Sloupky plotu

Od: Datum: 28.05.15 21:45 odpovědí: 9 změna: 30.05.15 14:29
avatar

Dobrý den poradci,

Má cenu vyplnit betonem vnitřek sloupku na plot pro zpevnění?

Má to nějaké negativa?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.05.15 21:49
avatar

Dobrý den, myslíte kovové sloupky (trubky)? Pokud vím, tak se maximálně dělají z betonu "zátky" proti dešti na jejich vrcholku. Zdravím!

doplněno 29.05.15 06:29:

Ten beton by tu trubku roztrhnout neměl - má šanci rozpínat se směrem vzhůru, tak možná ze sloupku trochu "vyleze". Pokud na tom betonování trváte, tak do betonu přidejte několik kousků polystyrenu (do každého sloupku) a ten je pružný a bude tlak eliminovat.

doplněno 30.05.15 08:03:

michalbc - to vyplňování kovových sloupků betonem není povinnost. Stačí je nahoře uzavřít proti vodě. Ale, pokud máte dojem, že jsou ty Vaše sloupky nějak pružné a chcete investovat čas a peníze do betonování, tak to udělejte - budete mít dobrý pocit jistoty a pevnosti sloupků.

doplněno 30.05.15 13:46:

michalbc - současná kvalita již patrně není jako ta prvorepubliková .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.15 22:26
avatar

Tady je to taková krajová specialita - opravdu se trubky vylévají betonem. Přešlo mi to taky podivné, ale je fakt, že už to bude 20 let a nehnijí. Sousedovy nevylité už některé uhnívají těsně nad zemí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 28.05.15 22:33

Ony ale uhnivaji, pac do nich tece zeshora voda. Kdyz by mely zatku, budouo v pohode.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.05.15 14:29
avatar

Ale v tom to není, zátky tam, samozřejmě, má. Problém je v tom, že pokud je sloupek prázdný, nastává zejména u země kondenzace na vnitřní straně trubky, což následně vede ke korozi. Mj taky proto, že vnitřky trubek bývají bez povrchové úpravy. Protože beton zabraňuje korozi zevnitř,. sloupek po vyplnění betonem vydrží podstatně déle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.15 13:35
avatar

Ano, sloupky se mi zdají oproti původním docela pružné.Původní byly pozinkované vodovodní, takže stěna 3mm oproti dnešním 2mm.Ovšem když odečteme poplastování...

Datum: 29.05.15 05:48
avatar

No šlo mi o např. možnou dilataci vlivem změny teplot oproti různorodým materiálům.Aby pak třeba v zimě nepraskly, pokud by se beton rozpínal...

Od: paw®
Datum: 29.05.15 06:26
Beton a ocel maji stejnou tepelnou roztaznost. To problem neni. Jinak by popraskaly vsechny mosty v zime. Kde je zelezobeton.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.15 09:25
avatar

Zdravím,
sloupky se beton vyplňují proto, že beton, přesněji cement v betonu, chemicky reagují s kovem a zabraňují korozi kovu. Třeba výztuže v železobetonu musí být vzdáleny od okraje betonu určitou vzdálenost, aby železo bylo chráněno a nekorodovalo. Pokud ta vzdálenost není dodržena, výztuž zkoroduje a hrozí havárie konstrukce. Totéž je u těch sloupků - když je vylijete řídkým betonem, železo trubky je z té strany chráněno a nekoroduje. Řídký beton proto, aby kromě chemické reakce zamezil přístupu vzduchu ke kovu. Kameny v betonu, polystyrenem a pod. přidaným do vylévacího betonu byste si fakt vůbec nepomohl - spíš naopak.
Co se týká unívání sloupků těsně nad terénem - je to nejvíc náhané místo korozí - trvalé vlhkost v tom místě. Někteří tomu brání tak, že patku sloupku natřou cementovou vodou a pak teprve natírají barvou - opět kromě jiného zamezí přístupu vzduchu ke kovu.
Funkce ochrany kovů betonem si všimněte třeba na kovové konstrukci potřísněné starým betonem (korba kolečka apod) - když ten beton ostraníte, kov je v tom místě čistý.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 29.05.15 11:35
avatar

Děkuji za velmi vyčerpávající odpověď.

Nic mi tedy nebrání tak udělat.

Děkuji Všem za reakce!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.