Dřevěné palisády na zahradě

Od: Datum: 09.05.15 10:53 odpovědí: 10 změna: 21.06.15 10:34
Zdravím. Mám v plánu nějaké menší úpravy svažité zahrady - schodky a pár opěrných zídek (max 0,5m) a rád bych to provedl pomocí drevených palisad. Máte s nimi nekdo zkusenost? Jak dlouho vydrží a jaký zvolit postup pro usazeni? Ma cenu již impregnovane palisady ještě něčím ošetřovat? V nějakem článku na netu jsem vyčetl následující postup:
"Do výkopu, který je o celý průměr kulatiny větší než samotný kůl, se vysype asi 10 centimetrů štěrku, který zajistí drenáž, tedy odvod vody. Výkop by měl být hluboký asi třetinu délky palisády. Poté se vloží palisáda a od svahu se překryje izolačním pásem. Pak stačí palisády zabetonovat a stranu od svahu dosypat zeminou"
Co myslí tím izolačním pasem? Nopovku?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.05.15 13:15

Dobrý den, dřevo je krásná věc,ale v zemi bude trpět. Já jsem kdysi také měl palisádu ze dřeva a po odhnití jsem to vyměnil za betonovou.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.05.15 19:37
A jak dlouho vám ta dřevěná vydržela? Jak bylo dřevo ošetřené? Měl jste pod tím nějakou drenáž? Předem díky za zkusenosti.
Datum: 09.05.15 19:47

Drenáž nedrenáž, moc času tomu nedávám. I kdyby jsi to natřel svěcenou vodou. Dřevo v zemi je katastrofa.

Datum: 09.05.15 20:03

Palisády na zahradě již nemám,ale se zadežováním zeminy mám zkušenost v kompostovém úloýišti.Tam používám zádrž z kulatimy smrku,zeminu zasypávám na dřevo,přikryté silnou PE folií.Zatím vcelku neporušené vydrželo 5 let,bez jakékoliv úpravy,.

JABRAKA

Datum: 09.05.15 20:20
Když použijete staré telefoní sloupy, máte na 20 let vystaráno.
Není impregnace jako impregnace..;)

Datum: 10.05.15 11:43

No jo, ale kde k nim přijít? A nejsou náhodou podobně toxické jako železniční pražce?

Datum: 10.05.15 12:18

Dobrý den, to už si nevzpomínám, měl jsem to napuštěné olejem, stará vana, pod ní oheň, horký olej a vtom ta palisáda a stejně to nepomohlo.

Datum: 10.05.15 18:29

Palisáda kolem bazénu ze sloupů. Po deseti letech se to začíná rozpadat. Tak že ani telegrafní sloupy nepomůžou.

Od: host
Datum: 10.05.15 12:32

Dřevěná palisáda nevydrží. Dřevěné kůly plotů se dole zašpičatily, opálily v ohni, zakopaly do země nebo v zemi obložily kamením a pak zasypaly, nahoře si zakrývaly plechovkami od lančmítu, sklenicemi od kompotu, starými džbánky, nebo se nahoru lepenkáčema přitloukaly čtverce z asfalťáku, vždy to mělo jenom omezenou živostnost.

Některé ploty třeba i několik desetiletí. Ale dřevěné palisády ve styku se zemí a nahoře nekryté se rozpadnou do deseti let. Nejdřív se rozeschnou a začnou rozpadat nahoře, vylamují se dlouhé uhnilé štěpiny a pak celé kusy. Dřevo v zemi postupně snije. Stavitelé železnic vždy kladli pražce na kamenný, štěrkový základ a pražce napouštěli různými napouštědly proti vlhkosti a hnilobě. A také shnilé pražce včas vyměňovali.

Někteří lidé jako palisádu pro nízké zídky používali i vyřazené šedé vlnovky azbestocementové krytiny ze střech kůlen nebo domů v naději, že je to trvanlivé a neškodné (pokud se azbest neřeže a nebrousí a když se to používá na střechy tak to podle jejich mínění asi není škodlivé) a docela pevné, někdo si je i natřel barvou.

Od: kveta*
Datum: 21.06.15 10:34

Dobrý den, mám na zahradě dřevěnou palisádu, byla hezká ale nevydrží opravdu více jak 7 let, byla i naimpregnovaná, teď postupně už 2 roky hnije a láme se, mimochodem dřevo chutná i mravencům kteří jsou běžnou součástí každé zahrady. Teď scháním betonové, škoda práce a peněz. Ušetřete si starosti.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.