Venkovní keramická mozaika

Od: Datum: 24.05.15 06:33 odpovědí: 35 změna: 28.05.15 05:42

Zdravím.

Tak jsem se rozhodla, že si na svůj odrbaný vchod do domečku, udělám mozaiku z kachliček. Nakoupila jsem si různé obkladačky, zbytky, včera jsem je tady rozbíjela kladivem a začala jsem s tvořením. Upeldala jsem si kaši z toho mrazuvzdorného lepidla na dlažbu, (honem si nevzpomenu jak se to jmenuje odborně) a začala lepit. Ale teď nevím, jak to mám zafixovat, aby to déšť nevymyl. Poradíte jakou spárovací hmotu mám koupit? Nebo myslíte, že to jen tím lepidlem bude stačit a neopadá to? Nemáte s tím někdo zkušenosti a nemáte náhodou nějaký fígl, co bych měla do té kaše z toho lepidla přimíchat? Napadlo mne, že bych tam přidala DISPERCOLL, ale je to dost drahý špás, tak aby to k něčemu vůbec bylo. Zatím ani nevím jak ta má včerejší práce dopadla. Teprve teď jdu na to s houbičkou a začnu to omývat. Úplně mám strach, že to vymeju i to lepidlo. Díky za rady. S.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.05.15 11:29

Klasický spárovací materiál je třeba cement, když se zaspáruje kvalitně, vydrží hodně let.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.05.15 19:04

Honzo, děkuji. Teprve nyní jsem skončila. Dopadlo to s tím vymýváním dobře. Zeptám se zítra ve stavebninách, uvidím, snad mi něco doporučí. Ten cement se mi zdá na takovouto práci trochu divný. Ale mohu se mýlit, nevyznám se v tom. Jen usuzuji podle toho, že se i dlažba spáruje nějakou spárovací hmotou. To snad není cement. A taky neznám rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním spárováním. Dělám to pro sebe, tak se snažím to dělat co nejlépe. Je to v umíchání toho cementu, nebo v práci?

Datum: 25.05.15 09:24

Cement na šparovanie sa mieša len s vodou,nemá to byť príliš vodové,no ani husté.Také,aby sa to plastovou špachtľou dobre vlievalo do špár.Po jemnom prischnutí,obklad hneď čistiť umelým vreckom od zemiakov a špáry prejsť zaobleným hrotom obkladu a prípadne prejsť prstom v gumenej rukavici,aby ho nevyžralo.Toto by sa malo robiť pokiaľ je to ešte vlhké.Cement rýchlo schne.Cement je sivý a biely na výber.Doma nieje použitá žiadná špárovačka a odklad na domy čo sa používal za socializmu drží týmto spôsobom vonku už 40 rokov,kúpeľňu po rekonštrukcii mám tiež 15 ročnú a aj teraz pri podlahe v kuchyni som použil len cement na špárovanie.Pri tých dekoratývných kúskoch,kde sa ťažko dostať špachtľou som použil veľkú striekačku na krmenie ľudí sondou.

Datum: 25.05.15 09:35

Ve spárování nehledejte vědu - na obkládání je spárování to nejjednodušší. Je celekm jedno, jestli budete spárovat cementem nebo spárovací hmotou - chová se to stejně, jen cement je buď pak šedivý nebo bílý, spárovačky jsou různě barevné.
Dělá se to tak, že se namíchá směs hmoty s vodou do hustoty středně husté krupicové kaše, vyleje se to na dlažbu a nejlépe gumovou stěrkou (třeba tou na okna, když neí nic jiného po ruce) se to křížem krážem tahá přes spáry tak dlouho, až jsou všechny spáry plné. Pak se hned vezme houba a kbelík čisté vody a začne se to, co zbylo na dlažbě stírat. Houbu namáčejte a hlavně pořadně vyplachujte ve vodě a vždy vyždímejte, ať si to pěkně umyjete a nemáte na dlažbě fleky od zachlé spárovací hmoty (cementu). A umýt do čista. Ne moc čerstvé spáry máčet, to byste si spárovačku vymyla. Kdysi se to dělalo také pilinami, ale to už se dnes nedělá.

