Sousedovy stromy blízko plotu

Od: Datum: 21.05.15 21:34 odpovědí: 13 změna: 18.06.15 07:36

Soused má stromy,které mají kmeny cca 0,5 od plotu.Veškeré větve přesahují k nám.Jsou to vysoké,vzrostlé stromy.Douglaska,borovice.Již několikrát jsem ho žádala,aby s tím něco udělal.Máme na čtvrtině zahrady jehličí a šišky.V místech,kde jsou větve,nám nic neroste.Na střeš u garáže máme věčně vrstvu jehličí a šišek.Když je silný vítr,padají k nám ulámané větve.Soused si stojí za tím,že stromy ořezávat nebude,natož kácet.Naše připomínky přehlíží.Jednoho dne jsem chtěla trochu prosvětlit část zahrádky.Tak jsem několik větví uřezala přesně na hranici pozemku(nad plotem).Dostala jsem neskutečně vynadáno,že mu ty stromy "przním".

Nadále má založený kompost přímo u plotu a veškerý materiál,který tam hází,propadává právě k nám.

Další věc-často pálí bordel(u nich sebrané šišky a jehličí a větve)A nehledí na to,že lidi v okolí mají otevřená okna.

Co stím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.15 21:50
avatar

- dneska se všude jenom kácí stromy ... !

doplněno 22.05.15 12:39:

- u nás požadují lidé pokácet stromy v ulici, protože jim padá listí na auta ! - např. .. a pokud vyjedu na výlet do přírody, na mnoha místech dříve krásných lesů (krušnohorsko) zejí jen paseky s pahýly pokácených stromů, tož asi tak ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.15 12:28

Člověk,,než zasadí strom,musí u toho uvažovat,co tím může způsobit.Určitě nikdo nekácí a nechce kácet stromy z legrace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ananha
Datum: 22.05.15 13:14

Jde mi spíš o to,že absolutně odmítaji si vyposlechnout mé stesky...

Jelikož u nich je stín,téměř všechny větve z borovice a douglasky a z břízy směřují k nám.A že jsou hooodně dlouhé.Ty stromy jsou cca 40 let staré.Takže žádní drobečkové to nejsou.Já chápu,že tam třeba hnízdí ptáci.Ale myslí,že i soused s tím má možná trochu problém.Mají poměrně malou zahrádečku.Kdyby strom padl,je až na ulici.Kdyby padl k nám,je až u dalších sousedů ve dvoře...Ty stromy jsou nasázeny pěkně až u našeho plotu.Původní majitel je tam zasadil s tím,že je bude zastříhávat.Což následující(ten dnešní)už potom nedělal.

Když jsem jim nahrabané šišky,jehličí a listí z břízy naházela na ten jejich slavný kompost,bylo mi vynadáno,abych jim to tam neházela.

Od: standa1122
Datum: 30.05.15 16:06

Použijte metodu Romů: vyčkejte na nepřítomnost souseda a větve, které vám vadí uřežte. Jak se soused dostaví, sdělte, že jste nebyli doma a nevíte, kdo to udělal. Jinak neuděláte se sousedem vůbec nic ! Vedle mě je také jeden takový magor a když jeho pes utekl přes náš pozemek tím způsobem, že nám rozerval drátěný plot, tak policajtům jen suše řekl, že mu neutekl a že jsme si to asi udělali sami. Takže dady platí poučka, co potřebuješ, zařiď si sám. U jiného mu někdo vylil ke kmenům stromu kyselinu solnou a strom jednoduše uschl. Pak byl nebezpečný a musel jít dolů... Je to prasárna ale na beohlednost se musí stejným metrem, jinak budete dělat jen blázny a to nikdo nechce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.15 16:16
avatar

- máte naprostou pravdu, ale vždy mne zamrazí, když na lidskou nenávist doplácejí nevinná zvířata, nebo stromy.. - co si pak takovej (ne)tvor zaslouží? asi fakt useknout tu hlavu !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strom
Datum: 30.05.15 19:54

Na převislé větve a kořeny je ale zákon. Záleží na každém jaky má vztah k přírodě a zda mu to opravdu vadí. Naštěstí má být, nebo již je zrušena možnost si na vlastní zahradě porazit co chci. To asi zavedli ódeesáci. Ti zůstanou tím, čím je táta stvořil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 23:35
avatar

Podle zákoníku asi takhle"...Pokud soused vlastníka požádá, aby odstranil kořeny nebo větve přesahující na jeho pozemek, protože mu působí škodu, například mu stíní, a vlastník tak neučiní v přiměřené době, může podrosty a převisy odstranit sám soused. Musí však postupovat šetrně a k úpravám přistoupit ve vhodné roční době.Vlastník pozemku může také z rozumných důvodů požadovat, aby soused nevysazoval stromy v těsné blízkosti společné hranice pozemků. Neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající výšky přes tři metry jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků tři metry a pro ostatní stromy 1,5 metru."

Pokud Vám i tak nevyhoví,podejte žádost na městský či obecní úřad,který to musí řešit.

doplněno 22.05.15 12:51:

culdabulda1 máte pravdu,já zas znám,že se lidé nastěhují do bytu a jsou spokojeni jak mají před okny zeleň a potom (vidí v časopise prosluněný byt)a už chtějí kácet stromy před okny.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.05.15 05:32
avatar

Nový Občanský zákoník

§ 1012

Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.

§ 1013

(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat.

§ 1016

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.
(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu.

