Prasklina na dome - obavat se?

Od: Datum: 09.05.15 17:22 odpovědí: 15 změna: 12.07.15 08:43

Ahoj, planujeme koupi domu, ale nelibi se nam praskliny, ktere jsme nasli na fasade. Na foto je polovina domu, ten jeste pokracuje smerem doleva. Cast, ktera neni videt, je podsklepena, tahle "napravo" podsklepena neni.

Je mozne, ze to praska proto, ze dum seda jinou rychlosti? Zezadu, na druhe strane domu je stejna prasklina, ale v jeho pulce, proste jako by se "lamal napul".

Bohuzel to mame dost daleko, takze nejake dalsi prohlidky se znalcem apod. se dost komplikuji, majitel se k tomu nevyjadruje, ze nevi, proc se to deje. Spodni obklad z prave strany domu docela dost opadava, nevim, zda kvuli vlhkosti (na prave strane domu je pole s mirnym sklonem, takze tudy zrejme po zime tece dost vody a fasada mozna navlhnula).

Co myslite, ma smysl do toho jit - jedna se jen o banalitu, nebo z toho muze byt brzy veliky problem a dum bude staticky naruseny? Je mi jasne, ze fundovane mi odpovi jedine statik po provedeni zkousek s terciky, apod., ale presto, potreboval bych nazor zkuseneho stavare, zda je tohle bezna vec, nebo od takoveho domu dat ruce pryc? Libi se nam cena i lokalita

Diky za nazor, P.

doplněno 09.05.15 17:27:

A jeste ten obrazek

[url=http://postimg.org/image/n4e9y3d5b/][img]http://s11.postimg.org/n4e9y3d5b/DSC_0737.jpg[/img][/url]

doplněno 09.05.15 17:28:

Tak jeste jednou http://postimg.org/image/n4e9y3d5b/


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.05.15 17:41
avatar

Dobrý den, znám tento problém. Není podsklepeno, do zdi jde vlhkost a ještě to někdo "vylepšil" tím obložením. Pokud není vlhkost i v místnostech, tak je to ta lepší varianta.

Ty praskliny jsou způsobené sesedáním základů a jako velký problém bych to neviděl, resp.

nepovede to k pádu zdí. Toto se většinou stane hodně brzo po dostavění domu a potom je to už stabilní.

Horší je ta vlhkost - pokud dům koupíte, tak to budete řešit. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 17:42

Jestli je to banalita či závažný problém ti odpoví pouze statik. Já bych do toho sám nešel, protože je vidět, že prasklina je po celé délce zdi. Takže vlastně kupuješ baráky dva.*smich*

Nechat si radit od zdejších "znalců" v takovém případě, je holé bláznovství.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 17:43
Tech prasklin je tam vic, vlhkost v rohu je od vody, spis u starych domu neni nebo je degradovana vodorovna izilace a nebo odkapavajici vods. Dum se evidentne lame v pulce, otazkou proc a jestli a kdy se to zastavi vam z fotky a dostupnych informaci asi tezko nekdo rekne.
doplněno 09.05.15 18:19:

Asi bych zkusil risknout a zainvestovat do http://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=inspektor+nemovitosti mělo by stačit telefonicky domluvit čas a místo, on tam přijede, zhodnotí, Vy zaplatíte a on Vám dodá zprávu s tím co je špatně, proč a kolik by stálo řešení a co by to všechno obnášelo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hod
Datum: 09.05.15 17:44

Roh domu (koneckonců celá stěna) je mokrý, dům sedá. Navíc věnec nahoře také nebude zrovna funkční, pokud tam nějaký vůbec je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 18:33

