Odkoupení pozemku - mnoho otazníků...?

Od: Datum: 21.05.15 19:36 odpovědí: 7 změna: 23.05.15 00:03

Dobrý den.

Odkupuji pozemek cca 300 metrů čtverečných ( zahrada ) od původní majitelky, která vlastní celou louku. S majitelkou jsme se na místě dohodli, odsouhlasili s tím, že já vyřídím a uhradím zaměření - geodety. Jelikož jsem v tomto oboru naprostý laik a nikdy jsem nic nekupoval, dovolím si zde položit pár dotazů.

1) Geodeti pozemek zaměřili a celé vyřizení geometrického plánu jim trvalo přes 2 měsíce. Řekli si za to cca 5 tis. Kč. Výsledkem je geometrický plán odsouhlasený a ,,oštemplovamý" katastrálním úřadem. Je to takto správně?

2) Po těchto krocích mě ale nebylo oznámeno - resp. bylo, ale až na můj dotaz, že si budu muset zřídit věcné břemeno od někoho z okolních pozemků, protože tento pozemek nemá přístup z veřejné komunikace a že jinak katastr nezapíše změnu. Jak je ale možné, že viz. bod 1 již katastr geometrický plán odsouhlasil a případně mi geodeti automaticky nepomohli s jednáním a zřízením věcného břemene pro přístup? Takto je mi celý geometrický plán vlastně k ničemu...

3) Jak jsem již psal, původní majitelka vlastní celou louku ( odhadem určitě přes 2000 metrů čtverečných ). Jak je ale možné, že ona sama nemá přístup na svůj pozemek z veřejné komunikace ( kdyby mělá, tak by mi věcné břemeno samozřejmě dala ) a já oproti ní buď přístup z veřejné komunikace mít musím nebo si musím zřídit zmiňované věcné břemeno?

4) Sousední pozemek má zástavní právo smluvní ( banka ). Stačí souhlas vlastníka pro věcné břemeno nebo musí souhlasit i banka?

5) Věcné břemeno je ,,stálé" nebo se může za nějakou dobu i změnit / zrušit? Jde mi o to, aby se ze strany majitele sousedního pozemku třeba za pár let nezrušilo a já vlastně zase nebudu mít legální přístup...Jak se toto bude poté řešit?

6) Vyjadřuje se ke koupi nějak obec?

7) Udělali geodeti svojí práci dobře a kompletně? Mám jim fakturu zaplatit ihned nebo počkat, až a jestli vůbec se vyřídí věcné břemeno pro přístup, které je vlastně nezbytné, jinak k prodeji nemůže dojít?( poté by mi byl geometrický plán k ničemu ). Co mi můžou, když nezaplatím, protože díky výše uvedenému nebudu moci pozemek odkoupit a plán je mi k ničemu? Sankce z prodlení nejsou na FA uvedeny...

Děkuji moc za rady. Velmi v tom tápu. Odpovědi typu zajdi si na katastr a tam se informuj mi prosím nepiště, hodlám se tam co nejdříve stavit a informovat se. Zajímaly by mne ale odpovědi již dříve od vás.

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.15 20:24

1) Ano

2) A kudy jste chtěl na pozemek chodit? Geodeti udělali, co jste si objednal.

6) Ne

7) Geodeti udělali, co jste si objednal. Úhradu faktury budou vymáhat soudně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: larin123
Datum: 22.05.15 06:56

Nikdo jiný neví?

Datum: 22.05.15 08:17
avatar

1) Ano, pokud po nich budete chtít vícepráce, je nutné je sjednat "smlouvou".

2) věcné břemeno dříve (50 a více let .) být nemuselo, leč v dnešní době je to nutnost, a je jen na samotném majiteli, jestli požádá sám nebo geodeta. Tyto informace si budoucí vlastník bohužel musí sehnat sám. (že je třeba ke každému pozemku přístup a když není...jednat)

3) viz odp. č. 2, ona mohla zdědit pozemek, dříve se to tak neřešilo, ale dle NZ budoucí vlastník takovou povinnost má.