Datum: 25.05.15 10:11

Ronyx, já to mám všechno ve svislé poloze. Dělám tu mozaiku na zdi a jde to dost pomalu. Pak sem schválně pošlu nějaké fotky jak to vypadalo před tím a jak po tom. (Tedy v případě, že se budu mít čím chlubit. Jestli to zvořu, tak ne.)Jen jsem si včera všimla, že se mi ta hmota lepidla nechtěla chytat zdi, tak jsem to před tím trochu posprejovala vodou a pak to tam drželo lépe. Ale nevím, jestli mi to neodpadne. Dneska se chystám jít koupit nějaký penetrační přípravek a nastříkat tu zeď napřed tím. Nikdy jsem to nedělala a myslela jsem si, že podstata této práce je stejná, jako když se pokládají dlaždice. Určitě to nebudu dělat tím cementem, ta spárovací hmota musí být tužší, jinak by mi stekla po zdi dolů.

Datum: 25.05.15 18:47

Tak takhle nějak to pokračuje. Poílám nějaké foto.

doplněno 25.05.15 18:59:

Tak já zase nemůžu najít ty fotky.

doplněno 25.05.15 19:08:

A ještě jednu.

Datum: 25.05.15 19:09
Datum: 25.05.15 21:08

Inspirativní a pěkné. Pod "truhlíkem" na druhé straně bych tak nějak do ztracena nebo jinak rozvolněně ještě pokračovala.

Datum: 26.05.15 06:58

Ahoj Bimbam, to je jasné. Mám v plánu udělat keramickou mozaiku úplně na všech zdech. Ale začínám s tím a jde to hrozně pomalu. Hlavně to rozbíjení dlaždiček. Mám pořezané prsty. Navíc se mi zdá, že asi dávám toho lepidla moc. Já myslela, že mi tady někdo poradí. Ty asi nevíš, kolik toho lepidla vlastně musí být, aby to drželo. Nikdy jsem žádnou dlažbu nedělala. Jestli to má být tenčí vrstvě a pak raději domazat. Ono totiž když toho tam napatlám hodně, tak pak se mi ty jednotlivé kousky utápí.

Od: ben®
Datum: 26.05.15 07:52

Dobrý den, zatím to vypadá zajímavě, ale zase to nepřehánějte. Píšete, že chcete dát mozaiku úplně na všech zdech. Aby to potom nevypadalo jako perníková chaloupka.

A hlídejte si podklad, resp. jestli není někde ta současná omítka "odfouklá" a potom to v těch místech neopadá i s omítkou. A to by byla škoda. Při tom rozbíjení dlaždiček si dávejte pozor na oči - rozbíjejte je přes hadr, aby kousky nelétaly okolo. Zdravím!

doplněno 27.05.15 07:23:

suzymon - jsem rád, že Vás pobavil ten termín "perníková chaloupka". Neberte to ve zlém, ale Vy budete asi trochu "ujetá". Sedla na Vás umělecká inspirace a realizujete se. Pokud Vám to dělá dobře, tak si dál tvořte - jednou to možná bude i hodnotné a Váš domek se stane cílem turistů a znalců umění. Mimochodem, architekt Gaudí nebo Josef Váchal by Vám také rozuměli.

Jestli máte chvilku času, tak si na Google zadejte pojem "portmoneum" a volbu Obrázky. Tam uvidíte, že domek se dá i uvnitř vymalovat poměrně nevšedně (nebo i nábytek). Vaše mozaika (pokud přežije zimu) může být také jednou slavná!

