Kachlová kamna - administrativa

Od: Datum: 04.06.15 19:58 odpovědí: 5 změna: 07.06.15 12:47

Zdravím,

v loňském roce jsem si nechal na základě smlouvy o dílo postavit ve svém domě kachlová kamna (přikládání je pod plotnou, mají i troubku a ještě jednu kobku). Zhotovitel kamen (živnostník v oblasti stavitelství krbů a kamen) mi k nim nedal žádnou dokumentaci. Provedl i jejich napojení na komín (jsou napojena "přímo" tj. bez viditelného kouřovodu). Pro info uvedu jejich cenu - necelých 200 tis. Kč.

Otázka zní:

1. Co vše nyní potřebuji, abych mohl kamna legálně provozovat?

2. Jaké dokumenty od kamen a komínu musím předložit při kolaudaci domu?

3. Jakou údržbu či kontrolu kamen a komínu musím pravidelně provádět?

4. Je povinnost stavitele kamen mi k nim dát nějakou dokumentaci, předávací protokol nebo protokol o zkoušce?

Děkuji za Vaše připomínky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 07.06.15 08:48

Na komín musí být revize od kominíka . U kamen nevím , tam vám neporadím .

Čištění komína mužete dělat sami http://www.sdhsvabenice.cz/hasici-radi/cisteni-kominu/

Nevím jaký protokol o zkoušce chcete . Každá kamna jsou jiná , mají jinou učinost , emise. Kamnář asi nebude je tahat do zkušebny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 10:40

Dobrý den,

vše podstatné a důležité byste měl mít uvedené v té smlouvě o dílo, kterou jste se řemeslníkem uzavíral.

Komín byste měl mít zkontrolovaný od kominíka, který Vám vydá doklad o kontrole, je důležité mít na každý rok nový.

K samotným kamnům (ne k celé soustavě) ale k tomu, v čem budete topit, byste měl samozřejmě obdržet od výrobce návod k obsluze, kde naleznete vše potřebné od rozměrů, až po tu údržbu. Další věci od té stavby kachlových kamen by mělo být v té smlouvě o dílo.

Po ukončení stavby kachlových kamen by vám měl řemeslník vypsat předávací protokol, dále vám může v těch kamnech zkušebně zatopit a sám vás seznámit.

Protokol o zkoušce by měl být součástí toho návodu k obsluze, pokud máte na mysli různé testy a podobně, to je otázka na výrobce těch kamen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chalupnik
Datum: 07.06.15 12:09

Děkuji za reakci,

v té smlouvě o dílo jsou uvedeny věci týkající se samotné stavby: cena, termín zhotovení, výrobce kachlů, kdo staví a komu, jak se platí záloha... Není tam nic o kamnech jako výrobku, tj. jak používat atd.

Od: janm*
Datum: 07.06.15 12:47

NENÍ TAM NIC O KAMNECH JAKO VÝROBKU...

Pak doporučuji kamnáře kontaktovat a domluvit si schůzku, nechat si vše řádně vysvětlil zejména:

palivo, způsob topení, kde mají kamna čistící otvory nebo jak se čistí, kolikrát asi tak čistit, máte kamna za nec. 200 tisíc, za tu cenu by Vám kamnář mohl aspoň hodinku času věnovat, jestli to hned neudělal, může vám ukázat jak zatápět atp. To není pro nějaké "úřady" ale je to DŮLEŽITÉ PRO VÁS, obsluha může podstatně prodloužit nebo zkrátit životnost kamen, můžete se tak vyhnout zbytečným opravám v budoucnu a tím i ušetřit, správným provozováním budete mít i lepší tepelný komfort a myslím i jednodušší obsluhu a čištění

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 07.06.15 12:36

Zdravím

Podstatné bylo řečeno, já bych si dovolil jen doplnit, , odpovědnost za "kamna" má výrobce,(továrna, kamnář atd.) druhou polovinou té odpovědnosti je správné provozování topidla v souladu s návodem k užití, za návod může být pokládáno i slovní poučení jak s topidlem zacházet.

Obecně se u všech kamen bez ohledu na konstrukci doporučuje a někdy v návodu uvádí že topidlo i "musí" (požadavek výrobce by se ´měl respektovat jinak výrobce za nic nemusí ručit) být alespoň 1x ročně prohlédnuto "odborně způsobilou osobou" (kamnář, servisák atd.) i když zatím "oficiálně" pokud vím, revize na kamna mít nemusíte , jen na komín (kominík)

Jinak topidlo vám dělal kamnář krbař takže splňujete podmínku že vám bylo "odborně zapojeno na komín ", a "odborně instalováno" (postaveno) v souladu se všemi bezpečnostními a požárně tech. předpisy, papír o dílo + další případnou jakoukoliv dokumentaci uschovat. ( i kvůli reklamaci např. prasklý kachel, litina atd.pro záruční a později i pro pozáruční opravu)

Úřad může zajímat např. také "požární bezpečnost" pokud ano, pak papír od hasičů, jsou tak v podstatě "krytí" kdyby něco, ale za toto by měl ručit už ten kamnář takže záleží "jak to budou brát" papír od kamnáře by měl postačovat.

Co se týká údržby, tak bude to čištění kamen, kachláky mívají čistící otvory, jednou nebo dvakrát za rok (dle potřeby) vyšamotovat ohniště je-li šamotové , keramické hliněné atp., kontrolovat vydrolenou vyzdívku prasklé pláty prasklý rošt (je-li) stav a těsnost dvířek a jiná "poškození" a zavčas opravit, nebo nechat si opravit...atd., doporučuji uschovat si na kamnáře kontakt v případě problémů vám jistě poradí, časem už budete plno věcí vědět sám.

Co se týká provozu, především dodržovat návod, doporučení kamnáře, užívat jen předepsané palivo dnes se užívá většinou jen dřevo, případně někdy svolují i hn .uhelné brikety dříve byly i kachláky se šachtou na uhlí to je typ od typu..

U všech kamen kachláky nevyjímaje je nutné ze začátku dodržet "záběh kamen" tzn. po určitou dobu topit na "nižší výkony" s nižším objemem paliva a v krátkých intervalech aby si kamna na žár postupně "zvykla" (dosušení, vyžíhání vyzdívky, postupné vyhřátí litiny atd.) Toto vše Vám ale správný kamnář MUSÍ SDĚLIT minimálně slovně poučit.

doplněno 07.06.15 13:14:

P.S. K té "zkoušce kamen" kamnář by měl po instalaci stavbě, kamna vyzkoušet jsou-li funkční a je-li vše v pořádku většinou to tak dělají, protože by ale kachláky také měly nějakou dobu "schnout a tvrdnout" nemusí je vyzkoušet "hned" no a zároveň s tím ukázat poučit seznámit poradit a zodpovědět všechny dotazy připomínky námitky, co můžete co s kamny naopak nesmíte, co je dobré dělat nebo zase nedělat...:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.