Zbourání domku

Od: Datum: 02.06.15 14:41 odpovědí: 14 změna: 15.06.15 20:16

Dobrý den,

na pozemku o výměře 900m čtverečních mi už dlouhá léta stojí nevyužívaný rodinný dvoupatrový domek. Už je to pomalu zřícenina jak zvenku tak zevnitř. Chci ho zbourat a místo něj postavit nízkoenergetickou dřevostavbu.

Máte s tím někdo zkušenosti? Co budu potřebovat? Jak domek zbourat? Nějaká povolení atd? Zkrátka krok po kroku to nejpodstatnější. Budu moc rád za každou radu. Děkuji moc a přeji pěkný den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 02.06.15 14:48
avatar

Musíte ohlásit už to bourání na stavebním úřadu - tam zjistíte i další možnosti a podmínky pro novou stavbu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 02.06.15 14:48
Dela se na to demolicni vymer. Projektant napise a date na urad. No a pak uz jenom bourate. Bud svepomoci nebo firmou. Pokud sammuzete pouzit drevo, zdivo... A pak mit mist, kam vyvezete sut z domku. Na skladce se plati celkem ranec. Po zbourani na katastr, zazadat o vymaz stavby. Vratit cislo popisne. A pak zadate o povoleni stavet.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 02.06.15 14:48

Jistě mě někdo doplní či opraví. Vyřídit na savebním úřadě Demoliční výměr. Pak najít firmu na zbourání, sám domek bourat bohužel nemůžete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 02.06.15 14:51
Proc sam bourat domek nemuze?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.15 12:28
avatar

Dobry den, ma ten domek dobry pudorys? Jestli ano, nebylo by snazsi zazadat o rekonstrukci a postavit novy v ramci pudorysu stareho? Usetrite si s tim demolici, katastr, pripojky a podobne.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.06.15 13:04
avatar

Také bych byl pro to,nahlásit opravu a domek rychle vyměnit za dřevostavbu.Pokud možná na stejném půdorysu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.06.15 16:48
avatar

Já bych postupoval stejně tak, jak radí Dakon a Jarda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 03.06.15 22:40

Pokud mohu radit, stavební povolení na opravu domku je výhodnější než demolice a nové stavební povolení. Zejména z důvodu nutnosti souhlasu sousedů s novostavbou. Pokud s ní nebudou souhlasit - zastínění, špatný výhled z okna, nedostatěčná vzdálenost od hranice pozemků pro novou stavbu atd. atd. Pokud Vám poloha domku vyhovuje, můžete použít pouze část základů, případně sklep. Nemají moc možností bránit Vám v opravě (původního domu) i když bude téměř nový. Rovněž ušetříte na poplatcích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: minato*
Datum: 04.06.15 23:21

Odstranění stavby můžete ohlásit stavebnímu úřadu, který vydává souhlas, popřípadě může záměr projednat v řízení a o odstranění stavby rozhodnout. K tomu budete potřebovat zejména dokumentaci bouracích prací dle přílohy č. 8 vyhl. č. 499/2006 Sb. Ostatní náležitosti a procesní postup je upraven v § 128 stavebního zákona.

Osobně hrubě nedoporučuji realizovat "na černo", jak radí kolegové, neboť je takový postup nezákonný a budete to právě vy, kdo si ponese následky, třeba i v podobě tučné pokuty. A i kdyby jste např. ubourali stavbu po základ a realizovali stavbu třeba i totožřnou, vždy se bude jednat o stavbu novou.

Pokud na nic nespěcháte, doporučuji jednat se stavebním úřadem, neboť by se černá stavba stejně jednoho dne provalila a tahle mašinérie (avšak ne v zjednodušených procesech) by vás tak jako tak neminula.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.06.15 06:40
avatar

Nikdo nikoho nenavádí aby stavěl na "černo". I když v ČR se hodně často staví na černo. My jen doporučujeme schůdnější a levnější řešení.

Při přestavbě se určitě do výkresů zamalovává, co přijde ubourat, co přijde přistavět. Nevěřím, že při kolaudaci budou zkoumat, ž čeho je postavená zeď, zdali z nového, či starého...

doplněno 05.06.15 13:06:

zda se bude jednat o nástavbu nebo novou stavbu, neboť podklady nezbytné pro stavební úřad jsou takřka totožné.a zde je ten problém, že to tak není!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 05.06.15 07:06
Tak nejak. Navic pri bourani muzete prijit na to, ze ponechavana zed je v horsim stavu nez se predpokladalo a proto musi byt strzena
Ohodnoceno: 0x
 
Od: minato*
Datum: 05.06.15 07:19

Samozřejmě praxe taková bohužel je. Nicméně pominu-li nějaké nepodstatné stavby malého rozsahu nicméně za levnější řešení to nepovažuji, neboť mi není známo, že bychom si v našem správním obvodu "černé" novostavby nevšimli (že se staví na černo a těm nejhorším zmetkům to prochází, je mediálně bohužel známo, obyčejný občan je však v takové pozici horší). Takové záměry končí v řízení o odstranění stavby a následném řízení o jejím dodatečném povolení, současně řízení o přestupku. Navíc pokud mám investovat 3 miliony do novostavby, tak nějakých 50 tisíc na projektovou dokumentaci a správní poplatky tazatel zcela jistě má.

Pokud hovoříte o "kolaudaci", je pak předpoklad, že musí být stavba povolena a pak už máte úplně jedno, zda se bude jednat o nástavbu nebo novou stavbu, neboť podklady nezbytné pro stavební úřad jsou takřka totožné.

Tazatel by si měl uvědomit možná rizika, a to zejména, pokud by byla nemovitost zastavena zástavnímu věřiteli. Pokud by se rozhodl jít do toho bez vědomí úřadů, pak alespoň doporučím, aby si zjistil, zda je navrhovaný záměr v souladu s územním plánem obce, aby poté nezjistil, že je v území přípustná pouze nízkopodlažní zástavba a v konečném důsledku by nemusela být stavba dodatečně povolena.

Jen doplním, že ty obyčejné stavebníky co staví na černo chápu, ale pouze u nepodstatných a záměrů třeba u svých domečků, jinak je to za mě obrovský neoprávněný a protizákonný zásah na území obce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.06.15 13:48
avatar

Znám případ,kdy se postavila zeď okolo původní,pak se zbourala střecha(žádalo se o opravu),pomalu se vybouraly uvnitř staré zdi a byl nový baráček-..

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.15 20:16
avatar

na stejném půdoryse je velice hezká rada, ale v mnoha případech nereálná vzhledem k dnešním

moderním trendům, a krabici dle původního tvaru, asi bude chtít jen neskutečný pragmatik . . . staví se na sto let . . !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.