Ohodnoceno: 4x

Datum: 26.05.15 12:48

Ahoj Bene, děkuji za povzbuzení. Právě to se mi stalo, tam co je ten bílý flek, tam se to odfouklo a musela jsem to nožem oškrábat.

doplněno 26.05.15 12:51:

A co se týče těch obrazců, tak to zatím vypadá dost divně, ale jsem v úplných začátcích. Nikdy jsem to nedělala, musím to vychytat. Potom se zlepším.

Datum: 26.05.15 20:00

Bene, bude z toho ta perníková chaloupka. ;) Vyloudil jsi mi svou připomínkou na tváři úsměv. Já už sem zatím fotky posílat nebudu, až to bude hotové. Protože si někteří myslí, že už to zůstane tak, jak je to na fotkách, kde je vidět rozdělaná práce. Jenom mi dělá starosti Ronyxova připomínka. Že až bude pršet, tak to nasákne vodou a v zimě že ta voda zmrzne a pak to spadne. To mi přijde dost logické. Ale dnes jsem byla ve stavebninách a tam podrobně vysvětlila co dělám a jak mám postupovat. Bylo mi řečeno, že musím použít penetraci a kvalitní lepidlo. Že prý to voda nevymyje.Že pokud jsou spáry vyplněny tím lepidlem, tak nemusím používat spárovací hmotu. Já totiž ani nevím kam bych ji nacpala, všechny spára jsou vyplněné až po okraj. Leda bych úmyslně nedávala tolik lepidla a pak doplnila tou spárovačkou. Tak to je teď mé dilema. Nevím, co bude lepší. Ten pán ve stavebninách mi řekl, že to lepidlo co mi prodal bude držet fest. Nemyslím, že by kecal jen proto, aby mi ho prodal, protože jsem chtěla koupit i tu spárovačku a on řekl, že to je zbytečné, pokud to dělám tak, jak jsem mu řekla. Tak uvidíme.

Datum: 26.05.15 20:43

Dobry den, ve sparach klidne nechte to lepidlo, vydrzi tam. Jinak davate lepidla moc, proto Vam tak vyleza po zatlaceni

Datum: 26.05.15 20:57

Ahoj Dakone. Máš pravdu, také jsem se rozhodla o trochu jiném postupu. Však já tomu vychytám mouchy. Díky!

Datum: 28.05.15 05:42

Ahoj Bene, tak už jsem na nohou a čekám až se rozední, abych mohla vyrazit na zahradu. Je pošmourno, fuj. Jasně, že jsem ujetá. Já myslela, že už to víš. ;) Proto také už žiji sama, nikdo by se mnou nevydržel. Ale já mám sama se sebou docela dobrý vztah a i když to mezi námi někdy sakra skřípe, tak se to zase docela rychle srovná. Ale nejlepší přátelské vztahy mám s pračkou a sušičkou. Ty vůbec nezlobí a hlavně neodporují. Pokaždé bez kecání udělají, co jim řeknu a je klid.

Ale hlavně píši proto, abych Ti poděkovala za odkaz. Určitě mne to bude zajímat. A určitě mne to zase popostrčí o kousíček dál. Tak zatím díky, jdu si to prohlédnout. S.

