Regulace teploty vody

Od: Datum: 20.05.15 23:56 odpovědí: 5 změna: 16.08.15 09:11
avatar

Co je u plynového vytápění výhodnější nebo lepší při reglaci teploty vody v topném systému. Nastavovat ýstupní teplotu přímo na plynovém kotli, nebo na kotli nastavit vyšší teplotu a výstup k radiátorům regulovat přes duomix? Dík


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.15 07:10

Tak určitě ta první varianta. Jednak je to levnější na pořízení, ale i na provoz. Tedy pokud nemáte více okruhů s různými teplotními úrovněmi. Jinak je směšování zbytečné. Stačí ekvitermní regulátor, který reguluje výstupní teplotu vody na kotli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 08:45
avatar

jj, ten způsob popsaný jako druhý moc nedává smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 11:01

Doma mám samotížný oběh topné vody.

Když chci plynovým kotlem ohřívat vodu a současně topit, tak na plynovém kotli mám nastavenou teplotu 70°C. Takto horká voda mi přímo ohřívá vodu v zásobníku teplé vody. Nad plynovým kotlem mám duomix, a na něm si nastavím jak moc teplo vodu chci pustit do radiátorů.

Na kotli nikdy nenastavuju menší teplotu než 55°C, protože si odněkud pamatuju, že do 55°C v kotli kondenzuje voda a plechy více trpí a korodují.

Takže já jsem pro druhý způsob. Plynový kotel funguje částečně jako akumulátor tepla. Nahřeje se na 70°C a potom odevzdává teplo. Až teplota poklesne, tak se zase kotel nahřeje na nastavenou teplotu. Podle toho jaké je počasí a teplota venku, tak si duomixem nastavíš teplotu vody v radiátorech. Když mrzne, tak pustíš vodu teplejší, když potřebuješ pouze trošku ohřát místnosti, tak stačí voda "vlažná".

Při takovémto používání plynového kotle jsou bohužel větší ztráty.

Dnešní moderní plynové kotle neznám, ale je možné že už dokáží regulovat topný výkon a to by bylo výhodnější (úspornější) řešení. Regulace ti nastaví optimální teplotu vody na výstupu z kotle a ty budeš spotřebovávat "veškerý" výkon plynového kotle. I toto má ale háček, protože účinnost kotle se také mění v závislosti na výkonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.15 22:15

Čím je nižší teplota zařízení, tím jsou nižší tepelné ztráty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.15 09:11
avatar

Radím : nejdříve si nechte kotel spočítat. To je hlavní věc, protože předimenzovat kotel je něco jako předimenzovat motor.

No a jestli už kotel máte, pak se podívejte do návodu, při jakých teplotách má pracovat.

Možná tam najdete něco jako 70/50, což znamená, že na výstupní trubce se má držet teplota 70 stupňů a na vratné 50. Při těchto teplotách má kotel největší účinnost. Výstupní teplota se nastavuje rovnou na kotli a teplota na vratu se dá do jisté míry regulovat výkonem kotle. Toto nastavení výkonu vám udělá plynař. Vy do něj nevrtejte.

Duomix se používá u větších systémů, například v desetibytovém domě. V rodinném domku nemá smysl.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.