Výměna plotu z pravé strany domu

Od: Datum: 26.05.15 21:26 odpovědí: 10 změna: 27.05.15 21:14

Mám dotaz bydlíme v rodinném domě kde máme dva sousedy z pravé strany domu a vzadu.Plot jsme vyměnily na zadní straně domu na naše náklady.A tedka by mě zajímalo zda je naše povinnost vyměnit plot i z pravé strany i když je natažený ze strany souseda.Ten na nás naléhá ať plot vyměníme.Nevíte někdo jak to prosím je?Děkuji za každou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.15 21:32
avatar

Nic takového není Vaše povinnost. Je jenom na Vás, jestli budete mít vůbec nějaký plot. Pokud plot nechcete, nemáte psa, drůbež, tak Vás nikdo nemůže donutit, abyste dělala z nějaké strany plot. To bylo dříve, že se dělal plot z pravé strany, tak se sousedi domlouvali, aby věděli na čem jsou, pro dobré vztahy. Dnes, když chce soused plot, tak ať si ho udělá, Ale na svém pozemku. A jestli má zvířectvo, on musí zajistit, aby nevbíhal pes, slepice na Váš pozemek a neobtěžoval Vás.

Jestli chcete být v bezpečí, můžete si na svém pozemku udělat svůj plot ze všech stran.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.15 21:33
avatar

Plot má svého majitele. Vy nevíte čí je plot?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.05.15 21:38

To už dávno tomu neplatí, plot někdo postavil, nebo se dohodněte. Sloupy bývají ze strany vlastníka. Dívali jste se na "stavební zákon"? Ještě by se uplatnil OZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martana*
Datum: 26.05.15 21:40

Bohužel nevím čí je plot ,protože dům jsme koupili a plot(pletivo už tam bylo) natažené ze sousedové strany.A ten včera říkal manželovi kdy jako vyměníme ten plot.My máme psa a oni kočky což je docela problém.Plot je rezavý a starý ale pes se k nim na zahradu nedostane.Nechceme se hádat ,ale jde mi spíš o princip.

Datum: 26.05.15 21:49
avatar

Aby se Vám tam dobře bydlelo, není dobré hned v začátku, když jste tam noví, koukat na sebe zle. Kontaktujte bývalého majitele a zeptejte, kdo stavěl ten plot, jestli něco bude o tom vědět.

Ten soused, jestli to je starousedlík, tak asi ví, kdo ten plot stavěl. Je varianta, ať si dají chlapi na seznámení štamprličku přes plot a domluví se.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.15 22:24

Ahoj. Jak tu píše BUSS. Sloupky jsou u vás a tak je plot váš. Podobně jsme řešili plot u sousedů s jejich sousedem. To je princip. Udělejte si ho nový, když to jeho stav vyžaduje a bude klid. Třeba i po částech.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pepr®
Datum: 26.05.15 23:16
avatar

Taky ovšem záleží na tom, jestli tento princip znal (ctil) i ten co stavěl plot.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.15 01:21
avatar
Nový Občanský zákoník na toto myslí:
Rozhrady
§ 1024
(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
§ 1025
Kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.
§ 1026
Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.
Bude vhodné napřed se sousedem dát řeč, a o opravě či výměně plotu se dohodnout. Před tím u původního majitele zjistit, kdo ten plot postavil, zaplatil. Je možné, že soused jen spekuluje, jak přijít lacině k novému oplocení. Navrhněte mu, že ve smyslu § 1024 postavíte plot společnými silami na společné náklady.
Zkuste zjistit umístění plotu, na koho pozemku je a použít případně § 1026.
Při koupi byl pozemek vyměřen a vytýčen geodetem?
Pro humbuckera...
Umístění sloupků zevnitř či zvenku není relevantním ukazatelem vlastnictví. Jak určíte podle toho "pravidla" majitele plotu s cihlovými sloupky a plotovými díly vloźenými v podélné ose mezi sloupky?!
Sloupky se mi nelíbí, dám je teda na sousedovu stranu... Bude proto plot patřit sousedovi?
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.05.15 19:17

Ahoj. Hejkale, máš pravdu. To umístění sloupků opravdu není určující pro zjištění jeho majitele. Jen jde o to, že kdysi se to tak dělalo. A dříve bylo nejvíce těch plaňkových a později drátěných. Jde i o to, kde byl onen plot postaven. Někdy se dělal třeba i půl metru na svém. Proto je na místě, tvůj dotaz na vyměření geodetem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.15 21:14
avatar

Pokud má Hejkal pravdu, asi má dobrou odpověď a zaslouží si bod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.