Soused devastuje můj plot

Od: Datum: 29.05.15 23:23 odpovědí: 17 změna: 15.06.15 19:24

Dobrý den,mám otázku,zda mě může soused na můj betonový plot nahrnout hlínu a kameny asi od 50 do 100 cm a tím si zarovnal svůj pozemek,kde měl před tím svahovitý terén-kaskádovitý stav.Jenže nyní začala na jedné části plotu praskat betonová deska a začala se vyvalovat na naší stranu a mám strach aby nedošlo k dalším škodám.Betonový plot je cca do 1m do výšky následkem zahrnuté hlíny od souseda permanentně mokrý i za slunečného počasí nemůže vyschnout a začíná praskat i na dalších místech,začal odpadávat štuk a barva kterou jsme plot natřeli.Tím že je plot téměř stále vlhký,začíná se zahrnutá část z mé strany potahovat zeleným mechem ,je celý flekatý a pohledově nevypadá dobře,přesto že je plot skoro nový. prosím poraďte,jak se mohu bránit.

Děkuji Jana


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.15 23:34
avatar

Rozhrady
§ 1024
(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
(2) Společnou zeď může každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky tam, kde na druhé straně nejsou. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části.

doplněno 29.05.15 23:44:

Z toho je patrné, že plot není celý váš, ale jen jeho podélná půlka. Soused si na něj může nahrnout, co chce, avšak pokud se plot bortí, není to v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 29.05.15 23:50
avatar

@ernie: Z dotazu ovšem není patrné kde přesně stojí onen plot. Pokud na hranici, tak máte pravdu, ovšem je-li celý na pozemku tazatele, pak na něj nemá soused nárok.

@Jenka: Začal bych Tím, že bych ústně upozornil souseda, že vám ničí plot. Předpokládám, že to nebude mít účinek, tudíž opakovat totéž písemně a doporučeně.

doplněno 30.05.15 02:30:

@ernie: Proč půl metru? Stačí že bude vnější strana plotu na hranici. Případně pár cm od ní.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.05.15 00:06
avatar

Jako že má tazatel třeba půl metru svého pozemku ještě za plotem? Tak to je ovšem jiná, jistě... Ještě by mě zajímalo, jaký je rozdíl v účinku mezi ústním a doporučeně doručeným upozorněním sousedovi?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.15 00:16
avatar

ustni vam nikdo nedokaze, skonci to na tvrzeni proti tvrzeni, zaslane s podacim listkem je pouze lepe prokazatelne :) a usetrite si nejedno stani u soudu ;)

doplněno 30.05.15 00:52:

no soud to pravdepodobne posoudi jinak, take proc by poskozeny posilal prazdnou A4, coz by treba zalovany mohl tvrdit, ze tam byl prazdny papir, dokument se da nechat take overit u notare, kdyby nekdo chtel byt prepeclivy, pripadnemu soudu bude stacit kopie zaslaneho upozorneni sousedovi :) to by pak najemnik lehce mohl tvrdit, ze pisemnou vypoved z najmu sice "obdrzel", ale dostal prazdnou obalku a proto se nemini vystehovat :) resite to sice logicky, ale pokec se sousedem pres plot se dokazuje precejen hure nez radne zaslany dokument :) Stejne tak klientem zaslana zakonna vypoved/odstoupeni od smlouvy poskytovateli, by mohl tvrdit poskytovatel sluzby/produktu, ze obdrzel prazdnou obalku a tudiz je to uz promlcene :) apod

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.15 00:29
avatar

No a co se tím dokáže? Že adresát dostal jakousi zásilku? No a? Pro ty méně bystré: zásilku, jejíž obsah zná jen zasilatel a adresát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.15 16:09
avatar

Ernie-vy nevíte jak se toto řeší?prostě se takové "psaní"píše průklepem a končí to:Vyhotoveno ve dvou výtiscích-výtisk č1 pro XY a výtisk č 2 pro ZX! stačí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 18:09
avatar

No dobře, ale jak prokážu, že jsem onu i ověřenou kopii sousedovi poslal? Tím, že to mám v tom dopise napsáno, že je to pro XY?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.15 01:03
avatar

ernie: S tím vlastnictvím plotu to není tak jednoduché. Onen obrat "má se za to" se uplatní tehdy, není-li znám vlastník plotu. V tomto případě je ovšem vlastníkem tazatel. To ovšem nic nemění na tom, že soused polot nesmí poškozovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: standa1122
Datum: 30.05.15 16:00

Geodetický snímek to řekne jasně. Když ne, tak přeměřit pozemek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: standa1122
Datum: 30.05.15 15:59

Zajímalo by mě, jak jste přišel na to, že plot patří každému jen z poloviny. Plot je toho, na čím pozemku je postaven. Max. by se oba dohodli a pak splečně plot postavili. To je ale silně nepravděpodobné. Zpravidla je vnější hrana plotu na hranici pozemku a soused nemá nárok tam cokoliv hrnout. Když se pak plot rozpadne, hned se uvidí, čí je plot a kdo bude opravu platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 18:12
avatar

Můžete mi tedy objasnit, proč je to tak v NOZ napsáno? Vykládám si to špatně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenka
Datum: 10.06.15 21:18

Zděný plot je celý náš,neboť jsme poměrně nákladnou výstavbu plotu hradili sami a zrovna tak je postaven na našem pozemku nikoliv na pozemku souseda.

