Rána z bojleru při puštění teplé vody

Od: Datum: 21.05.15 22:46 odpovědí: 7 změna: 22.05.15 22:47

Dobrý den, v obytné části domu máme nainstalovaný 6 měsíců starý bojler Vaillant o objemu 120l, nastavený na teplotu vody 55 st.C. Nahřívá ho plynový kotel Vaillant. Po spuštění teplé vody z libovolného kohoutku v domě, se z bojleru ozve celkem hlasitá rána, podobná jako je "lusknutí prsty". Zvuk jde podle mě z bojleru, ne z plynového kotle, který je nainstalovaný nad ním. Je jedno, jestli tou dobou je oběhové čerpadlo Wilo spuštěné nebo ne. Pokud kohoutek s teplou vodou vypnu a ihned, nebo do cca 10 minut znovu zapnu, žádná další rána se neozve. Stačí ale 10 minut počkat, pustit znovu kohoutek s teplou vodou a na 99% se ozve další rána. Přijde mi, že rány se ozývají spíše, když je bojler úplně, nebo skoro úplně nahřátý, než když je voda v něm chladnější, ale podrobněji jsem to zatím nezkoumal. Výše popisovaný zvuk se ozývá již od začátku používání bojleru, až teď jsem se ale dostal k tomu, abych to začal řešit. Žádný jiný problém bojler nevykazuje. Nemáte někdo prosím nápad, čím by to mohlo být, než budu volat servisního technika? Děkuji. Martin

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 21.05.15 22:54

Dobrý den, odhaduji to na nějaký zvýšený tlak v bojleru - čím vyšší teplota vody, tak zřejmě i vyšší tlak na výtoku. Pojišťovací ventil tam máte a neteče? Nechte to raději zkontrolovat odborníkem (i ten pojišťovák). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Od: martinp
Datum: 21.05.15 23:24

Díky za rychlou reakci. Pojišťovací ventil na bojleru je. Průhledná plastová hadička je z něj vyvedena do odpadu. Jestli a kolik vody hadičkou kdy teče jsem nezkoumal. Myslím ale, že jen tu a tam odkápne nějaká ta kapka. Na odborníka nejspíš v rámci záruky stejně dojde. Šlo mi spíše o to, jestli nemohu něco dělat špatně, abych ho nevolal zbytečně. Má někdo zkušenost nebo jiný nápad? Díky. Martin

Od: janm
Datum: 22.05.15 09:22

Dobrý den

Mám "obdobnou" zkušenost s el. ohřívačem bojlerem, jakmile otevřu kohoutek teplé vody ozve se "lupnutí" ne vždy, přesně jak je popisováno. Dle mně to způsobuje "prudší " pokles tlaku v bojleru neboť jde o "tlakovou" nádobu" a z mého pohledu dle mých zkušeností to není třeba zvlášť řešit a nemá to žádný vliv na funkci. Zkrátka pustíte vodu v ohřívači momentálně "klesne tlak" než se zase "dorovná" a "dilatace" materiálu ohřívače způsobí ono "lupnutí" lusknutí, nejde o závadu nebo něco "fatálního" materiál zkrátka dilatuje, podobně se někdy může projevit radiátor, nebo kamna, kde zkrátka dojde k výkyvu teploty aťjiž při chládnutí nebo zahřátí, čili momentální pokles tlaku a teploty nic víc nic míň, za závadu to nepovažuji zkrátka materiály "pracují" toť vše.:)

doplněno 22.05.15 09:30:

Můžete si udělat "malý test". Vodu chvíli nepouštějte a pak "prudce" otevřete kohoutek pákovku s teplou vodou, po malé přestávce zopakujte. Pak zkuste vždy otevřít kohoutek pákovku "zvolna" pomalu "lupnutí" se většinou neobjeví. Pokud je to tak, je to způsobeno poklesem tlaku případně i teploty (souvisí) v ohř. vody jde o dilataci materiálu a němělo by to mít na nic vliv, jak jsem již psal.:)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.05.15 01:32

Ta rána se ozve okamžitě po otevření kohoutku nebo s nějakým zpožděním? Možná to způsobuje dilatace rozvodu teplé vody.

Datum: 22.05.15 09:27
Dělá mi to na normálním boileru taky a může za to pojišťovák. U mě už to není lusknutí ale spíš poklep na bongo bubínek. Mám větší boiler. Proto je zvuk hlubší

Od: asd1
Datum: 22.05.15 11:52

Pravděpodobně změnou tlaku plášť boileru pruží a někde to lupe (otevřete kohoutek = pokles tlaku). Řešit to chtělo hned tohle by šlo i vyreklamovat. Odstranit to jde odstraněním příčiny = dát k boileru malou expanzku která změny tlaku vyrovná. Ještě lepší exp.+ redukční ventil nastavený na ca 3 bar - při nižším tlaku by měl lupat míň. RV se dává na přívod vody ještě před rozdělením na teplou/ studenou, aby v obou větvích byl stejný tlak a nehádalo se to v bateri.

Datum: 22.05.15 22:47

Podle mého názoru tu ránu způsobuje zpětný ventil, který je namontován ve společném tělese s pojišťovacím ventilem. Při otevření ventilu pro teplou vodu ve výtokové baterii se zpětný ventil prudce otevírá a pravděpodobně tam chybí nějaký tlumící člen (gumová podložka nebo něco podobného), takže jde kov na kov a to je ta rána. Reklamujte ten pojišťovák s tím zpětným ventilem a uvidíte. A proč se rána ozve až po cca 10 minutové přestávce? Je to asi tím, že ten zpětný ventil zůstává po ukončení odběru teplé vody ještě chvíli otevřený, než ho zavře roztahující se teplá voda z bojleru.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.