Otvírací brána vs síla sloupků

Od: Datum: 11.05.15 11:04 odpovědí: 9 změna: 11.05.15 20:05

ahoj všem, zeptám se, stačí bloky o rozměrech 20x40x20 k tomu, abych k nim mohl ukotvit vjezdovou bránu, která bude mít dvě křídla a každé křídlo 2,5m?

Brána bude svařena z jeklů (4cm). Jde mi o to, jestli to sloupky unesou.

Popřípadě jak se dá snížit zátěž brány na sloupky. Děkuji všem.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.05.15 11:19

Dobrý den, také záleží na výšce brány, resp. sloupků. Já bych volil hluboký základ sloupků, středem bloků umístit trubku a tu až do dna základů. Mezi sloupky vybetonovat práh (také dostatečně hluboko). K snížení páky, resp. tlaku na sloupky by pomohlo umístit dole na těch koncích brány kolečko, které by při otevírání kopírovalo terén (ale, možná je to zbytečné). Zdravím!

doplněno 11.05.15 11:44:

Představte si ty dva sloupky jako "futra" v bytě - a tam je většinou dole dřevěný práh. Vy si ten práh vybetonujete v prostoru mezi ty dva sloupky (a uprostřed si zabetonujete také asi trubičku, do které zastrčíte zarážku umístěnou na bráně, aby se uzavřená brána nemohla prohýbat a byla pevná).

doplněno 11.05.15 12:15:

Dělejte, jak myslíte. Já tam práh mám a nestěžuji si. On tam není kvůli tomu, aby byl vidět, ale je tam pro zpevnění prostoru mezi základy sloupků, které se potom nemohou naklánět proti sobě. A potom ho můžete klidně překrýt zámkovkou. Počítejte i s tím, že zemina pracuje působením vody nebo mrazu a bránu třeba v zimě nepůjde dobře zavírat.

doplněno 11.05.15 12:44:

Ano, jak to již máte potvrzeno, je to zpevňující prvek toho širokého U. Pokud si to ještě pamatuji, tak já bych tam měl mít nejdříve vyzděno z cihel a potom beton (a v něm také dlažební kostky i kameny). Bylo to tenkrát, co dům (a ulice) dal. Doufám, že to jednou já nebudu bourat .

Ohodnoceno: 0x

Od: ssamurraj
Datum: 11.05.15 11:58

No jo ale jak tam mohu dát nějaký práh. Budou tam celekm 4 sloupy mezi dvěma bude branka a mezi těma dalšíma dvěma bude otevírací brána. Nikde nebude podezdívka pouze sloupy a mezi nimi zámková dlažba. To by se ten betonový práh musel dát někde dospodu pod zámkovku, ale to by dle mě pak postrádal smysl že jo

Datum: 11.05.15 12:20

Aha, takže práh má držet základ pro sloupky, teď jsem to pochopil teprve

Od: asd1
Datum: 11.05.15 12:24

jj, drží vzdálenost mezi sloupkama a brání aby se nakláněly.

Datum: 11.05.15 11:23

Pokud v nich bude armatura ( např. trubka) + pořádný základ tak není problém. Zátěž jde snížit kolečkem.

Základ do nezámrzné hloubky a dostatečně masivní aby se sloupek časem nenakláněl. Práh mezi sloupkama není špatný, taky musí být do nezámrzné hloubky. A nezapomenout na vodu aby mohla skrz = skrz práh aspoň dvě díry (trubka skrz)

Datum: 11.05.15 11:30
Z roxorů bych poohýbal armaturu v tvaru širokééého U a vložil do sloupků a základu mezi nimi. Něco jako betonový překlad, jen vzhůru nohama. Jak píše asd 1...
doplněno 11.05.15 11:46: Prahem zřejmě myslí ten beton mezi sloupky. A díry na případné odvodnění prostoru mezi bránou a budovou/garáží.
Roxory v jednom kuse ze sloupku do sloupku. Do sloupku také kus silnějšího železa, (trubku, vinkel) na přivaření závěsů křídel brány. Před betonováním musí něco vyčnívat ze sloupků.

Datum: 11.05.15 11:34

Díky všem za odpovědi. To kolečko mě taky napadlo, ale nerad bych ho věčně šteloval. Kdyby bylo nějaké kolečko na nějakou pružinu, která by se v závislosti na terénu stlačovala...

Jinak co je tedy lepší, dát roxory třeba 4 na jeden sloupek nebo místo nich ve prostřed dát nějakou ocelovou trubku? Netuším, co myslíte tím prahem..

Datum: 11.05.15 12:20

"Práh" je spojka mezi sloupkama, tj dohromady tvoří široké U. Práh může být schovaný pod dlažbou a nemusí být vidět. Nutný není, ale je to lepší - drží vzájemnou polohu sloupků. Na výšku aspoň 50 cm a celý pod zemí...

Jestli 4 dráty nebo jedna trubka uprostřed - prakticky to je jedno, co najdete ve šrotu to tam strčte. Důležité je aby armatura byla od spodku základu po horní pant a aby bylo na co přivařit panty - silnější plocháč nebo roxor, lepší masivní aby to za 20 let neurezlo

Kolečko - lepší to je udělat bez něj. Hlavně v zimě by drncalo i s pružinou.

Datum: 11.05.15 20:05

nestačí a nenepsal jste výšku brány, krterá je docel zásadní. Zakopat apoň 80-90 cm do země v šířce min 40cm.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.