Křídlová brána svépomocí

Od: Datum: 29.05.15 22:45 odpovědí: 5 změna: 31.05.15 08:19

Ahoj, chystám se na vlastní realizaci jednoduché křídlové brány. Moc zkušeností s tím nemám, ale nabízená cena od firmy mi vyrazila dech.

Brána bude svařená z jeklů 60x40x2 (rozměr jsem našel na internetu). Bude se jednat o dva obdelníky s diagonálou. Rozhodl jsem se, že to nebudu nechávat pozinkovávat. Na bráně budou dřevěnné plaňky, které se budou stejně muset po několika letech vyměnit, takže údržba samotného rámu nebude tak strašná. Použiju zřejmě kvalitní barvu Hammerite. Chtěl bych se zeptat na několik věcí:

1) Všude se používají tyto panty. Vzhledem k tomu, že se mi nechce nahánět někoho se svářečkou, tak bych raději použil tyto. Vidíte v tom nějaký problém? Výhody? Nevýhody?

2) Jakou mám zvolit čistou vzdálenost mezi rámem brány a sloupkem (sloupek je ocelová trubka cca 80 mm průměr)? Dal bych tak 50-60 mm.

3) Jakou zvolit vzdálenost mezi křídly. Chtěl bych co nejmenší, ale někdy jsem četl radu, že si má člověk dát pozor na tepelnou roztažnost. Tak 5-10 mm by mělo být v pořádku - ne?

4) Šíře vjezdu něco přes 4,5 m. Brána bohužel nebude na úplné rovině. Výškové převýšení na tuto vzdálenost je něco mezi 20 až 25 cm. Jak tam mám dát ty plaňky? Mám je dát do vodoroviny nebo kopírovat terén? Mám pocit, že obojí bude vypadat hnusně a u vodorovné řešení vznikne celkem velká trojúhelníková díra.

5) Mám úž při svařování rámu řešit krabici na zámek? Vůbec nevím jak a kam jí umístit. Nejlepší by asi bylo aby byla přímo v jeklu, ale to asi nebude moc vycházet rozměrově. Jak se toto dělá?

Děkuji moc za jakékoli dobré rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 30.05.15 08:45

místo Hemerite bych dnes volil Alkyton.

co se týká zámku, tak já to udělal tak, že ty části, kde se ramena budou "dotýkat" mám jekl profilu 80x40, ve vašem případě tedy 80x60 a do toho je umístěn jak zámek tak zavírání...viz obr.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.05.15 09:42

- jekl 60x40x2 je ok, ale na stranu kde budou panty bych dal alespoň 3-4mm stěnu. 2mm jsou strašně málo a panty se budou vytrhávat.

- jaké použijete panty je čistě na Vás. Jestli Vám nevadí že pant bude koukat na druhé straně sloupku tak klidně ty šroubovací. Jen pozor aby pant byl dostatečně dlouhý a unesl Vaši bránu (bude dost těžká)

- trubka 80mm jako sloupek mi přijde dost slabá, navíc se Vám do ní bude špatně dělat díra pro panty. Volil bych jekl 100x100x6mm

- mezi křídly je 5mm málo, alespoň 10-15mm, případně to můžete doštelovat na pantech

- když pod vratama necháte díru, bude Vám tudy utikat pes. Takže plaňkou kopírovat terén, nebo v místě vrat terén srovnat.

- zámek samozřejmě musíte řešit už při svařování, jak byste ho tam pak dostal? Do jeklu se vyřízne díra na zámek a když bude zámek přečuhovat udělá se na něj z druhé strany kaslík.

Jestli to ale bude vjezdová brána k domu, tak bych se na zámek vykašlal a udělal vrata na dálkové ovládání. Pak není zámek potřeba a motory to vpohodě udrží.

Ohodnoceno: 2x

Od: 111®
Datum: 30.05.15 13:56

ještě pár fotek...takže já mám Jackel 40x40x4 a pak na zámku a protikusu 80x40x4, aby měly v čem držet šrouby, zamykání

mezera na beáně je nějakých 10-15mm

Ohodnoceno: 2x

Od: wayy
Datum: 30.05.15 23:56

Pánové, děkuji - moc mi to pomohlo.

Jinak:

Brána nebude nijak moc využívaná. Bude sloužit jako druhá brána (vedlejší) spíše pro výjimečný vjezd na pozemek. Hlavní brána bude posuvná s motorem a mnohem vymakanější.

Sloupky cca 80 mm jsou už zabetonované (možná je to víc), ale stěna má alespoň 5 mm a směrem od brány je ještě zabetonovaná masivní vzpěra (kvůli bráně a napínacímu drátu pletiva).

Terén se mi rovnat nechce, jelikož se nebude jednat o hlavní vjezd, tak chci aby nebyl moc nápadný a dominantní. Plaňky tedy udělám nejspíš s terénem a zároveň s horní částí plotu (pletiva). Asi to tak bude vypadat nejlíp. Měl jsem jen pocit aby to nevypadalo, tak nějak křivě nebo kulhavě.

Datum: 31.05.15 08:19

Už jsem sem jednou tenhle obrázek vkládal k jiné otázce. Ale je vna něm vidět, jak jsem vyřešil plaňky ve svahu já. Výškový rozdíl je jako u tebe 20cm na 420 cm.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.