Datum: 26.05.15 09:35

Zdravím,
Suzy, nezlobte se, ale k tomu už teď, po tom, co ukazují ty fotky, už není moc co radit.
Pokud je to pod střechou, že k tomu nebude moct voda, tak to snad nějaký čas přežije (pokud to neopadá i s nepevně držící omítkou), ale pokud na to bude pršet, tak to nasákne vodu, v zimě tam pak ta voda zmrzne a budete ráda, když to přežije první zimu a neopadá to. Takhle se to opravdu dělat nedá.
Normální postup
- oškrábat ze zdi všechno, co nedrží opravdu pevně - barvu, štuk, případně celou omítku
- penerace - napustit zeď (dřív se to dělávalo i jen postříkáním vodou - mokrá zeď vám nevytáhne vodu z lepící hmoty - malty a - a lépe to drží, dnes se to dělá penetračním nátěrem - zpevní povrch)
- opravit zeď - omítku
- opět přetřít penetrací opravená místa - sjednotí se nasákavost podkladu
- namíchat malé množství lepidla (lepidlo lepí jen chvíli, pak už není pevnost přilepení taková dobrá)
- kousky mozaiky natírat jak marmeládu na chleba a přilepovat na zeď - není být po přilepení utopené v lepidle
- po cca 15min vždycky vzít mokrou houbu a přilepené kousky očistit od případného znečistění lepidlem
- spáruje se po menších plochách (takže nemíchat opět pouze menší množství, protože i spárovačka tuhne a pak už tak pevně nedrží), spráruje se tak, že se vezme kus (pruh) gumy a hmota se postupně natlačuje do spár přetahováním hmoty přes spáry, pak se opět hned povrch obkladu očistí mokrou houbou
- spárovačku na hranách mozaikové plochy se musí nanést tak, aby vznikl klín mezi starou omítkou a obloženou plochou a uhladí se (třeba tou houbou nebo štětcem namočeným ve vodě)
K rozbíjení obkladaček - položit obkladačku na nerovný povrch, překrýt silným hadrem, rozbíjet kladivem přes ten hadr. Při tomto způsobu ale nezabráníte popraskání galzury na obkladu. Takže lepší řešení je ty kousky řezat buď na řezačce obkladů a nebo ještě lépe a rychleji diamantovým kotoučem v úhlové brusce (v ruce, obklad do kleští přes hadr chytit a bruskou odřezávat kousky).
Celkově - když děláte takovou mozaiku, představte si, že děláte slepované cukroví. Jen příprava podkladu se liší, jinak je to to samé. Co sem tak koukal na fotky - kde máte lepidlo přes obklad, tak pokud vám ztvrdlo, už ho normálně neodstraníte, na obkladu ho očistíte drátěným kartáčem, co přečnívá, jedině odsekat malým ostrým majzlíčkem. Vrchní část vypadá docela slušně, ty pruhy dole jsou hrůza.
Omlouvám se za tvrdou kritiku, ale tohle se prostě nedá *zed*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.05.15 12:37

Ahoj Ronyx. Vůbec se nezlobím. Také mám v hlavě otazník, jak tohle bude držet. No, ale už to "dojedu". To nahoře, co říkáte že je to vcelku jakž, takž. Tak to jsem dělala stejným postupem. Večer to vypadalo jako ty pruhy a až druhý den ráno jsem to čistila vodou a houbičkou na nádobí. Šlo to docela dobře. Za chvilku jdu pokračovat, tak uvidím. Přece to nebudu zase sundávat, to už to raději nechám opadat.

doplněno 26.05.15 12:41:

A pod střechou to samozřejmě není. Bude na to pršet. Tak uvidím. Asi to spadne.*plac*A to mám už prsty pořezané. Ale nevzdám to.

Datum: 26.05.15 20:11

Ronyx já teda nevím, ale rozbíjím obkladačky kladivem tak, že je obrátím na podložku z kusu koberce, na tom mám ručník, lícem dolů a tluču na rubovou stranu. Na rovném stole. Vůbec nikde mi glazura nepraská. A to mám všelijaké dlaždice a i ty s tím vysokým leskem. Ty mám samozřejmě nejraději, jsem holka. ;) A kousky mám všelijaké a hezké tvary. Dá to hodně práce, ale já mám času habaděj a baví mne to. Akorát že mám pořezané prsty od toho, jak to pak drbu tou houbičkou a chytám za některé ostré hrany kousků. Také jsem sehnala skleněné dlaždičky a ty jsou fakticky hodně ostré na hranách.