Od: standa1122
Datum: 15.06.15 19:24

S úsměvem zajděte na Policii ČR a podejte oznámení tr. činu poškozování cizí NEZNÁMÝM pachatelem, kde uvedete, že někdo vám nahrnul na váš plot suť a různý odpad, čímž ohrožuje stav plotu. A uvidíte, co se bude dít.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 01.06.15 16:37

Předpokládejme, že tazatel má pravdu a rozhrada - betonová zeď je v jeho vlastnictví. Pak bych doporučoval písemně upozornit souseda, že zasáhnul nepřípustným způsobem do užívání věci ve vlastnictví tazatele s požadavkem, aby vrstva zeminy se nedotýkala betonové zdi, což by se dalo zařídit např. výstavbou nové opěrné zdi na pozemku souseda ve vzdálenosti cca 0,5 m od hranice pozemku. Dopis bych zaslal s tzv. dodejkou, což je písemné potvrzení, že adresát zásliku převzal opatřené jeho podpisem. Je to jistější než rekomando. Tuto výzvu bych měl v kopii spolu s dodejkou jako důkazy pro případné soudní řízení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenka
Datum: 10.06.15 21:55

Děkuji za odpověď,ale bude to dost těžké,neboť soused si na vrstvu,kterou přihrnul k našemu plotu a vyrovnal si tak svůj terén též zasadil po celé délce plotu stromky a keře.Betonový plot je v našem vlastnictví,neboť je na našem pozemku.Nákladnou stavbu plotu jsme nestavěli kvuli tomu,aby si soused mohl stovnat svůj kaskádovitý svažující pozemek,ale z důvodu soukromí,neboť sousedův pozemek je výše nad našim pozemkem.(Náš pozemek je v rovině).

Datum: 11.06.15 06:09
avatar

pro začátek:

§ 1017 Nový OZ

(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

Začněte osobním rozhovorem, lépe za účasti svědka, se sousedem s upozorněním, že jeho konání má za následek poškozování Vašeho majetku. Požádejte do určitého času (tak měsíc) o odstranění hlíny od plotu až do původní roviny. Jednou z dalších možností je vložení izolační folie mezi zeď a hlínu. To ovšem neodstraní tlak hlíny na zeď a její deformaci.

Posuďte se sousedem zasazené typy stromů, a vzdálenosti od plotu, předpokládaný vzrůst a případné přesazení. Dále posuďte orientaci pozemku a stromů vůči světovým stranám a možnost budoucího nadměrného stínění Vašeho pozemku. Stín z jižní a jihovýchodní strany pozemek může znehodnotit a ztížit řádné a obvyklé užívání pozemku, např. pěstování zeleniny a pod.

Pokud soused nevykoná úpravy, požádejte ho o jejich vykonání písemně, s kopiemi na Obecní úřad. Samozřejmě s dokazatelnou formou doručení. Popište všechny účinky jeho konání, tak jak popisujete v zadání otázky. Upozorněte na možnost vyžadování úhrady za opravu plotu poškozeného jeho konáním... na peníze jsou lidé citliví...

Doporučuji průběžné a časté zhotovování fotodokumentace stavu zdi, stavu vysazených stromků a podobně. Raději více foto, jak málo, z více stran. Fotografie napoví mnoho, slova se dají překroutit...

Pokud není soused vstřícný a uvážlivý, bude to těžký boj. Právo je na Vaší straně. Soused na druhé. Nezávidím Vám.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.06.15 14:02
avatar

Neznam definici zakona, ale na jedne strane naseho pozemku jsou postavene garaze patrici mestu a ta zadni betonova cast je soucast naseho pozemku a stejne tak to maji dalsi sousedi vedle nas..Tu betonovou cast vsichni mame jako plot, ale zed nase neni, je mesta a nesmi nikdo z nas tam cokoliv hrnout, nechat rust popinavky, protoze nejsme vlastniky te zdi, ale mesto a mesto si to hlida. Zrovna minulej vikend jsme z te zdi strhavali popinavky, ktere se tam od nas roji, takze tak u nas..

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.