Čím natřít palubkové dveře

Od: Datum: 10.05.15 20:12 odpovědí: 7 změna: 12.05.15 12:33

Na chatě máme jedny palubkové dveře (venkovní), které byly opravdu velmi dlouhou dobu neudržované. Z venkovní části už z poloviny zmiznul vrchní lak a tak na dřevo působily po dobu X let povětrnostní vlivy. Dřevo je tak již velmi vysušené, rozpraskané, ztratilo téměř veškerou pružnost (má takovou už téměř zešedlou barvu).

Je nějaká možnost jak dřevu pomoci a trochu obnovit jeho vlastnosti ("vyživit ho") a následně jej ochránit před působením povětrnostních vlivů? Všude se doporučuje něco jiného, někdo radí fermež a pak vrchní ochranu, někdo tlustovsrtvou lazuru. Trochu se v tom ztrácím. Vzhledem k tomu, že je dřevo rozpraskané, tak předpokládám není asi úplně dobrý nápad použít na vrchní cohranu lak nebo by zřejmě popraskal? Popřípadě má cenu ty prasklinky ve dřevě tmelit?

Za normálních okolností bychom dveře vyměnili celé, nicméně je to opravdu jen jako rekreační místo, kam se jezdí jen občas přes léto, takže rád bych se je pokusil nějak zachránit.

Děkuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.05.15 20:27

nepouzivat lak a netmelit,pokud je nechcete natirat barvou,jinak muzete pouzit cokoliv vam doporuci v prodejne,ja pouzivam na stare drevo nejdrive fermez,drevo potrebuje olej jako zaklad,pak uz jsou mraky moznosti,hlavne at nepreberete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.15 21:18
avatar

Lodní lak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.15 21:23
avatar

Jen to v žádným případě nedělej lodním lakem. U takovýhle starších dveří bych to asi vzal klasikou a tedy Luxolem. Kdyby to mělo být něco lepšího, tak nějaký Remmers.

V každým případě obrousit více než méně, jinak se to hned po roce oloupe. To starý zvětralý dřevo je strašná potvora. Nic moc na něm nedrží.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jirkaa82
Datum: 10.05.15 21:55

No lodní lak určitě používat nebudu, o tom už jsem si pár věcí dohledal. :)

Každopádně u těch lazur mi není právě příliš jasné, jak to kombinovat. Většinou když se podívám na nějaký konkrétní produkt, tak doporučují penetraci nějakým přípravkem ze své řady, co by měl to dřevo nějak chránit proti houbám a hmyzu.

Takže trochu váhám, jak zvolit co nejlepší kombinaci. Jestli ferměž a lazuru, nebo fermež, pak tu jejich penetraci a nakonec lazuru a nebo fermež úplně vynechat. Lazuru jinak budu určitě volit nějaký tmavší odstín, vzhledem ke stavu dřeva by světlá lazura nevypadala dobře. Co jsem tam četl, tak fermež údajně ještě není překonaná a má své výhody, které by mohly tomu dřevu pomoci.

Datum: 10.05.15 22:03
avatar

Tak pod lazuru není fermež úplně nejlepší nápad. Když to opravdu hodně obrousíš, tak si něco vyber a použij vše od jednoho.

Ale asi bych opravdu šel do Luxolu. Třikrát natřít a hotovo. Na takovejch starých dveřích už stejně nikdy žádnou velkou parádu neuděláš.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.15 20:48

pod lazuru fermez neni problem,akorat se musi nechat aspon 2mesice,pak aplikace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 12.05.15 12:33

přidávám se k rádci jenyk:

Remmers Aidol HK-Lasur se vyrábí v 16 odstínech, dá se vybrat nejvhodnější pro váš pocit i pro stav dřeva. Chce to stejně jako u Luxolu dobrý štětec, od kterého neprskají od každé štětiny kapičky lazury na všechny strany, nechte si poradit od prodavače a také vám jistě ukáže vzorník barev rovnou na dřevě, jako v prodejně na Malovance v Břevnově. Na rozpraskaných místech to bude samozřejmě sát víc a někde méně, je dobré si co nejlépe odhadnou plochu a spotřebu a podle toho koupit plechovku s lazurou, ale raději víc, než méně. Co zbyde, se dá schovat (vyprat štětec) a udělat další vrstvu třeba před zimou, nebo příští rok... podle potřeby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.