Datum: 26.05.15 22:58

Zdravím,
vezmu to od konce...
Aby to nevyznělo špatně - nekritizoval jsem mozaiku jako takovou - někdo má rád holky, někdo vdolky, každému se líbí něco jiného.
Co se týká odmrznutí a tím pádem odpadání. Lepidlo vám voda (déšť) nevymyje, voda (sníh) bude na hraně lepidla mezi obkladačkou a stěnou, pak se to vsákne do zdi a tam to zmrzne. Led je rozpínavý a to utrhá ten obklad od zdi (většinou i s povrchovou vrstvou omítky). Proto jsme předtím psal o potřebě vytvoření náběhu (klínu) mezi zdí a obkladem, aby voda stekla co nejvíc dolů. Největší problém je sníh - ten i na té šikmé hraně zústane a pak roztaje. Dá se tomu trochu zabránit pečlivým ometáním usazeného sněhu. Tato věc je problém všech obkladů předsazených před líc zdí (pokud není obklad pod střechou). Jedním z řešení je také nátěr nějakou fasádní voděvzdornou barvou, která zabrání vsakování vody do omítky. Jinak vsakování také částečně pomůže zabránit penetrace zdi před začátkem obkládání.
Ohledně množství lepidla a případnému použití spárovačky. Můžete samozřejmě dávat víc lepidla, které se po přimáčknutí obkladu vymáčkne do spáry. Lepidlo ve spárách ničemu nevadí, může nahrazovat i spárovací hmotu. Problém je trochu v tom, že když se natahuje spárovačka, tak ta po natažení skoro okamžitě zavadne natolik, že se dá obklad ihned omývat houbou namočenou ve vodě a spárovačcce to meublíží. Pokud ale budete obklad omývat hned po přilepení mokrou houbou od lepidla, lepidlo se částečně opět rozpouští a maže se po obkladu. Takže nepříliš pěkná a poměrně zdlouhavá práce, než se obklad o čista umyje.. Ale jak píšu výše - možnost nahrazení spárovačky lepidlem samozřejmě je. Je jen na vás, jaký postup si vyberete.
Rozbíjení obkladaček tak, jak ho popisujete, je samozřejmě možné. Popraskanou glazurou sem myslel vlasové trhliny v glazuře, které většinou nejsou pouhým okem vidět, ale objeví se časem (objevují se i na klasicky obložených zdech třeba v bytech, kde to ale vzniká pnutím v obkladačkách). Vlasové trhlinky se dají odhalit tak, že si prstem s nehtem kolmo postaveným k obkladu po galzuře přejedete.
Abyste neměla pořezané prsty, tak místo drbání houbičkou na nádobí si kupte houbu na mytí třeba auta (nebo houbu do koupelny) - je větší, lépe se drží a lépe se s ní obklad čistí. Další možnost je koupit si hladítko s molitanem - to používají profi obkladačí na mytí obkladů po spárování. Já používám houbu do ruky, protože se lépe a jednodušejí ždíme a vypírá, k hladítku s molitanem potřebujete ještě kbelík s válečky na vytlačení přebytečné vody z molitanu (jen přes hranu kbelíku to nejde moc dobře). Nejjednodušší postup je - mazat kousky mozaiky jako marmeládu na chleba, pak je připlácnout na zeď a po obkložení třeba 10ks vzít hned vlhkou houbu a povrch obkladu setřít a očistit. Pak je to bez pracného drbání houbou na nádobí apod.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.05.15 17:47

