Jak zprovoznit starou studnu postup

Od: Datum: 07.05.15 21:51 odpovědí: 7 změna: 09.05.15 00:02

Dobrý večer, prosím vás o radu. Koupil jsem starší rodinný domek se zahradou na zahradě se také nachází studna ze skruží s víkem, hloubka studně je 4 m a voda je v ní asi 2 m přítok je dobrý, ale problém je v tom, že byla studna zřízena v roce 1976.

Bohužel není zapsána v katastru a také není zakreslená na plánku . Jelikož jsme si vysázeli na zahradě více keřů a rostlin, tak zaléváme městskou vodou která je navíc drahá, tak uvažujeme zda bychom neměli co nejdříve dát studnu do provozu a zaroveň zlegalizovat a dát tam pumpu, popřípadě čerpadlo abychom mohli přímo zalévat hadici.

Nevím, jak po finanční stránce by to bylo kdybychom to zprovoznili, protože kubík městské vody stojí 65 Kč a zhruba za týden spotřebujeme na zalévání 1000 litru.

Proto vás žádám o radu jaký postup bych měl zvolit od A do Z . Musím mít na to projekt? Nevím, zda se tím zabývá studnař nebo vodař a popřípadě elektrikář. Musím mít stavební ohlašku nebo povolení? Mockrát vám všem děkuji předem za odpověd a radu jak postupovat. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 07.05.15 22:21
avatar

Zda je nutný nějaký formální postup, nevím. Neproběhla nedávno (před 2-3 roky) nějaká evidence studní?

Tedy s případným formálním přihlášením studny neporadím, ale dál, podle mne, není potřeba nikdo a nic. Prostě si koupíte vhodné čerpadlo, prodlužku na elektriku, hadici a zaléváte. Jiné by to bylo, kdybyste vodu ze studny využívali jako užitkovou i doma a pouštěli ji do kanalizace. To by vám pak Vodovody asi chtěly nasadit ke studni vodoměr a počítat vám stočné z veškeré vyčerpané vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.05.15 22:53

Já mám starou studnu, napojím čerpadlo a jedu, neptal jsem se, na samotě. Byla dlouho nepoužívaná, kamenná. Čištěna Sagenem, vyčerpána, vyčištěna. Později vystříkána Savem, sem tam se crbne. Ano, je na to zákon, od kterého roku se přihlašují, 1955?. Stavební, vodní zákon + ČSN. Odběr vody se platí až od určitého odběru. Opatrně se poptat ..., ale pokud nikdo nepráskne, jako u všeho...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dam®
Datum: 08.05.15 02:40

Zlegalizovat původní studnu není problém, platba je dána přepočtem, který je fest o dost nižší než standartní odpočet spotřeby vody dodané. Soukromě, kašlat na legalizaci, o zoficielnění se jednalo už minimálně 7 let zpětně, pokud se nikdo doposud neozval, tak mrtvý brouk, je na vašem pozemku, nikdo není schopný vám zpětně napočítat spotřebu.

doplněno 08.05.15 03:18:

Ve vašem městě zajít k vodohospodářům, nic víc. Když bude s sebou mít oficiální rozbor vody o "pitelnosti" z hygieny, předpokládanou výtěžnost, tím lépe.

doplněno 08.05.15 03:22:

Technicky, ponorka čerpadlo, které dokáže více než 5m výtlačnost, jsou běžně na trhu.

doplněno 08.05.15 03:35:

Kdybyste chtěl studnu vyčist od sedimentů, tak bacha, než do ní vstoupíte, laicky se to zkouší hořící svíčkou u hladiny vody, v případě že oheň zhasne tak NEVSTUPOVAT !

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.05.15 07:26
avatar

Evidenci stuudní před pár lety nepodléhaly studny vybudované do určitého roku. Takže pokud je studna starší, evidence není potřeba. Jinak bych se řídil úslovím, že "kde není žalobce, není ani soudce". Nesmíte mít ale závistivé sousedy.

doplněno 08.05.15 07:35:

Tak evidenci nepodléhají studny vybudované před rokem 1955, používané k nekomerčním účelům. Tady si o tom můžete přečíst víc.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: olsik
Datum: 08.05.15 10:26

Máme zde takové sousedy, že jim nic neujde sledují každý náš krok jsou to starousedlíci rádi udávají proto chceme mít všechno v pořádku co se týče těchto věcí apod. Díky všem.

Datum: 08.05.15 23:21

Ahoj. Studnu jsi koupil i s domkem a tak nic prostě neřeš. Je tam, vodu má a tak ji klidně používejte k čemu potřebujete. Co si vystříkáte po zahradě, do toho nikomu nic není a když si tu vodu natáhneš až do domu, měřit ji nemusíš. Voni VaKci budou nakonec rádi, že budou mít vůbec nějaký přítok další vody, která bude ředit ty sousedské splašky. Mnohde si do té splaškové kanaldy přidávají i dešťovku z ulic. Nikomu nic nevysvětluj a v pohodě užívej domku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 00:02

Jste-li vlastníkem již hotové studny, buď vybudované bez povolení, nebo jinak získané bez dokladů, o stavební povolení můžete žádat dodatečně, a to na vodoprávním úřadě, což je pro domácnosti odbor životního prostředí na radnici větší obce. Úřad musí zahájit řízení "O odstranění studny", a v rámci tohoto řízení může vlastník požádat o její dodatečné povolení. - - - Citace ze stránek, které ti na hodně věcí odpoví http://www.studny-povoleni.cz/povoleni-a-legalizace/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.