4) nevím - je nutné se optat v té konkrétní bance-zavolat

5) věcné břemeno je stálé a i kdyby soused zemřel a zdědil by toto věcné břemeno nový dědic, nic se nemění.

6) Obec se vyjadřuje jen v momentě, když je sousedem, který to břemeno odsouhlasí.

7) Ano, geodeti postupovali správně. Není jejich povinností Vás na cokoli upozorňovat. Ale mohli :(. Fakturu jim proplaťte, oni byli požádáni o výměr a zadání do katastru a to udělali. Jestliže máte dotyčný pozemek nepřístupný a je jediná pomyslná cesta pouze přes pozemek jediného souseda, tak ten musí toto břemeno povolit. Vyzvěte souseda napřed slovně a pak i písemně.

Tyto zkušenosti mám vlastní a jednali jsme tak jak popisuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.15 09:09

1 - Ano

2 - Katastru je jedno jestli máte nebo nemáte přístup na pozemek. Katastr je jen evidenční úřad. Případný přístup na pozemek si musíte dohodnout s majiteli okolních pozemků. Pokud tak učiníte věcným břemenem zapsaným v katastru, bude to jen dobře, hlavně do budoucnosti.Katastr neřeší přístup, geodetům schválil geometrický plán na základě věcné správnosti odpovídající zákonům a vyhlášce. Stejně tak geodet nemusí řešit vaše případná břemena. Jsou břemena, která se do geometráků zakreslují, např. různá vedení, právo průchodu přes cizí pozemek nikolikv. Geodet je od toho aby pozemek zaměřil, nemá možnost ani oprávnění jakkoliv pomáhat s věcným břemenem.

3 - Jak víte, že majitelka nemá s někým ústní dohodu (případně věcné břemeno vložené do katastru) s některým ze sousedů? Zeptejte se jak se na pozemek dostává a třeba se zařidte stejně.

4 - Tohle nevím na 100%, ale banku jako zástavního věřitele zajímá pouze změna případného majitele. Případné věcné břemeno průchodu pravděpodobně ne. Pokud to ale chcete vědět na 100% musíte se zeptat přímo v konkrétní bance na konkrétní případ. Bohužel nejsem jasnovidec.

5 - Věcné břemeno zapsané v katastru je stálé do té doby, dokud není zrušeno smlouvou o zrušení věcného břemene. V případě věcných břemen týkajících se nějak konkrétní osoby (např. právo bydlení) věcné břemeno zaniká úmrtím oprávněného. Ale i to musí vyřídit majitel nemovitosti. Katastr sám od sebe nic automaticky nezapíše ani nezruší. Zákonná povinnost oznámení nových skutečností je na straně majitele.

6 - Ne

7 - Geodeti udělali co jste po nich chtěl. Případné věcné břemeno není v jejich kompetenci - viz můj předchozí text. Takže si nezadělávejte na problémy a fakturu zaplaťte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.15 22:57

Požádejte majitele některého ze sousedních pozemků, přes který je přístup na Vámi zakoupenou parcelu z veřejné komunikace o zřízení věcného břemena. Když by nesouhlasil, tak budete muset podat návrh soudu, aby mu nařídil to věcné břemeno zřídit. Geometrický plán může zůstat tak, jak je. Věcné břemeno zapíše Katastrální úřad do listu vlastnictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.05.15 23:07

A proč jste si napřed nezjistil, zda je na pozemek přístup? To se dá zjistit i na intu. Geodeti dělali, co jste po nich chtěl, nic víc. Tak si ten přístup zajistěte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 23.05.15 00:03

Povinností prodávajícího bylo upozornit kupujícího o všech náležitostech souvisejících s pozemkem, předpokládám, že dohoda a vlastní prodej pozemku byl sepsán a podepsán i s všemi dodatky, včetně problémového přístupu na pozemek.

Geodeti opravdu jen zaměřují váš prostor a v jejich kompetencích je podklad pro zápis prostoru do katastrálních map, je nezajímá vztah, nebo přístup na pozemek. Bylo by dobré se oficiálně seznámit s majitelem přístupové cesty k vašemu pozemku a zjistit jeho další záměry, pak můžete hodnotit a zvažovat další postupy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.