Rozebrání litinového odpadu

Od: Datum: 11.05.15 13:06 odpovědí: 9 změna: 19.12.15 20:49

Hezký den všem,

za záchodem je vyústěn litinový odpad tvaru T, který je cca 15 cm pod úrovní podlahy zasunutý do hrdla litinového kolena. Bohužel téčko je prasklé, takže bych ho rád vyměnil za plast. Vysekal jsem těch 15 cm betonu a dostal jsem se až na hrdlo kolena. Odhaduju, že je to staré přibližně 40 let a tím pádem samozřejmě do sebe zarostlé. Nelze s tím nijak hnout. Máte někdo nějaký nápad, jak dostat ten T kus ven, aniž bych poškodil hrdlo kolena?

Díky Honza


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.05.15 13:41
avatar

Dobrý den, problém u litiny je, že je křehká a neodolá ranám. Když do toho budete tlouci, tak to může prasknout i o něco dál ve stoupačce a ani o tom nebudete vědět (než bude mokrý flek na zdi). Nešlo použít plast zasunutý do té litiny? Nebo flexibilní odtok? Zdravím!

P.S. Fotka by se hodila pro (snad) lepší radu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.15 14:17
avatar
Litina se kdysi temovala - těsnila hliníkovou vlnou...(Nebo provazem. Ten provaz se dá za smradu a kouře vypálit až ztrouchniví. Ovšem životní prostředí dostane)Kladivem a úzkým sekáčem. S tím nepohnete.
Nedávno jsem rozbrušovačkou na vícekrát rozřezal po délce litinové koleno před 35 lety vlastnoručně utěsněné. Potom jsem na nařezané koleno utáhl fest tři truhlářské svorky. Nedořezaný kousek kolena v trubce pod ním praskl naštěstí asi po čtvrtém pátém úderu kladivem. I tak jsem ho doloval s potem
na čele...
Instalateři na to asi mají nějaký trik. Snad se někdo ozve. Rád se poučím, i když už litinu doufám rozebírat nebudu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.15 14:25
avatar

Upřímně řečeno.. Pokud kreslím nějakou rekonstrukci staršího objektu, kde se má "cokoliv" připojovat na starou litinu (se změnou dispozice), tak do rozpočtu uvažuji reději kompletní demontáž litiny...a nahrazení za PP HT. Protože jinak se obávám, že mne instalatér přijde v noci strašit..Sám bych to předělávat nechtěl, tak to nedělám ani jinému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.15 14:24

Fotku bych rád, ale je to na chatě a já to bohužel zapomněl vyfotit. Takže fotka až po přístím víkendu.

Od: odinx
Datum: 31.10.15 09:21

Mám podobný problém. Potřebuji vytáhnout koleno, které je tam řádně zarostlé, lehký poklep se neosvědčil a vyškrábat to vůbec nejde. Poradí někdo co s tím? Díky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.15 19:45
avatar
Koleno je utěsněné v nátrubku spodní trubky. Hliníkovou vatou nebo provazem. Fest. Vyškrabat to nejde.
Nařežte koleno co nejvíce, našponujte nějakou svorkou a doufejte, že po pár úderech praskne. Ovšem pozor, aby nějaký kus nespadl do odpadu.
Pokud to nepůjde, potom postup podle kolegy výše. Demontáž litiny a náhrada umělou hmotou.
Před tím zkuste do kolena nasunout dlouhou trubku nebo dřevěnou kulatinu, tím zvětšíte páku, a zkuste vyviklat.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: odinx
Datum: 01.11.15 14:57

Díky zkusím to. Vypadá to takto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 16:09
avatar

Hejkálku-doplním Tě ale jinak- *palec*! Bylo více variant např se vližil provaz ,hrdlo přes provaz obalili jílem,po zatvrdnutí vytáhl provaz a vzniknuvší otvor se zalil asfaltem nebo roztaveným olovem.Osobně jsem ale toto neviděl dělat ale údajně se to tak dělávalo!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odinx
Datum: 19.12.15 20:49

Tak dnes se mi to konecne podarilo vyndat...odvrtano a odrezano...drzelo to jako kamen, pilka, draty, chemie,...

bylo to udelany tak, ze by to vydrzelo dalsich 500 let *smich*

Obriznul jsem do dokola rucne platkem do pilky-bez efektu. Az kdyz jsem se dostal uplne zkrz a proskrabal to dratem do autogenu, pak to povolilo(cca po pulce obovdu). Ted tam strcim plastovou průměr 90, ta původní má 120. Poradite cim to omazat aby to tesnilo?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.