Ohlášení stavby - změna vzhledu?

Od: Datum: 31.05.15 16:41 odpovědí: 3 změna: 04.06.15 15:56

Ahoj,

nejsem moudrý z toho, že ohlášení stačí u staveb do 150m2, 2 nadzemních pater apod. nebo u úprav, které nevedou k překročení těchto parametrů. Takže pokud bych přízemní domek chtěl rozšířit o patro, ni nepřekročím, ale dojde ke změně vzhledu, která je vyjmenována v okolnostech, kdy ohlášení nestačí. Takže mi to není jasné - přece i rozšíření domu (i kdyby stále byl do 150m2 zast.plochy) povede ke změně vzhledu...

A druhá věc - potřebuje ohlášení souhlas sousedů? Četl jsem, že nikoli, že je to nad rámec zákona, jinde uvádí, že to je nutné. Tak nevím..

Díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 01.06.15 08:03
avatar

Je to jako s plotem.

Není nutné stavební povolení (do daných rozměrů), pokud bude ohlášení stavby. To je v podstatě alternativa stavebnímu povolení. Sousedi musí souhlasit. Pokud nesouhlasí, můžete si zažádat o stavební rozhodnutí, kde ale už nemůžete mít své vlastní náčrtky, ale musí to zpracovat ing. s kulatým razítkem. Pak se posuzuje na úřadu, že když soused nesouhlasí, nemá na to důvod...

Ale také může rozhodnout, že nesouhlas souseda je odůvodněný.. a to pak máte problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.15 15:56

Pro ohlašovanou změnu stavby rodinného domu, bude-li vyžadovat ohlášení a nepůjde-li o případ podle ustanovení § 104 odst. 1 písm. k) SZ, musí být vždy zpracována projektová dokumentace podle přílohy č. 5 vyhlášky č. 499/2006 Sb. (viz. § 105 odst. 1 písm. e) + odst. 2. a 8. SZ) zpracovanou projektantem (§ 158 SZ).

Pokud potřebné souhlasy absentují, stavební úřad v takovém případě rozhoduje o provedení stavebního řízení, v případě územního souhlasu o provedení územního řízení. Jednoduše se dá říci, že souhlasy jsou nezbytným podkladem pro vedení zjednodušených procesů podle stavebního zákona. Nejsou-li stavební úřad účastníky sám obesílá.

Přidám zde paradox z praxe, kdy při výměně jediného okna na severní straně stavby, která je kulturní památkou, potřebujete i souhlas vlastníka a toho, kdo má právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku, který je situován na jižní odvrácené straně udržované nemovitosti, mají-li tyto pozemky společnou majetkovou hranici. Ve stavebním řízení je však posléze za účastníky nepovažujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.15 15:46

Zdravím,

podle Vašeho popisu usuzuji, že se jedná o navrhovanou nástavbu rodinného domu. Pokud po zamýšlené změně stavby bude stavba svými parametry odpovídat ohlašované stavbě dle § 105 odst. 1 písm. a) stavebního zákona tak ve spojení s § 105 odst. 2 stavebního zákona vyžaduje taková změna dokončené stavby (mj. nástavba - viz. § 2 odst. 5 SZ) ohlášení.

Navíc v takovém případě takový záměr (nástavba) vyžaduje územní rozhodnutí (§ 79 SZ), popřípadě za splnění podmínek § 96 SZ by místo územního rozhodnutí postačil územní souhlas.

Pokud jde o souhlasy, pro jednoduchý proces - v ideálním případě by přicházel v úvahu společný územní souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru (§ 96a SZ) - souhlasy budete potřebovat, a to nejen vlastníků pozemků a staveb, ale i oprávněných z jiných věcných práv (§ 96 odst. 3 písm. d) + § 105 odst. 1 písm. f) SZ); obecně jsou náležitosti upraveny v § 96 odst. 3 a § 105 SZ a v navazujících prováděcích vyhláškách č. 499/2006 Sb. a 503/2006 Sb.

Vše potřebné by Vám zodpovědět Váš místně příslušný stavební úřad.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.