníkovné)?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.06.15 00:30
 
avatar

Nejsem majitelem chodníku, ale majitel pozemku na kterém bez kolaudace byl postaven. Povinost padá na majitele chodníku, nikoli pozemku ;)

Datum: 11.06.15 06:32
 
Potom souhlasim. Zmerte m2 chodniku at vam mesto prispiva na dan z nemovitosti podle m2 a nebo at vam prominou ty popelnice, to si myslim je dobry obchod. Toho vydrzenis se bojim i tak, ale treba je to nenapadne a nebo se to na tohle nevztahuje. Pred hodne stesti a dejte vedet jak jste pochodil.
 
Datum: 27.02.16 07:12
 
avatar

Domů chodím po veřejném chodníku jiných majitelů. To ovšem neznamená, že se nemůžou bránit, tak jako já. Když město vybírá za každou ptákovinu peníze, nevidím jeden jediný důvod, proč by to nemělo být i opačně. Pokud sousedé budou dál trpět chodník na svém pozemku bez povolení, nebo nechtějí pronájem po městu je jejich soukromá věc. V dnešní době to jinak nejde. Nehraje žádnou roli ta skutečnost, jestli tam chodník byl či nebyl. Prostě teď tam je a já chci po městu kompenzaci.

Datum: 27.02.16 08:19
 
avatar

"...a já chci po městu kompenzaci"
No, sranda bude, až město řekne "musíme platit kompenzace za chodníky na soukromých pozemcích, tak musíme zvednout daň z nemovitosti"... Určitě vás pak sousedi budou mít hodně rádi.
A mmch - jste majitel dotyčné nemovitosti dlouho nebo jen krátce? Já jen abyste třeba také časem nebyl překvapen jako jsem byl kdysi já. Zdědil jsem dům a před ním byl chodník a silnice - prostě normální městská ulice. Bylo to v dobách socialismu, takže nějaké pozemky nikdo neřešil. Jednou jsem se takhle hrabal ve staých dokladech k domu (dům stavěl můj praděda) a v kupní smlouvě k pozemku a ve stavebním povolení k domu z roku 1900 jsem našel klauzuli, že "hranice domu bude posunuta o 5 metrů od hraniční čáry pozemku a tento prostor bude postoupen obci ke zřízení silnice a chodníku" Necituji to zcela přesně, je to víc jak 30 let, co jsem to našel, ale bylo to zhruba v tomto smyslu - dost mne to tenkrát překvapilo, protože jsem neměl ani tušení o tom, že by něco takového mohlo existovat (v katastru nic o tom nebylo). Takže podle těchto papírů vlastně praděda koupil pozemek a dostal povolení ke stavbě s povinností, že se nějakých cca 80m2 z cca 500m2 pozemku vzdává ve prospěch obce ;) Tak abyste někde v minulosti náhodou taky neměl nějakou takovou smlouvu...
A ještě jednu perličku - v Litomyšli na náměstí je pod domy podloubí. Chodníky na podloubí jsou vlastně na soukromých pozemcích - de facto procházejí domem. Po nějakých úpravách na náměstí se někteří majitelé domů rozhodli, že si tedy budou parkovat auta "na svém" - na podloubí (když nemohou na náměstí čili na veřejném). Byla z toho slušná kauza a řešilo se to docela dlouho. Počíst si tom můžete třeba tady pokud by vás to zajímalo.

 
Datum: 27.02.16 08:43
 

Ano, kdosi se dostane k majetku a zešílí. Kdosi si myslí, že když má o něčem záznam v katastru, že hned může vydírat.
Všechny pozemky jaksi někomu patří. A přesto můžete chodit po polních cestách, chodit do lesa na houby nebo na borůvky. I všechny chodníky a silnice jsou na něčím pozemku a nikdo nebrání v jejich užívání. Horní Lhota taky nekontroluje, jestli jí náves neošlapávají bez poplatku křupani z Dolní Lhoty.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: statniaparat
Datum: 27.02.16 12:01
 

Víte, lidem jako jste vy fandím a je škoda, že tak málo lidí podobné problémy skutečně řeší. Mám se státní správou také určité zkušenosti a houpat mě můžou, ale ne moc. A popravdě nerozumím některým argumentům zde uvedených... samozřejmě, že každý pozemek někomu patří, ale já nejsem charita a samozřejmě bych se domáhal nápravy stejně jako tazatel. Já si postavil dům a nebylo to ani lehké a ani zadarmo a ještě za tu moji samostatnost musím platit daň. OK, beru to jako nutné zlo a snad jdou peníze do rozvoje města. Ale stát mi ještě nikdy nic neodpustil a co požaduje ode mne chci i já od něj.

 

 

Datum: 27.02.16 15:14
 

Obec mu postavila chodník a on ji bude vydírat? A on není obec?
Je to ukázkový český vyčůránek.

A k tomu s odpuštěním blbec. Sám říká, že by se sousedé měli navzájem vydírat za používání chodníků na svých pozemcích.


doplněno 27.02.16 19:31:

A problém je v čem? Že mu nedopatřením dali pozemek pod chodníkem a on chce vydírat.

 
Od: statniaparat
Datum: 27.02.16 18:16
 

Já vidím člověka, který objevil problém a má snahu jej řešit. To, že to neřešil předchozí majitel není podstatné, pokud mu to tak vyhovovalo, byla to jeho věc. Být to opačně, už to řeší deset právníků.

 
Datum: 25.06.16 10:08
 
avatar

Vyřešeno. Město jako takové, se obohacuje tím, že na mém pozemku je chodník. Za rok podle smlouvy to dělá 7860,- Takže mám na poplatky, které vybírá stát. Proč bych měl platit jen já? Obec je něco víc? Jsem majitelem pozemku? Jsem. Tak nechápu urážky nahoře že jsem blbec. Nahlásil jsem toho inteligenta. Nejsem vyčuránek. Jde o princip. Jakým právem vybírají za psa? Jakým právem vybírají daň z nemovitosti? Zaplacená daň byla v materiálu, povolení stavby atd. Ale státe jen ždímá peníze z lidí. Jak se začne bránit občan, tak je vyčuránek a blbec Bude ještě dlouho trvat, než se změní myšlení lidí.

Datum: 25.06.16 10:09
 
avatar

Někdo má rád kopretiny, někdo jede na růže, někdo je hňup vlastní vinou, někdo za to nemůže.

avatar
Upozornění od sys strejc 25. 06. 2016 10:19:37
Diskuze se zcela odchýlila a od původního tématu přešla k invektivám! Proto bude ukončena.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.