Tak konečně rada jak na to. Tak jsem prohlížela ty kousky střepů a zatím jsem žádné trhlinky vlasové nezaznamenala. Vím o čem mluvíš, dovedu si to totiž představit. Je to jako rozprsklá pavučinka. Já mám spíše problémy s tím, že se někdy ty úlomky špatně rozlomí a je na hraně vidět více ten podklad a to je nepraktické. Zítra vyfotím, abys věděl co tím myslím. Já to pracně odklepávám kladívkem s ostrou hranou (koupila jsem si pravé zednické) ale není to snadné, protože úlomky jsou malinkaté. Ty také potřebuji na dovyplnění spár. Tu penetraci mi včera poradili ve stavebninách a tak už jsem dnes penetrovala. Koupila jsem i jiné lepidlo na jejich doporučení. Ještě jsem s ním nepracovala, dnes jsem celý den tloukla kachle, ale napenetrovala jsem tu zeď. Z toho lepidla mám trochu strach, protože je tam napsáno že je to rychlý mix. Quick-mix. Tak aby to nějak rychle netvrdlo. Rozhodla jsem se postupovat jinak. Natřu tu zeď napřed tenčí vrstvou, dám kousek lepidla na každý střípek a budu skládat. Pak teprve domáznu lepidlem. Ono jak jsem tam naprdlala toho lepidla moc, tak se mi v tom ty kousky kachlí utopily a já vůbec nevěděla co to dělám a šla téměř poslepu, odhadu a hmatu. Určitě jsem to dělala špatně. V obchodě mi také řekli, že to lepidlo nahradí spárovačku, ale souhlasím s Tebou a s tím, co říkáš. Pro mne to zní logicky. Také bych to pak nejraději ještě něčím přetřela, aby po tom voda stékala a nevsakovala se. Teď mne napadlo vodní sklo, ale to asi venku mrazem popraská. To je blbost. Koupím si teda nějaké velké houby, protože ty na nádobí jsou hned odrbané. Koupím si klidně i to hladítko, pokud mi to ulehčí to mytí. A zkusím aplikovat Tvou radu. Já to tam nechávám zasychat proto, že se obávám vymytí toho lepidla předčasně.

Ono se to blbě vysvětluje, to bys to musel vidět. Ty sloupky jsou kulaté a není jednoduché to tam lepit. Musí být malé střepy. No nic, já se s tím určitě poperu. Ale musím si vymyslet ten správný systém a postup. Není snadné tvořit nějaký konkrétní obraz, ani když si ho předkreslím. Ty střepy nejsou stejné a když už tam mám to lepidlo, tak to musím začít skládat. Jak to ti lidé dělají, to teda nevím. V hlavě jsem to měla jasné, to byla fáze teorie, pak jsem vstoupila do fáze praxe, a to už je jiné kafe. Však já na to časem přijdu. Nakonec mám k dispozici celý barák *smich*, a to by v tom byl čert, abych se to na něm nenaučila. Výsledek bude ta zmiňovaná perníková chaloupka, ale ať.

Datum: 26.05.15 12:39

nevím,,já bych to když už-tak jednobarevně.Nebo bych to vyřešila Ytonkama a normávní omítku ať to tak "nepere"...Nebo bych obdělala jen truhlík nechala- je to takové nevím cirkusácké,,,,na můj vkus

Datum: 26.05.15 12:45

To by se mi nelíbilo, to jednobarevné. A Itonk v tomhle případě není vůbec nutný. Zeď je zateplená a ten vchod obkládat Itonkem si ani nedovedu představit. Vždyť by to bylo ošklivé. Já mám ráda barvy a vůbec mi nepřijde, že by se mezi sebou praly. Je to mozaika a ta je barevná.

Datum: 26.05.15 13:05

Myslím jedna barva -ne bílá.Nevím,jak ti navazuje ten truhlík na tu zídku.Ta zídka je zateplená? Nebo bych tam dala kachlíky a máš s tím méně práce. Pod to perlinku a nalepila je na perlinku.To by mělo držet.Ale už s tím nic nedělej,,nech jen jednu stranu,,ale to je jen můj názor.

Datum: 26.05.15 19:32

Jak vidíš, tak je barák natřen na meruňkovo. Jednou barvou všude. Já také nemluvím o bílé. Ale hlavně to ještě není přece vůbec hotové. Samozřejmě, že neskončím u jedné strany, to by byla jedna hrůza. Já myslela, že jsem to napsala dost podrobně.Vždyť to dá hodně práce a nejde to udělat za jeden den. A ta zídka - vchod, samozřejmě není zateplená, je mimo dům, proč bych ji zateplovala? Zateplené jsou zdi a je na nich perlinka a normální štuk. To dělal zedník, já ne. A navíc, já nehledám méně práce. Já chci prostě mozaiku a chci něco tvořit. Ať to trvá třeba celé léto, to mi je úplně jedno. Ta práce mne moc baví a těším se na každé ráno, že už začnu třískat kachle, míchat lepidlo a kutit. A až tohle dodělám, tak se určitě pustím do zdi v kuchyni. A až dodělám tu zeď v kuchyni, tak se pustím do mozaikování předmětů. Třeba váz a rámečků a obrázků...*tanec*