Po povodni, která u nás proběhla v roce 1997 praskly všechny domy, které zasádla, byť i jen okrajově. A všechny domy doposud stojí. To by musely být všechny domy u nás neprodejné. Prasklina je jistě zohledněna cenou domu. A vše se dá spravit. Pokud dům nesedá, vyřeší to nová fasáda s perlinkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 19:32
Diru ve zdivu opravite nahozenim fasady? To jste asi dobry odbornik, ale pres prah by jste mi nesmel.
doplněno 09.05.15 19:35: Faithnomore: ono to chce nejdriv zjistit a odstranit příčinu a az potom nasledek. Spoustu lidi to dela obracene, vynalozi na to nemale penize, ale veskera snaha zbytecne vyjde v nivec. Pritom se staci podivat po internetu a poradit se s nekolika lidmi a rozhodnout se, jak to zacit resit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 20:15

Nechci přes váš práh. Mám spousty prahů ve svých domech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 20:20

*frajer* zajisté

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 20:38

To je jako napsat, že kouření neškodí zdraví, protože soused-kuřák ještě žije.*smich*

Taková prasklina může mít fatální následky, které sice půjdou opravit, ale náklady mohou být vyšší, než postavení nového domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 09.05.15 19:21

Vice bych se obavala nekonciciho boje s plisnemi a vlhkosti, zvlaste v tom pravem pokoji. Zazila jsem to kdysi, plisen jsme zlikvidovali, ale krome neustaleho vetrani jsme nepretrzite investovali do nahradnich plneni do lapacu vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 09.05.15 20:56

Dobrý den, nevím zda se mohu považovat za zkušeného stavaře, ale já se taky přikláním k názoru, že si "pouze" sedly základy a víc se to už pohybovat nebude. Jak tady bylo zmíněno už výše, tak ještě budete muset něco udělat s vlhkostí. Pro začátek by bylo nejrychlejší odsekat gabřincový obklad a umožnit přístup čerstvého vzduchu ke zdi. To se dělá tak, že našroubujete na očištěné zdivo svisle dřevěné laťky a na to pak přijde nějaký obkladový materiál. Tím se odsatí od vlhké zdi, vznikne tam větrací mezera, ale na vrchu a u země musíte nechat větrací otvory. Třeba nějaké mřížky. Pod jedním oknem je sklepní okénko a pokud je sklep i pod tou vlhčí částí (vypadá to, že jo), tak by to šlo dost odvětrat i přes sklepy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 21:40

Ahoj. Jak se ta zeď chová po vnitřním vymalování? Když se zasádrují ty nějaké vnitřní praskliny? Za jak dlouho po tom se nějaké zase objeví? To venku, nejspíš jednou prasklo a od tý doby to tam je. Je otázka, jak se ty dvě strany praskliny, navzájem hýbou? Nějaké zřícení asi nehrozí. Takovéhle praskliny, někdy bývají i několik cm široké a domky nepadají. Jen to dá víc práce, to napravit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: junek
Datum: 09.05.15 22:16

To je těžké říci pouze podle fotky,

nebyla tam povodeň?

Pokud směr trhlin odpovídá sedání části základů tak k poklesu došlo vlivem podmáčení základu při povodni. Jílovito - písčité zeminy jsou v důsledku intenzivního provlhčení vystaveny dlouhodobému účinku vody a dojde ke změně jejich konzistence.

To má za následek snížení únosnosti základové půdy. Toto snížení se projeví zvýšením sedáním objektu zejména v oblasti obvodové stěny. Vazby zdiva nejsou schopny přenést zvýšené napětí a dojde ke vzniku trhlin ve stěně. Doporučuju provést stehování, hloubkové spárování a injektování zdiva v místě trhlin.

Hloubkové spárování předpokládá důkladné vyškrábání malty spár do hl. 5 - 10 cm, vyklínování stavebního materiálu, vyfoukání stlačeným vzduchem a těsně před spárováním navlhčení vodní mlhou. Spárování se provádí tlakovou pistolí, jejíž kónickou tryskou se vhání aktivovaná malta s pískem do spár, které jsou pak dokonale vyplněny hmotou o velké pevnosti v tlaku, přilnavosti ke starým materiálům, nepatrné smrštitelnosti.

