Bodovky do hotového sádrokartonového stropu

Od: Datum: 26.05.15 14:39 odpovědí: 3 změna: 27.05.15 17:31

Dobrý den,

u dcery v dětském pokoji, kde je sádrokartonový strop (na něm je paro zábrána a izolace vatou) bychom chtěli udělat nové osvětlení a to bodová led světla.

1) je možné rozvést elektroinstalaci a zabudovat bodová světla již do původního sádrokartonového stropu nebo je nutné tento starý (cca 6 let) odstranit a dát nové sádrokartonové desky?

2) jaká bodová světla doporučíte a případně kolik do místnosti 4*3 m

Děkuju za pomoc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.15 10:55
Navrtat otvory do původního sádroše nebude problém. Není důvod dělat strop znova. Pak jde jen o to jestli jsou nosníky na kotvách a nad nimi prostor pro provlečení kabelů nebo jsou nosníky přímo vrtané do stropu a elektrika bude muset skrz ně. Z toho elektrikář nadšený nebude. Další otázka je parozábrana. Jestli tam je, tak se při vrtání poruší a to by se mělo při montáži bodovek taky řešit ale v dětském pokoji to nebude tak akutní jako třeba v koupelně. Co se počtu světel týče tak to záleží jen na vás. Dvanáctivoltové halogeny se dělají nejčastěji 10-20-30 watové. Když počítáte že normálně v pokoji svítí stovka žárovka cca 1300 lumen tak na krabičce halogenu budete mít světelný výkon a vyberete přibližně stejný. Podle mě by měly stačit čtyři dvacítky pro dosažení přibližně stejného osvětlení.
doplněno 27.05.15 11:03: Teď jsem si to znova přečetl a koukám že jsem přeskočil tu zmínku o vatě jako izolaci. To bude asi problém. Jestli vata slehla a nad ní je dutina tak elektrikář kabel s trochou štěstí nahmátne a provleče. Jestli je ale prostor úplně napěchovaný izolací bude muset asi nejmíň jedna deska sádroše dolu.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.05.15 13:36

podle mě existuje systém, který by se na strop jen připevnil, ledková světla jedou na 12V a k tomu je veden malinký dvoj káblík žádné 230V mohutné kabeláže. Zkuste se poohlédnou po něčem takovém.

doplněno 29.05.15 13:40:

do sádroše uděláte drážku a kablíky zasádrujete. je to minimální zásah - výhoda. M.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.05.15 17:31

Verunko,

to je podle toho, kdo co bude zdůvodňovat.

Každopádně se bodové světlo dotkne parozábrany. Víte jakou povrchovou teplotu bude mít bodovka na krytu po svícení asi 2 hodin? Vydrží Vaše parotěska tuto teplotu po několik let, nebo se rozpadne a bude po parotěsce, která tam musí být nepropustná?

Jelikož nevím přesnou (rozměry) skladbu Vašeho stropu, domnívám se, že bude lepší a levnější jiné osvětlení, nebo použít jezdec CD profilu, CD profily a nový sádroš.

Vše je o penězích...

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.