Datum: 26.05.15 14:38

suzymon nepřidávám radu,ale pochvalu.Mě se to fákt moc líbí a jsem ráda,že tady chytnu inspiraci a taky i praktické rady.Je to supr,takový styl miluju*palec*

Datum: 26.05.15 19:44

Milá Lucie, vřelé díky za pochvalu. Moc jsi mne potěšila, budeš asi zpřízněná duše...*pusa*

Datum: 26.05.15 13:16

já to vyřešila tak zas

Datum: 26.05.15 19:41

Máš to moc hezké, ale to s mozaikou nemá co dělat. Já nechci něco, co má každý. To jsem si mohla pozvat zase zedníka a on by mi to omlátil a naštukoval a natřel nějakou barvou. A vyšlo by mne to určitě na méně peněz, než to, co jsem si vymyslela já. Ale měla bych prostě obyčejný vchod, který má kde-kdo. Nahoře psal Ben, aby to nakonec nedopadlo jako perníková chaloupka. Musela jsem se té představě smát, protože to asi tak dopadne. Ale já z toho budu mít radost a klidně budu bydlet v perníkové chaloupce. Obyčejných baráků je všude habaděj. Perníkovou chaloupku jen tak někdo nemá...*smich*

Datum: 26.05.15 20:33

Dobrý den Suzymon. Mně se vaše mozaika moc líbí. Už jsem nad ní taky přemýšlela. Ale spíš tak, že bych zkusila vyrobit nějaký zahradní stoleček. Nebo lépe řečeno zrenovovat ten starý. A máte pravdu v tom, že nudných baráků je všude hodně, zvláště těch moderních, bez špetky nápadů. Tak vám přeji, ať vám vaše mozaika vydrží i nepřízeň počasí a hřeje vás na duši. :)

Datum: 26.05.15 20:54

Díky i Tobě Eulálie. To člověka potěší. A máš pravdu, ty stolky jsou pak moc hezké. Ono se toho dá zdobit velká spousta. Já se tím určitě hodlám zabývat. Časem získám zkušenosti a praxi. Tak vítej do klubu a pusť se do toho. *placni*

Datum: 26.05.15 23:13

Suzy,,já si sama vymaluji,vydláždím venku i doma ,očalouním si židle a pod.. Někdy si říkám ,že jsem polovčmí chlap.Jen -kdyby bylo více síly myslím ..Každý máme jiný vkus,,,také jsem dělala ze střepů hrnek,Dělám keramiku,maluji obrazy,vše mne zajímá.Ty jsi asi na mne naštvaná nebo jak to nazvat,,není to můj vkus.Ale jak tě to baví a máš z toho radost ,tak proč ne?Prosím tě odkud bereš tolik skla.

Jo,,viděla jsem u jednoho pána na chatě měl na zdi kamínky-To -jak mám na fotce ,jsem ty kachle také dělala a prší na to,ale drží to .Je to již několik let,,tak ať ti to vydrží..