§ 1017

(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

Zákon je na Vaší straně. bohužel soused na té druhé. Doporučuji doporučený dopis, ( s kopií na Ob. úřad) kde souseda vyzvete, aby v zmysle OZ § (výše) se zdržel atd, a popíšete v něm přesně to, že : Máme na čtvrtině zahrady jehličí a šišky.V místech,kde jsou větve,nám nic neroste.Na střeš u garáže máme věčně vrstvu jehličí a šišek.Když je silný vítr,padají k nám ulámané větve.Soused si stojí za tím,že stromy ořezávat nebude,natož kácet.Naše připomínky přehlíží. založený kompost přímo u plotu a veškerý materiál,který tam hází,propadává právě k nám. často pálí bordel(u nich sebrané šišky a jehličí a větve)A nehledí na to,že lidi v okolí mají otevřená okna.

Teda popíšete všechny skutečnosti, kterými podstatně omezuje užívání Vašeho pozemku a domu, poškozuje životní prostředí. Přiměřené je v zimě kouř z komína, jedná se o topné období... nepřiměřené může být spalování vlhkého odpadu na jaře a v letě, zvláště když jsou běžně otevřená okna. Navrhněte sousedovi dohodu na určitém dni v určitém konkrétním čase, kdy Vy zavřete okna a on bude pálit zahradní odpad... Dohodněte si, že sousedovi umožníte pravidelně vstup na Váš pozemek, za účelem odstranění odpadu, jehličí a šišek. V tom případě nebudete trvat na odstranění stromů. Jen na úpravě stínění.

Požádejte ho o odstranění odpadu ( definujte třeba do dvou týdnů) z kompostu, který propadl na Vaši zahradu Pokud tak neučiní, zhrábněte ten bordel a vysypte mu ho před vchod do jeho domu, že mu vracíte jeho majetek, ,který Vám na Vaší zahradě překáží. Další možnost je přesunout to na Váš kompost, pokud je to kvalita... Pokud ze střechy garáže uklízíte to jehličí a šišky, vyvezte mu je také před dům... Nejsou to totiž podle § 1016 Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek které náleží vlastníkovi sousedního pozemku.Teda Vám.

Otázkou je, čí je plot? Pokud Váš, jeho kompost poškozuje Váš majetek... vyzvat k odstranění...

Obvyklé užívání pozemku je např. pěstování zeleniny, oddech a rekreace. Stíněním a smradem, kouřem Vás obtěžuje a brání v užívání...

Udělejte si fotodokumentaci veškerých problémů, které máte. Pokud na Vás bude řvát, zcela bezostyšně vytáhněte mobil a upozorněte ho, že si jeho chování nahrajete. Pro případ soudního sporu... Buď zkrotne, nebo má smůlu

Je v módě vyhrožovat sousedovi tím,, že prodáte svůj majetek nepřizpůsobivým... Návštěva souseda osobami jistého etnika s množstvím dětí, s dotazem, kde je ten soused, co prodává dům se zahradou, a další omáčka přiměřeně zaměřená, dokáže divy... případně nenápadná cedulka na plotě, prodám lacino mnohočlenné rodině...

Ovšem připravte se na boj. Vhodnější je si se sousedem napřed sednout, vysvětlit mu, co je problém, požádat ho o spolupráci, dohodnout případnou pomoc při odstraňování stromů...

Nezávidím Vám

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 17.06.15 18:09

To hejkal :

Vaše odpověď je výborná, jen bych se chtěl ještě zeptat : Soused vysázel přímo na hranici jeho a mého pozemku v době, kdy tam nebyl plot, smrkový hustý porost. Nyní jsou smrky vzrostlé již do výšky 5 m, zastňují velkou část mého pozemku a znemožňují stavbu plotu. Souseda chci vyzvat, aby stromy pokácel ( až do vzdálenosti 3 m od hranice pozemku, jak jste již poradil), ale nevím, jakou mu mám dát lhůtu pro to kácení. Mohou se smrčky na zahradě kácet celý rok, když nikdy jehličí neshazují?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenkalenka
Datum: 17.06.15 18:45

Aloisb:

Bohužel Vás nepotěším. § 1017 má druhý odstavec a ten se týká právě Vás, protože nemáte plot a stromy tvoří rozhradu mezi pozemky. Nemáte tedy právo žádat ho o odstranění. Tady je možná pouze dohoda mezi sousedy, zkuste mu navrhnout že místo stromů dáte plot.

Na Vaši otázku kdy je možné pokácet smrčky - odstraňujete-li strom celý, můžete v kteroukoliv roční dobu. Prořezávat se smí jen v době vegetačního klidu.

§ 1017

(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.15 20:09
avatar
V zadání otázky tazatel 3 x zmiňuje PLOT.
Jinak kolik stromů, jakého tvaru a průměru a pod. lze považovat za rozhradu?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenkalenka
Datum: 18.06.15 07:36

Pro Hejkala:

Za rozhradu je považováno cokoliv co rozděluje dva pozemky. Může to být plot, nebo třeba potok, mez mezi poli, nebo jakékoliv stromy. Šířka kmene a tvar stromů proto není důležitý.

Aloisb v dotazu píše:

"Soused vysázel přímo na hranici jeho a mého pozemku v době, kdy tam nebyl plot, smrkový hustý porost."

Rostou-li tedy stromy přímo na hranici mezi pozemky, pak tvoří rozhradu. Byl-li plot postaven až dodatečně, musí stát přímo na pozemku jednoho z majitelů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.05.15 13:37

Odpověď najdete v OZ, jinak postup jde-li o přestupek poraďte se na obci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.