Navlhčené zdivo vyspárovat aktivovanou cementovou maltou alt. trasvápennou. Při nepoužití uvedeného druhu malty může dojít k vypadávání nové malty, vlivem smrštění cementových částí. Trhliny ve stěnách zpevnit injektáží a stehováním zdiva. V místě trhlin očištit stěny od omítek.

Injektáž trhlin provést aktivovanou suspenzí vháněnou pod tlakem do předem vyvrtaných otvorů ve zdivu. Aktivovaná suspenze pro svou jemnost a výhodné rheologické vlastnosti vyplní ve vlastním zdivu otvory a narušená místa a tak dojde ke zpevnění vlastní konstrukce zdi. Injektážní vrty jsou 40 - 60 cm dlouhé. Vrty se pročistí stlačeným vzduchem a následně se do nich vhání injekční směs až do úplného nasycení zdiva. Při injektáži nutno citlivě sledovat prosycenost, aby nedošlo ke zbytečnému výronu směsi.

Pro sanaci trhlin použijte stehování pomocí prutů z helikální výztuže např. systém Helibar, Statical. Okolí trhlin hloubkově vyspárovat. Konce prutů musí být vystřídané. Konce drážky musí být ale nerovnoměrně rozloženy, aby nedošlo ke koncentraci namáhaní v jedné přímce. . Spony umístit kolmo na trhlinu. U konce trhlin, kde se koncentruje napětí, je nutno hustotu spon zesílit. Spony zalít do kotevních otvorů cementovou maltou nebo ještě lépe maltou epoxycementovou. Trhlina zainjektovat aktivovanou cementovou maltou. V případě, že by mělo být zdivo omítnuto, natřít spony, překrýt Rabitz pletivem a zakrýt omítkou. V místě oprav použít vápenná omítka s přísadou cementu.

. Doporučuji na objekt ale nejprve osadit sádrové destičky k pozorování deformace objektu. Pokud by se zjistilo , že sedání základů se stabilizovalo, nebude nutno provádět podchycení. Pokud by byl pohyb aktivní bylo by nutné provést ztužení betonovou moniérkou.

Sádrové destičky kontrolovat 3-4 týdny. Pak bych se teprve pouštěl do oprav. Pokud na koupi spěcháte...věřte, že Vás tato oprava může vyjít..na několik set tisíc korun..

Potřeba zjistit více informací, doporučuji obhlídku statikem, vyhloubit sondu... a pak zvolit druh opravy...Ta navhlnutá fasáda ..může mít více příčin...Např, že při sedání Vám praskla odpadní trubka.., špatné potřezání domu, povodeň,

..také mě napadlo, že dům si může praskat i z dúvodu nedostatečného podloží...Zjistěte od majitele co se nalézalo na půdorisu domu, pokud je vše postavené na rybníku, či tam byla jakásí jímka pro dobytek...může to mít v té části zvýšené napětí na základy...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jakubkova
Datum: 12.07.15 08:43

Dobrý den. Velmi mne zaujala Vaše odpověd. Můžete mi prosím na Vás poslat nějaký kontakt?

Moc děkuji Bára

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 10.05.15 09:59

Asi by bylo nejlepší se poptat i sousedů: jak starý je dům, kdy ho opravovali, vypadá to, jakoby obklad dole byl dělaný až dodatečně na zakrytí vlhkosti odspoda, podle fotky není dobře vidět, jestli je omítka starý dobrý původní brizolit, nebo nově nahozené. Podívejte se, jaký je rozdíl mezi domem a dvorkem, jak se majitel o dům a dvorek staral. Jestli je dům postavený původní, nebo nověji přistavovaný na nějaký původní starý dům, kde byly chlévy, kde žumpa, studna, kde je zdroj pitné vody, zda má dům veřejný vodovod, nebo vlastní studnu a jak dobrou má vodu, zda je dům připojený na kanalizaci, nebo má vlastní žumpu nebo snad někam do zahrady trativod. Sousedi vám možná řeknou víc, než majitel.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.