Vrácení nemovitosti po smrti dědice

Od: Datum: 13.05.15 07:52 odpovědí: 10 změna: 13.05.15 10:46

Dobrý den,

před lety sme dali náš rodinný dům naší dceři. Ta si po nějaké době vzala život. Dům a vše dostal její mažel a část naše dvě vnučky. Nyní je dům prázdný, nikdo se o něj nestará.

Šlo by si zažádat aby nám byl dům vrácen? Vím, že starý zákon to neumožňoval, ale teď se zákony měnily a snad by mohla existovat možnost jak dům dostat zase do těch správných rukou.

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.15 08:27
avatar

Podle NOZ (od 2014) Odvolání daru pro nouzi a předpokládá, že dárce se ocitl v takové nouzi, že nemá ani na nutnou vlastní výživu nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je povinen (tzv. zákonná vyživovací povinnost). Obdarovaný je v takovém případě povinen dárci vrátit dar anebo mu poskytnout obvyklou cenu daru.

Druhou možnost je odvolání daru pro nevděk, kdy může dárce dar odvolat v případě, že obdarovaný ublíží dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně (nikoliv nějak bagatelně) porušil dobré mravy. V tomto případě má dárce nárok, (pokud to obdarovanému neprominul) od darovací smlouvy pro nevděk odstoupit. Za nevděk se považuje také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké. Porušení dobrých mravů tedy bude muset být povahy zvláště intenzivní a bude muset znamenat přímou újmu i pro dárce.

Pro uplatnění práva na odstoupení od smlouvy běží dárci lhůta 1 rok ode dne, co obdarovaný dárci ublížil nebo 1 rok ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.

Pokud dům cíleně chátrá ,nevím jestli je to dostačující důvod.Taky se pokuste domluvit"po dobrém" aby vnučkám zůstalo nějaké dědictví a né ruina a špatné rodinné vztahy.

doplněno 13.05.15 09:18:

Po dědicích obdarovaného je tedy možné požadovat vrácení daru pouze v případě, že projev dárce směřující k vrácení daru(to jsou ty výše zmíňěné důvody) byl uskutečněn již za života obdarovaného.

Proto chátrání domu není dostatečný důvod.

doplněno 13.05.15 09:22:

...omlouvám se,*klik*měla jsem to tam doplnit hned"...že ty podmínky musí splnit za života dárce"potom už nic nenadělají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.15 08:33
avatar

Tedy já nevím...školy nemám..

Ale toto je přece zcela jiná situace než uvádíte své příklady..

Nemovitost byla darována osobě, která již nežije. Po této osobě ji ze zákona zdědil její manžel a její dcery.

To znamená, že "darovatel" by chtěl vrátit nemovitost od jiné osoby, než které ji daroval.

To je podle mne zcela nemožné a postavené na hlavu.

Uvidíme co na to nějaký studovaný právník..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 13.05.15 08:44
avatar

Dobrý den, souhlasím s kolegou - zažádat si nemůžete, protože k tomu není důvod a nejde o vrácení daru. Dům byl darován (Vaše majetková práva skončila), později dům prošel dědickým řízením a má své majitele. Vy můžete pouze po dohodě požádat o darování domu nebo dům odkoupit (to, ovšem, záleží na vůli majitelů domu). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jituleta
Datum: 13.05.15 10:36

Děkuji za odpověď...

Od: jituleta
Datum: 13.05.15 10:33

Děkuji za odpověď

Od: jituleta
Datum: 13.05.15 10:46

Bohužel asi nic nenadělme. Děkuji za odpověď

Datum: 13.05.15 08:47

Jednou jste ho darovala ,tak si myslím ,i když se o dům nestareá,,nemáte nárok,,můj názor

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jituleta
Datum: 13.05.15 10:36

Děkuji

Datum: 13.05.15 09:58

V tomto případě platí pravidlo 2x měř a jednou řež.

Rodinný dům není Váš, takže pokud neohrožuje někoho na zdraví či životě, tak Vám to musí být jedno, že v něm nikdo nebydlí,chátrá a je nevyužitý, přitom by se třeba někdo s rodiny rád nastěhoval.

Každou chvilku se setkávám s příběhy lidí, kteří darovali nemovitost a následně by to chtěli vzít zpět. Ale kdo je nutil k darování? Nikdo. Bylo to jejich svobodné rozhodnutí.

Dokonce soused doslova vyhodil své rodiče z baráku, co ho tím barákem obdarovali, aby ho nezdědil i jeho "horší" bratr. Dnes jeho rodiče bydlí na chatě, kterou si předělali na celoroční bydlení. Soudili se s ním cca 5let bez výsledku. I kdyby jim soud přiznal bezplatné užívání části nemovitosti po dobu jejich života, tak se tam stejně nenastěhují.

Až se někdy dostanu do situace, kdy budu mít nutkání darovat nějakou nemovitost, tak si rovnou dám pár facek, abych se vzpamatoval a začal rozumně přemýšlet. Bydlet tam může s mým souhlasem kdo chce, tak proč si vzít rozhodovací právo, jak bude nemovitost v budoucnu využívána.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jituleta
Datum: 13.05.15 10:40

Věřte, že bych si nejraději pár facek dala. Jenže situace byla složitější. Dům je dvou - generační. Dcera bydlela v patře a my rodiče dole. Druhá dcera se odstěhovala s manželem pryč. A my sme chtěli aby se po naší smrti nedohadovaly čí je co a dům zůstal u dcery co v domě s rodinou žila. Vše by bylo OK kdyby káča žila. Takhle mi zůstaly jen oči pro pláč

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.