Datum: 27.05.15 07:07

Ahoj zavinác. Ale vůbec nejsem naštvaná. Jenom jsem se Ti snažila vysvětlit, že to dělám proto, že mne to baví a že mi vůbec nejde o to, aby byla ta práce snadná a rychlá. To bych si pozvala toho zedníka. Já jsem to právě od nich nechtěla opravovat, když tady dělali ty nová okna, protože už jsem měla v hlavě, že si tam tu mozaiku udělám. A tohle bylo právě to ideální místo. Ono je to na fotce asi špatně vidět, jak ten vchod vlastně vypadá. Má takový rustikální ráz a tak jsem toho chtěla využít. Už jsem se na to chystala minulé léto, ale na jaře jsem si zlomila to koleno a byla až do hlubokého podzimu nemožná. Tak jsem se do toho pustila letos. Kachle samozřejmě kupuji. Tady si také jeden soused myslí, že jsem blázen, když třískám kladivem krásné nové kachle a dlažbu :-D. A není zrovna jednoduché shánět ty jednobarevné, lesklé a v různých sytých barvách. Červená, modrá, zelená, oranžová a žlutá. Dnes tomu říká "retro" obklady a jsou ze všech nejdražší. A paradoxem je, že zrovna tyhle musím objednávat. Za komunistů nic jiného nebylo a teď to je hitem. Já tady nemám ve městě Obi, nebo jiný velkoobchod, tak musím přes soukromníka, který prodává vše pro koupelny, kuchyně a tak dál. Jenomže on tyhle kachle nemá skladem. A protože toho nepotřebuji náklaďák, tak to dlouho trvá, než mu to doručí. Už čekám skoro 14 dní. A včera jsem na něm vymámila alespoň dvě červené kachličky, co měl jako vzorek. Jinak má ovšem skladem všelijakou moderní a krásnou dlažbu, ale to mi nestačí. Ale o víkendu přijede sousedka, tak ji poprosím, aby mne odvezla do Kolína. Tam tyhle obchody jsou.

A na té fotografii, co jsi poslala, jsem totiž ani ty kachličky nezaznamenala. A tomu věřím, že to drží, proč by nemělo. Tam jsou ty spáry minimální, jedna dlaždice vedle druhé, ale v té mozaice je to jiné. Dnes je strašně ošklivo, je pod mrakem a zima. Já nemám ráda takové počasí. Ale za chvíli si natáhnu svetr a jdu do altánu třískat a třídit kachle. Takže za mne je vše OK, není důvod k zlobení. Mně jen nešlo do hlavy, jak je možné, že jsi nepochopila můj záměr. Jo a k tomu vkusu, tak to je jasné, že ho máme každý jiný. Naštěstí. To by to bylo na světě smutné, kdyby jsme měli všichni jeden a ten samý vkus. Brrr...

Datum: 27.05.15 11:38

suzy,,jistě je to věc vkusu,,to se pochopí hned jak to vidí.Ale jak máš ráda co nikdo nemá --tak proč ne? Vyfotím pergolu a pošlu,Teď tam nejedu je zima a prší.. Tak se tuž!

doplněno 27.05.15 12:14:

Já tím nic špatného nemyslela,,špatně jsi mne pochopila...mrzí mne to

Datum: 27.05.15 11:57

Ano, mám to ráda. A tentokrát už o tom raději naši polemiku skončím. Ono by se Ti za chvíli asi opravdu podařilo mne naštvat. Skryté narážky na mne raději nepoužívej. Umím číst mezi řádky lépe, než si myslíš a tohle je až moc průhledné. Tak už mne nepokoušej a "netahej čerta za ocas", mohl by se ohnat kopytem. Pokud ve Tvé pergole není nic, co by bylo podobné tomu, čím se zabývám, a co by mi nějak pomohlo, ani nemusíš svou fotku posílat. Tedy myslím zrovna do této otázky. Jinak samozřejmě je to Tvoje věc. Můžeš klidně založit svou otázku.

Datum: 27.05.15 17:04

Zavinac, to je lehké, tohle mi napsat. Já myslím, že víš dobře, proč jsem tak reagovala. To je snadné potom napsat, "já tím nic špatného nemyslela". Tak já také ne a také mne to mrzí. Jak to na tebe působí? Ale už o tom tady nechci mluvit. Tak jsme se holt špatně pochopily vzájemně. To se stává. Obrať list, já to udělám také a jede se dál...Už se v tom nechci babrat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.